A válogatásban kizárólag fikciós nagyjátékfilmeket találsz. Figyeltünk arra, hogy ne az újabb slágerfilmeket (Barbie, Dűne…) és ne is a régi, agyonnézett klasszikusokat (összes Harry Potter, A Gyűrűk Ura és társaik) ajánljuk, mivel azok nagy részét már úgyis láthattad, így főképp a hazánkban kevésbé ismert mozikat ajánljuk a Max tényleg zavarba ejtően gazdag filmkínálatából. A felsorolt húsz filmből mindenki találhat magának új kedvenceket, vagy olyan filmeket, amiket már nagyon rég látott, és jólesik majd újra nézni.
Az utolsó megálló Yuma megyében
Ezt nézd meg, ha: szereted a régi Tarantino-filmek stílusát.
Az utolsó megálló Yuma megyében idehaza jórészt ismeretlen, nincsenek benne sztárok és sokkal kevesebb figyelmet kapott, mint amennyit érdemelne. Egy Isten háta mögötti amerikai benzinkúthoz nem érkezik meg az aktuális üzemanyagszállítmány, így az ott tankolni óhajtók kénytelenek a mellette lévő étkezdében (amerikásan: diner) kivárni a benzin érkezését. A nép csak gyűlik, csakhogy közéjük keveredik két szökésben lévő fegyveres rabló is, akik nagyon mennének már tovább, csak benzin híján nem tudnak. Kis költségvetésű amerikai indie, amiben rengeteget pofáznak sokszor tarantinosan szellemes dialógusokkal, és amikor elszabadul a pokol, az tényleg nagyon pokoli lesz.
Az utolsó megálló Yuma megyében (Fotó: Profimedia)
A vámpír csókja
Ezt nézd meg, ha: szereted amikor Nicolas Cage teljesen bekattan.
Nic Cage nem is olyan rég a Renfieldben játszott vámpírt, de a legjobb vámpírszerepéig vissza kell utaznunk az időben néhány évtizedet. A vámpír csókjában emberünk egy New York-i yuppie-t (lásd: Amerikai pszichó) alakít, aki elkezdi azt hinni magától, hogy valójában vámpír, és elkezd eszerint viselkedni a környezetével, sőt terrorizálja az asszisztensét. Tömény bekattanás ez a film, amiért Nic Cage valódi csótányt evett és denevért üldözött, és még mai szemmel is döbbenetes az a szent őrület és hit, amivel a szerepét játssza.
Egy durva év
Ezt nézd meg, ha: a régi, még mocskos és bűnös New York és Sidney Lumet nevének hallatán megmozdul benned valami.
A legendás Sidney Lumet rendezőnek (12 dühös ember, Hálózat) ugyan technikailag nincs köze az Egy durva év című mozihoz, de a karaktereket komoly morális dilemmák elé állító forgatókönyv, a nyolcvanas évek elejének New Yorkja és a színészi játék feszültségére építő történetmesélés annak idején arra késztette a kritikusokat, hogy ezt a 2014-es filmet a mester munkáihoz hasonlítsák. Jessica Chastain és Oscar Isaac már a Jelenetek egy házasságból előtt is emlékezetes házaspárt alakítanak, akiknek a sikeres vállalkozásukon keresztül szembe kell nézniük a bűnbe eséssel és a korrupcióval, miközben úgy fest, összeomlik körülöttük a világ. A régimódi mozik szerelmeseinek igazi rejtett gyöngyszem ez a film.
Egy magányos tinédzser
Ezt nézd meg, ha: látni akarod az utóbbi évek egyik legjobb tinifilmjét.
John Hughes neve nem véletlenül viszonyítási pont a tinifilmek terén. A Nulladik óra alkotója a nyolcvanas években olyan hiteles és szerethető tinikarakterek sorát alkotta meg, hogy ezt azóta se tudta senki utánacsinálni. De közel azért lehetett kerülni hozzá, ahogy ez sikerült az Egy magányos tinédzsernek is, amiben a még karrierje elején járó Hailee Steinfeld Nadine szerepében küzd a felnőtté válás problémáival, és persze azzal, hogy a legjobb barátnője összejön a bátyjával. A film minden pillanata teli van sziporkázó dialógusokkal, de ki kell emelnem Nadine és a tanára (Woody Harrelson ragyog a szerepben) csipkelődő, mégis szeretetteli diskurzusait.
Egy magányos tinédzser (Fotó: Profimedia)
Kimi
Ezt nézd meg, ha: szereted a régimódi paranoia-thrillereket.
