Egy amerikai kutatócsoport Pápua Új-Guinea egyik szigetén vizsgálta a kígyókat, amikor egy több mint 30 centimétere példány megmarta a csapat egyik tagjának kezét – számolt be róla a Miami Herald.
A keze a kétszeresére dagadt, fájdalmai voltak, az ízületei pedig nehezen mozogtak
– mesélte el a történtetek Fred Kraus, a csoport vezetője.
A panaszok másnapig tartottak. A kutatók később megtudták, a helyi lakosok szerint a kígyó mérge nem különösebben veszélyes.
Mindez 2004-ben történt, és most, több mint 20 évvel később egy új tanulmány bebizonyította, hogy a harapós állat egy, a tudomány számára eddig teljesen ismeretlen fajba tartozott. Az újonnan leírt faj az Aspidomorphus dimorphus nevet kapta, példányai 35–50 centiméter hosszúra nőnek. Kétféle színváltozatuk létezik: az egyedek mintegy fele narancssárgásbarna vörös szemekkel és fekete nyelvvel, míg a másik felük sötétbarna fekete szemekkel. A szakértők szerint színbeli különbségeknek nincsen köze az állatok neméhez.
Jelenlegi ismereteink szerint ezek a kígyók kizárólag a Vanatinai-sziget esőerdeiben élnek, és reggelente a legaktívabbak. A kullancsok látszólag előszeretettel célozzák meg őket, hiszen szinte az összes begyűjtött példány pikkelyei alá ágyazódva találtak az elősködőkből. Volt olyan egyed, amelynek egyszerre több mint 10 kullancs szívta a vérét.
Fred Kraus élete során több expedíciót is vezetett már Pápua Új-Guinea szigeteire, és ezek alkalmával számos kígyófajt felfedezett. A Misima-szigeten például egy bánya területén bukkant egy új fajra, a Rossel-szigeten pedig egy elhagyatott faluban botlott egy addig ismeretlen csúszómászóba.
The post Ismeretlen mérges kígyó harapta meg a kutató kezét first appeared on 24.hu.