A bilirubin egy sárgás színű anyag a vérben. A vörösvértestek lebomlása után képződik, és a kiválasztás előtt áthalad a májon, az epehólyagon és az emésztőrendszeren. A magas bilirubinszint állapotát hiperbilirubinémiának nevezzük. Ez általában valamilyen alapbetegség jele, ezért ha a laboreredmény magas bilirubinszintet mutat, az mindenképpen további kivizsgálást igényel.
Mi számít egészségesnek?
A 15 napos és 18 éves kor közötti gyermekek esetében az egészséges bilirubinszintnek 1,0 mg/dl alatt kell lennie. A felnőttkori bilirubinszint általában 0,2 és 1,3 milligramm/dl (mg/dl) között van. Az 1,3 mg/dl feletti értéke magasnak számítanak.
Illusztráció: Getty Images
Mi okozza a magas bilirubinszintet?
A magas bilirubinszint számos betegség jele lehet. A leggyakrabban a következőké:
Epekövesség: Epekövek akkor alakulnak ki, amikor olyan anyagok, mint a koleszterin vagy a bilirubin megkeményednek az epehólyagban. Az epehólyag az epét tárolja, egy olyan emésztőfolyadékot, amely segít lebontani a zsírokat, mielőtt azok a belekbe jutnának.
Gilbert-szindróma: Ez egy genetikai májbetegség, amelynek következtében a máj nem dolgozza fel megfelelően a bilirubint, így az felhalmozódik a véráramban.
Májműködési zavar: Ez bármilyen olyan állapot lehet, amely befolyásolja a máj működését, és a bilirubin felhalmozódását okozza a vérben, mivel a máj elveszíti a bilirubin eltávolítására és feldolgozására való képességét a véráramból. Ilyen például a májzsugor, a májrák vagy az autoimmun hepatitisz.
Hepatitisz: A máj gyulladása, mely gyakran vírusfertőzés következtében alakul ki. Amikor gyulladt, a máj nem tudja könnyen feldolgozni a bilirubint, ami a vérben való felhalmozódásához vezet.
Epeúti elzáródás: Az epevezetékek összekötik a májat az epehólyaggal és a vékonybél nyílásával, az úgynevezett nyombéllel. Segítenek az epét, amely bilirubint tartalmaz, a májból és az epehólyagból a belekbe szállítani. Az epe azonban nem tud megfelelően elvezetődni, ha ezek a csatornák begyulladnak vagy elzáródnak. Ez szintén megnövekedett bilirubinszinthez vezethet.
Hemolitikus anémia: Ez akkor következik be, amikor a vérsejtek túl gyorsan lebomlanak a véráramban. Néha genetikailag öröklődik, de autoimmun betegségek, megnagyobbodott lép vagy fertőzés is okozhatja.
Tünetek
Magas bilirubinszint esetén a tünetek a kiváltó októl függnek. Ha a szint csak enyhén emelkedett, elképzelhető, hogy egyáltalán nem okoz tüneteket. Mérsékelten magas bilirubinszint esetén sárgaság jelentkezhet, ami a szem és a bőr sárgás színét jelenti. A sárgaság a magas bilirubinszint fő jele.
A magas bilirubinszint mögöttes okainak egyéb általános tünetei lehetnek:
hasi fájdalom vagy duzzanat
hidegrázás
láz
mellkasi fájdalom
gyengeség
szédülés
fáradtság
hányinger
hányás
szokatlanul sötét vizelet
Miért érdemes bilirubin vizsgálatot végezni?
A bilirubinszintet általában vérvétel útján vizsgálják. Az orvos általában akkor rendeli el ezt a májfunkció ellenőrzésére, ha sárgaság jelentkezik.
Kétféle bilirubintípust mérnek: a konjugált bilirubint és a nem konjugált bilirubint. A kétféle bilirubin közötti arány segít leszűkíteni a magas bilirubinszint mögöttes okát. Néha vizeletmintát is használnak a vizsgálathoz. Mivel a vizeletben nem szabadna bilirubinnak jelen lennie, így a vizeletmintában talált anyag a háttérben meghúzódó betegségre utal.
The post Ezt jelzi, ha magas a bilirubinszinted first appeared on nlc.