A paranoia-thriller műfaja a hetvenes években gyökeredzik, amikor az amerikaiak a Watergate-ügy és Vietnám miatt kiábrándultak a politikából, és az állam egyre inkább megfigyelő és elnyomó szerepbe került. A Kimi ugyan 2022-es mozi, mégis A keselyű három napja vagy épp A Parallax-terv hagyományait követi, de közben aktualizálja is a zsánert. Főhőse, Angela (Zoë Kravitz) egy agorafóbiás techcég alkalmazott, akinek egy okoseszköz hangfelvételeit kell elemeznie, és a munkája közben véletlenül egy bűntényre bukkan. Titokzatos emberek erednek a nyomába, neki pedig menekülnie kell, így ki kell mozdulnia a lakásból, amit már jó rég nem hagyott el.
Kimi (2022) Fotó: Profimedia
Blaga leckéi
Ezt nézd meg, ha: érdekel az unokázós csalások témája egy izgalmas szemszögből.
Az unoka című magyar film már feldolgozta az unokázós csalások témáját, mégis maradhatott bennünk hiányérzet. A bolgár Blaga leckéi nem egy bosszúálló unokát, hanem magát a kirabolt nyugdíjast, jelen esetben egy nyelvtanárnőt helyez a középpontjába, aki sajátos módon reagál arra, amikor egy csaló kiforgatja a pénzéből. Miután rájön, hogy a rendőrség segítségére aligha számíthat, a pénzét pedig nem láthatja viszont, úgy dönt, maga is beáll a csalók közé, és segít kirabolni a saját kortársait. Éjsötét karakterdráma egy emberről, aki átlép minden létező erkölcsi határt, és ennek kénytelen megfizetni az árát.
Kilenc királynő
Ezt nézd meg, ha: szereted a trükkös csalásokról és nagy átverésekről készült filmeket.
Ricardo Darín az argentin filmművészet nemzeti kincse, akit sokan a Szemekbe zárt titkok című filmből ismernek, pedig egy korábbi filmje is nagy sikert aratott a világban. A 2000-ben bemutatott Kilenc királynő a maga idejében annyira sikeres volt, hogy hollywoodi és indiai remake-je is készült. De az eredeti az igazi, és ha valaki nem látta, itt az ideje pótolni. A Kilenc királynő egy értékes, ám hamisított bélyegsorozat neve, amit néhány csaló megpróbál elpasszolni egy üzletembernek, és közben sorra érkeznek a kiszámíthatatlan és váratlan fordulatok. Csavaros mozi, annyi szent és nem mellékesen veszettül szórakoztató.
A történet
Ezt nézd meg, ha: látni szeretnéd az egyik leghatásosabb #metoo filmet.
A #metoo korszak egyik emblematikus mozija tökéletesen időzített, lévén alig néhány hónappal a Weinstein-ügy kirobbanása után jelent meg, amikor témát jelentett a sajtóban, hogy miért fordulhat elő az, hogy szexuális zaklatások áldozatai csak évekkel, évtizedekkel később állnak elő a történetükkel. A Laura Dern főszereplésével készült A történet főhőse egy olyan nő, aki úgy dolgozta fel a traumáját, hogy elhitette magával: amikor 13 éves korában megerőszakolta egy idősebb férfi, az valójában nem erőszak, hanem szex volt, amibe maga is beleegyezett. A filmben azt követhetjük végig, hogyan rombolja le maga előtt azt a hamis képet, amiben évtizedekig élt, és mi lesz a következménye, amikor szembenéz az igazsággal.
A történet (Fotó: Profimedia)
Az ember, aki ott se volt
Ezt nézd meg, ha: cigarettafüstre, bűnbeesésre és pompás fekete-fehér képekre vágysz.
A film noir leginkább a negyvenes- és ötvenes években virágzott, bár nem tűnt el Hollywoodból nyomtalanul, és bár nem fekete-fehérben, de később is születtek olyan klasszikusok a zsánerben, mint a Szigorúan bizalmas vagy a Kínai negyed. A Coen-fivérek az ezredforduló környékén gondolták úgy, hogy a zsáner alapkövét, a Kettős kárigényt követve egy hagyományos noirt mesélnek egy kisemberről (Billy Bob Thornton fantasztikus), aki a felesége szeretőjét zsarolja meg, és ez durva fejleményekhez vezet. Az ember, aki ott se volt az a mozi, amiben a stílus legalább olyan fontos, mint a tartalom, miközben mindkettőből csillagos ötösre teljesít.
