Morgan Eberhard, a Procter & Gamble észak-amerikai üzletágának vezető kutatója szerint a legtöbb konfliktusforrást a házimunka során a mosogatógép okozza, mivel „mindenki úgy érzi, hogy az ő módszere a helyes”. Hogy ez tényleg így van-e, azt nyilván nem tisztünk eldönteni, de az biztos, hogy a mosogatógépekbe való bepakolásnak megvannak a maga szabályai, méghozzá azért, mert az optimális elrendezéssel pénzt és energiát lehet spórolni, valamint az edények is tisztábbak lesznek. Erre vonatkozóan hoztunk a szakértők tolmácsolásában egy kis segítséget.
Figyeld a vizet
Eberhard szerint a megfelelő pakolás kulcsa, hogy honnan ered a víz. Ha nagy edényekkel blokkoljuk az útját, ne csodálkozzunk, ha koszosak maradnak az edények. Elmondása szerint „a nagyobb darabokat gyakran az alsó kosár hátulja vagy oldala felé érdemes elhelyezni, mivel ez kisebb valószínűséggel blokkolja a mosószer-adagolót vagy a szórókart.”
Csészék, bögrék, üvegek
A gép felső része a csészék, bögrék, poharaknak fenntartott rész. Eberhard szerint a horgok közé, fejjel lefelé érdemes ezeket betenni, mert így tisztábbak lesznek, és nem gyűjtik össze a vizet. Amikor olyan tárgyakról van szó, mint a borospoharak és más kényes üvegáru, azt javasolta, hogy hagyjuk őket ujjnyi távolságra egymástól a felső rácson, vagy használjuk a talpas edénytartót, ha a mosogatógép rendelkezik ilyennel. Bármi, ami műanyagból készült, a felső állványhoz tartozik, mivel a „hőmérséklet általában hűvösebb marad a felső tálcán, ami megakadályozza az olvadást” – mondta.
Evőeszközök
Eberhard szereti a koszos evőeszközöket fejjel lefelé beállítani a tartójukba, hogy ne kelljen hozzáérnie a használt részhez. Ugyanakkor Becky Rapinchuk takarítási tanácsadó szerint érdemes összevissza betenni őket, hogy ne takarják ki egymást – például ne feküdjenek egymásra a kanalak –, és biztosan érje őket a mosószeres víz, megszüntetve a szennyeződéseket.
Ami az ételmaradékot illeti
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a tányérokról érdemes eltüntetni a maradékot, mielőtt a mosogatógépbe kerülnek. „Úgy érzem, hogy minden tisztább lesz, és kevesebb munkával jár a mosogatógép és a szűrő tisztántartása” – nyilatkozta Rapinchuk. Jill Bauer, otthon- és életmód szakértő hangsúlyozza, hogy ez nem azt jelenti, hogy kézzel el kell mosogatni előtte. Viszont elmondta, hogy az ételmaradékok lerakódása könnyen meghibásodást okozhat, ezért is érdemes lekaparni a nagyját ezeknek. „Ha valamit benne hagytál a mosogatóban, ami nagyon megtapadt, betöltés előtt áztasd forró vízbe, hogy egy kicsit megpuhuljon a maradék” – tanácsolja.
Pro tipp
Rapinchuk egy olyan tippet is megosztott, ami pénztárcabarát. „Mielőtt elindítod a mosogatógépet, nyisd meg konyhai csaptelepet forró vízzel, majd nyomd meg az „indítás” gombot. Gyorsabban felmelegíti a mosogatógépet” – árulta el.
Érd be kevesebbel
Nem akard túlterhelni az eszközt, tartja Eberhard. „Mivel azt szeretnéd, hogy a víz minden edényt elérjen, fontos, hogy ne pakold túl a mosogatógépet, és ne rakd egymásra az edényeket. Ha túlságosan tele van, megakadályozhatja, hogy a víz és a mosogatószer elérje az edények piszkos részét.” Lehet, hogy úgy tűnik, ez vízpazarlás, ugyanakkor Eberhard mindenkit megnyugtat, hogy még ebben az esetben is kevesebb vizet fogyasztunk, mint a kézi mosogatással.
The post Pénzt és energiát is spórolhatsz, ha így pakolod be a mosogatógépet first appeared on nlc.