A mikrohullámú sütők a kilencvenes években kezdtek megjelenni hazánkban, ma pedig már kevesen tudják elképzelni az életüket nélküle. Pedig az eszköz ennél jóval régebbi: fél évszázaddal korábban fejlesztették ki, az Egyesült Államokban – írja a Seznam. Az 1947-ben piacra dobott, első mikrohullámú sütő közel két méter magas, körülbelül
400 kilós volt és egy jobb autó árába került.
Az első modelleket éttermek és mobil food truckok számára kínálták, ahol nagy mennyiségű ételt kellett gyorsan felmelegíteni. Az első háztartási mikrohullámú sütők hamarosan, már 1955-ben megjelentek, de még mindig terjedelmesek, nehezek és nagyon drágák voltak. A kompakt és megfizethetőbb mikrohullámú sütők újabb tíz évvel később váltak elérhetővé, az egyre kisebb magnetronok japán fejlesztésének köszönhetően.
A mikrohullámú sütők emberi egészségre
gyakorolt negatív hatásáról gyakran hallani. Egyesek attól tartanak, hogy a mikrohullámú sugárzás negatívan befolyásolhatja az élelmiszerek minőségét, sőt akár súlyos egészségügyi problémákat is okozhat.
A kutatások azonban kimutatták, hogy a mikrohullámú sugárzás nem ionizáló, és nincs elegendő energiája a sejtek vagy a DNS károsításához. A tápanyagok elvesztése a mikrohullámú sütőben való sütés során pedig hasonló, mint más hőkezelési módszerek esetén. A mikrohullámú sütőknek persze
megvannak a hátrányaik is.
Ilyen például az ételek egyenetlen melegedése, vagy az, hogy a mikrohullámú sütőben való főzés igen nehéz küldetés.
Ezenkívül a mikrohullámú sugárzás – az indukciós vagy forró levegős technológiával ellentétben – kismértékben megváltoztatja a melegített étel ízét és állagát. A mikrohullámú sütőket ezért fokozatosan felváltják a modern, multifunkcionális készülékek, amelyek szélesebb ételkészítési lehetőségeket kínálnak.
Néhány új technológia gazdaságosabb is,
mivel jobban hasznosítja a hőt és minimalizálja a veszteségeit. A mikrohullámú sütőket így valószínűleg hamarosan felváltják a légkeveréses sütők vagy a multifunkcionális edények, amelyek gazdaságosabbak, egyenletesen melegítik vagy főzik az ételt, hő- (és íz-) veszteség nélkül, és sokkal változatosabb elkészítési módokat tesznek lehetővé.
Kép forrása: Pixabay
The post Búcsút inthetünk a mikrohullámú sütőknek: hamarosan ez lép a helyükbe first appeared on nlc.