Létezik egy magyar cég, amely bár 1896-ban alakult, modernkori sikerútját 2016-tól kezdte járni, akkor, amikor két, a multik világát hátra hagyó nő megvásárolta azt. A Multifelt Factory Kft. azonban nemcsak ezért különleges, hanem azért is, mert sok szempontból egyedi és 100 százalékban természetes termékkel hódítja meg a piacot: a gyapjúfilccel.
Multifelt Factory
A kőszegi gyárat 1896-ban két cseh kalapos alapította azzal a céllal, hogy a gyapjúfilcből kalapokat készítsenek. Fénykorában a gyár 250-300 főt foglalkoztatott, az 1992-es privatizáció után azonban elkezdődött a termelés csökkenése, ráadásul a piac is átalakult a műanyagok beérkezésével. Közép-Kelet-Európában bezártak a gyapjúfilc gyárak, kivéve ezt az egyet Kőszegen.
Multifelt Factory
Fodor Ilona 2016-ban akkori társával vágott bele a cégvásárlásba. A multivilágban eltöltött húsz év után Ilona más karrierirányt keresett. Egy családi barát ismertette meg vele a Multifelt Kft.-t. Az utcáról beesve, a nulláról vágott bele egy számára teljesen új területbe: a gyapjúfilc- és a nemezgyártás rejtelmeibe. Ilonáék nem gondolkodtak sokat, hiszen az ötlettől a cég megvásárlásáig mindössze egy év telt el. Autodidakta módon tanultak bele új karrierjükbe, ami magába foglalta a cégvezetést és a gyártásvezetést is. Már a rajtnál sikerült olyan stratégiát megalkotniuk, ami a mai napig érvényben van:
„Niche piacra fókuszálva, gyorsan, rugalmasan, egyedi termékekkel alkalmazkodni a változó igényekhez úgy, hogy a gyapjúfilcet nemcsak alapanyagként értékesítjük, hanem feldolgozott termék formájában is, az akusztika terén” – foglalja össze az időtállónak bizonyult stratégia lényegét.
Multifelt Factory
Olasz Éva a Magyar Divat & Design Ügynökség divízióigazgatójaként 2018-ban találkozott a branddel először. Éppen a Magyarországon még működő gyárakat kutatta, amikor rábukkant a Multifelt Kft.-re. Őrzi azt a füzetet, amiben felírta a gyár nevét és mellé rajzolt egy szívecskét.
Arra gondoltam, hogy ha egy ilyen gyárnak egyszer a tulajdonosa lehetek, akkor rengeteg szép dolgot csinálhatnék
– emlékszik vissza Éva, aki legközelebb az Őrségben való birkatenyésztés kapcsán futott bele a márkába; nyírás után nem tudott mit kezdeni a sok birkaszőrrel. Mivel a gyár gondolata sokáig vele maradt, felhívta Ilonát, hogy vegye meg tőle. Nem sokkal ezután cégtársak lettek.
Egyedi koncepció
Ilona és Éva nem lutrira mentek. Éva csatlakozását követően körülnéztek a piacon, és kiderült, hogy Nyugat-Európában a gyapjú reneszánszát éli, és leginkább a hangfogó tulajdonság miatt egyre inkább keresett, ami főképp az irodákban lett fontos elvárás az építtetőknek és üzemeltetőknek. Noha Magyarországon a gyapjúfilc akusztikai előnyeit csak lassan ismerték fel, a tulajdonosok szilárdan hisznek az anyag akusztikai területen betöltött fontos szerepében – a cég stratégiája, üzleti modellje is erre épül.
Így alakult ki a Multifelt fő csapásiránya: akusztikai megoldásokat kínálni a vevőknek egyedi igények kielégítésével, méghozzá úgy, hogy saját maguk gyártják hozzá a gyapjúfilcet. Filcgyár, ami akusztikai terméket is gyárt: ez Európában egyedi koncepció – mondja Ilona.
Multifelt Factory
Az akusztikai vonal kezd beérni, és bíznak abban, hogy exportra is tudnak majd termelni. Optimizmusuk nem alaptalan, hiszen legközelebbi versenytársuk Németországban és Olaszországban van. Az ottani filcgyárak nagyok, így más gyártási mechanizmusokra álltak rá – óriási mennyiségben gyártanak standard terméket. Emiatt lett szerencsés a hazai üzem gyártási modellje: kisebb szériában, egyedi paraméterű igényeket is kiszolgálni a versenytársaktól elfordult vevőknek. E koncepció eredményeként nem véletlen, hogy külföldi ügyfelek is keresik őket Németországból, Franciaországból, Romániából.
