Városi környezetben a kutyatulajdonosok azon tűnődnek, hogyan tanítsák meg kutyájukat az idegen kutyák körüli viselkedésre. Vajon szabad-e engedni, hogy a kutyák az utcán találkozva üdvözöljék egymást, vagy sem? Honnan lehet tudni, hogy a saját kutyánkat érdemes-e odaengedni a másikhoz?
„Inkább a túlzott óvatosságot választanám ilyen helyzetekben, mert az embereknek nagyon furcsa és téves elképzeléseik vannak a kutyák viselkedéséről. Például gyakran azt gondoljuk, hogy a farkcsóválás mindig barátságosságot mutat, pedig ez izgalmat, idegességet is jelezhet” – mondja Liisa Tikka állatidomár.
Tuire Kaimio állatkiképző is egyetért. Sosem tudhatod, milyen kutyákkal fogsz találkozni. Egyszerűen nem mindig lehet előre tudni, hogy a kutyák hogyan fognak reagálni egymásra, még akkor sem ha előzőleg megkérdezted a másik gazdit arról, milyen típusú személyiség az ő kis kedvence. A póráz ráadásul korlátozza a kutya normális kommunikációs képességét is. Nem tudja például a távolságot vagy az ívet ugyanúgy használni, mint ha szabadon mozogna. Ez azt jelenti, hogy a kutyák nem tudják a kívánt szögből megközelíteni egymást, ezáltal a szituációk gyorsan eszkalálódhatnak.
„Az sem jó ötlet, ha a kutya soha, sehol nem találkozik más kutyákkal. Ha lehetséges a szabadban más kutyákkal kapcsolódni, például egy parkban, akkor gondoskodnék róla, hogy ne pórázon üdvözöljék egymást” – mondja Kaimio.
A gazdának kontrollálnia kell a kutya viselkedését
Lesznek olyan helyzetek egy kutya életében, amikor nem tudsz hirtelen odamenni egy másik ebhez a te kutyusoddal. Ez frusztrációt okozhat a kutyában, ami végül odáig fajulhat, hogy addig rángatja a pórázt, amíg az el nem szakad. Ez a viselkedés abból is fakadhat, hogy a bizonytalan kutya azt képzeli, ugatással elriaszthatja a másik kutyát.
Fotó: krblokhin/Getty Images
Az ilyen helyzetek oka lehet a saját vagy a másik kutya állapota is. A kutya lehet beteg, tüzelhet vagy félhet – és nem minden kutya jön ki mindenkivel. Ha egy kölyökkutya megszokja, hogy mindenkit köszönhet, nem fogja érteni, miért nem lehet ezt kamaszkorban is megtenni.
„Gyakran látni az utcán, hogy a kutyák maguk döntenek, merre mennek, a gazdit pedig csak vonszolják maguk után. Ez sok problémához vezethet. Az emberek sem rohangálnak egymás ölelgetve az utcán – a kutyák viselkedését is irányítani kell” – mondja Tikka.
Csak nyugodtan engedjük köszönni
Tikka azt tanácsolja, hogy ha idegen kutyákat szeretnénk megismertetni egymással az utcán, annak legyenek szabályai. A találkozásnak engedélyen, udvarias és kontrollált módon kell történnie. A gazdák beszélgethetnek egy kicsit, figyelik a kutyákat, és csak ezután engedik őket szaglászni. Ahhoz, hogy egy kutya nyugodtan tudjon viselkedni, gyakorolni kell az ilyen helyzeteket.
A kutyák bemutatását lassan és a testbeszédük figyelésével érdemes végezni. A kutyáknak nyugodtnak és laza testtartásúnak kell lenniük. A feszült, merev testtartás nem jó jel.
Mindenféle felhevültség – még ha lelkesedés is – problémás lehet. A túlzott izgatottság könnyen veszekedéshez vezet. Tikka azt is tanácsolja, hogy figyeljük meg a kutyák nyugtató jelzéseit – mindkét félben. „Tipikus nyugtató jelzések ilyen helyzetekben a fej vagy test elfordítása, ásítás, illetve az orr vagy ajkak nyalogatása. Nehéz azonban egyértelműen megmondani, mit jelentenek ezek a jelek: lehet, hogy a kutya ideges, vagy csak azt próbálja jelezni a másiknak, hogy nincs ok az aggodalomra” – magyarázza.
Kaimio azt is javasolja, hogy biztosítsunk elég helyet a kutyáknak. Az út vagy bicikliút melletti szűk hely nem alkalmas, mert ilyenkor a póráz rövid kell legyen. Egy hosszabb póráz vagy laza vezetés lehetővé teszi a kutyának a természetesebb mozgást és szaglászást, ami a találkozást is természetesebbé teszi.
Kommunikálj világosan a kutyáddal
„Jó lenne a kutyának különböző jelzéseket tanítani arra vonatkozóan, hogy most ismerkedés következik, vagy csak simán elhaladunk egymás mellett. Nehéz a kutyának, ha ezt neki kell kitalálnia. Ezt előre kellene neki jelezni” – mondja Kaimio.
Ismerős, megbízható emberek kutyáival lehet ismerkedni, akár közös sétákon is. Kaimio tippje, hogy az ismerkedést párhuzamos sétával kezdjük, anélkül hogy közvetlen kontaktust teremtenénk. Érdemes olyan helyre menni, ami nem egyikük házának sarkában vagy épp a semmi közepén van.
„Ha a kutyák már hosszabb ideje együtt sétálnak, és nem olyan izgatottak, mint az első találkozáskor, akkor az ismerkedés is sokkal könnyebb lesz” – mondja Kaimio.
The post Szabad hagyni, hogy a kutyák pórázon üdvözöljék egymást az utcán? first appeared on nlc.