Multifelt Factory
Amikor 2016-ban átvették a gyárat, még tekercsben, méterben gyártották a gyapjúfilcet, különböző minőségben és vastagságban. Az új tulajdonosok ebben is változtattak, fejlesztettek, modernizáltak. „Korábban a cég azt akarta eladni, amit megtermelt. Mi más szemléletet hoztunk be azzal, hogy azt mondtuk, azt termeljük meg, amit el tudunk adni” – magyarázza Ilona.
Hulladék, de mégsem az
A Multifeltet számos hívószó jellemzi, amelyek garantálják a versenyképességet. A gyártás Magyarországon, vagyis helyben zajlik, amely lerövidíti a logisztikai láncot. Garantált az egyedi méretre gyártás, ráadásul Éváék maguk mérik fel az igényeket és adott esetben végzik el a termék helyszíni installálását. Nagyon fontos az is, hogy az alapanyag, vagyis a gyapjú tartós, időtálló, természetes és megújuló, ami nemcsak a fenntarthatóságot garantálja, de környezetbarát alternatívát is kínál a műanyag filcekkel szemben.
Ahhoz, hogy értsük, miként működik a fenntarthatóság a gyakorlatban, érdemes bepillantani a gyártási folyamatokba és megnézni, hogyan zajlik a gyapjú feldolgozása. A birkák nyírása évente kétszer történik. A kőszegi gyárba pedig bálában érkezik a gyapjúszőr, amiből első lépésben gyapjúfilc készül. Ez már értékesíthető méteráru. A gyártási folyamat azonban nem áll meg itt, ebből lehet ruházatot, ajándéktárgyakat készíteni, sőt kárpitozáshoz is fel lehet használni. A gyapjú egy részét tehát méteráruként értékesítik, a másik részét pedig felhasználják akusztikai termékek előállítására, vagy esetleg más filcalapú termékek – táskák, tolltartók, neszesszerek – készítésére. A legkurrensebb termékkör jelenleg az akusztikai panelek kollekciója a Multifeltnél.
Multifelt Factory
A gyapjú lebomló, komposztálható, a filcgyártási folyamat során pedig semmilyen vegyi és szintetikus anyagot nem használunk, egészen a festésig – mondja Ilona, hozzátéve, hogy a festék esetében is a legkorszerűbbet használják, amely nem tartalmaz ártalmas anyagokat. A filc előállításához víz, gőz és magas hőmérséklet kell, ez tulajdonképpen a kézi nemezelés gépi leképezését jelenti. Amellett, hogy az előállított gyapjúfilc komposztálható anyag, a keletkező gyártási melléktermék egy része visszadolgozható a termelésbe.
Éva és Ilona folyamatosan gondolkodnak azon, hogyan hasznosítható a fel nem dolgozott filc – a gyártás során ugyanis sok olyan melléktermék keletkezik, ami nem szemét. Céljuk, hogy a megmaradt, kidobásra ítélt anyagot is az új, akusztikai termékgyártás egyik folyamatába tudják integrálni.
A fel nem használt anyagot ilyenformán nem is hulladéknak nevezik – hisz nem az –, így ki sem dobják, külön helységben tárolják, és rendszeresen újabb és újabb felhasználási területen ötletelnek.
Amikor jelentkeztek a Generali EnterPrize programjára, már létezett a fejükben egy koncepció, hogyan valósítsák meg céljukat: a Zero waste gyártást. Ennek elérésében óriási löketet adott az, hogy a Multifelt Kft. nyerte 2024-ben a kkv-k támogatására néhány évvel ezelőtt indított program környezetvédelmi kategóriáját. A program arra törekszik, hogy ösztönözzék a hazai kis- és középvállalkozásokat arra, hogy a fenntarthatóságot beépítsék a mindennapjaikba. A Generali a program által platformot és láthatóságot biztosít azoknak a cégeknek, akik ezen elvek mentén építik fel működésüket, és jutalmazzák a legjobb sikertörténeteket: inspirálva a kis- és középvállalkozókat a fenntartható üzleti modellek kidolgozására a munkavállalói jólét, a mikroközösségek iránti felelősségvállalás és a környezetvédelem területén.
Generali
Az elnyert 7 millió forinttal Fodor Ilona és Olasz Éva kidolgozták a melléktermékekből készített öko-akusztikus panelek prototípusát, amely amellett, hogy 100 százalékban természetes anyagból áll, kiváló hangelnyelő képességgel bír.
The post Aki nem csődölt be a rendszerváltás után – karrierváltó nők és egy több mint 120 éves magyar gyár útja a fenntartható megújulásig first appeared on 24.hu.