Az örökös
Ezt nézd meg, ha: jól viseled, ha egy film a közepén teljesen kifordul önmagából.
A kanadai-francia Az örökös kiindulópontját már ezer más filmben láthattuk. Egy nagyvárosi nagymenőnek (jelen esetben divattervezőnek) egy családi ügy miatt vissza kell térnie a szülővárosába, és ott szembe kell néznie a múltjával. A visszatérés oka filmünkben a nagyon rég nem látott apa halála, aki kapcsán el kellene rendezni a temetés és az örökösödés ügyét. Az örökös sokáig abban a mederben halad, amire a fenti tartalomleírás alapján számítanál, de a történet felénél történik egy egészen váratlan és drasztikus fordulat, amitől a sötétség olyan mélységeibe szállunk alá, amire a korábbiak alapján aligha számítanánk. Nem biztos, hogy a nagy csavart mindenki el tudja majd fogadni, így biztosan lesznek majd, akiket ezen a ponton a film kivet magából, de akiknek bejön, ők nagyon imádni fogják.
Az örökös (Fotó: Profimedia)
Egy botrány részletei
Ezt nézd meg, ha: szereted, ha egy film karakterei morálisan ingoványos talajon mozognak, épp ezért nehéz megítélni őket.
A tengerentúlon sokáig Oscar-esélyesként tartották számon, nálunk azonban elkerülte a mozikat Todd Haynes filmje, annak ellenére, hogy a két főszerepet Julianne Moore és Natalie Portman alakítja. Portman egy színésznőt játszik, aki egy igaz történeten alapuló film főszerepét kapja meg, és kutatómunkaként beköltözik a nő családjához, akinek később a bőrébe bújhat. Csakhogy Gracie (Moore) nem mindennapi figura: annak idején börtönbe került, mert tanárként összejött a kiskorú diákjával. Miután szabadult, folytatódott a viszony, ma pedig már családként élnek együtt, közös gyerekekkel. Az Egy botrány részletei egyrészt azt vizsgálja, hogyan lehet szexuális erőszak az is, ami elsőre talán konszenzusos kapcsolatnak tűnhet, másrészt rávilágít, hogy a médiát és a filmeket mennyire nem az igazság érdekli, egyszerűen csak ki akarják használni az ügy botrány-faktorát.
Kótyagos szerelem
Ezt nézd meg, ha: egy szokatlan és rendkívül intenzív romantikus vígjátékra vágysz, és nem zavar, ha Adam Sandler a főszereplő.
A romantikus vígjátékot tartják az egyik legkiszámíthatóbb műfajnak, amiben borzasztó nehéz bármi újat mutatni, de ettől még a Kótyagos szerelemnek sikerül a dolog. Nem árt, hogy hőse, Barry egy teljesen frusztrált, az önbizalmat csak távolról ismerő fickó, akit a saját tesói próbálnak kétségbeesetten becsajoztatni. A filmben látható minden idők egyik legbizarrabb szerelmi vallomása, ráadásul teljesen magával tud rántani a főszereplője intenzív idegállapotába, és végig ott is tart, nem utolsósorban a remek Adam Sandlernek köszönhetően, aki itt élete nagy szerepében brillírozik. Rendezte: P.T. Anderson.
Tűzvörös égbolt
Ezt nézd meg, ha: azt érzed, hogy lángol körülötted a világ, miközben mindenki csak nyugodtan üldögél.
A német Christian Petzold filmjében látszólag fontos szerepet kap egy pusztító erdőtűz. Fiatal hősei egy erdei nyaralóba vonulnak el alkotni a nagyváros őrülete elől, miközben a hírekben hallani, hogy erdőtűz tombol, de felesleges izgulni, mert úgyis messze van, valószínűleg majd elkerüli őket. A személyes konfliktusaik és a saját ambícióik annyira lekötik őket, hogy nem látják a fától az erdőt, a katasztrófa árnyékában a kicsinyes dolgaik foglalják le őket, így a Tűzvörös égbolt gyönyörűen rímel a szakadék felé boldogan száguldó világunkra.
Tűzvörös égbolt (Fotó: Profimedia)
Akkor éjjel
Ezt nézd meg, ha: szereted a filmes rejtélyeket, és nem feltétlenül vársz megoldást.
A Zodiákussal David Fincher annak idején tabukat döntött, hiszen egy megoldatlan bűntényről forgatott filmet, melynek vége nyitva maradt, és nem tudhattuk meg biztosan, kicsoda valójában a zodiákus gyilkos. A francia Akkor éjjel nyugodtan lehetne annak testvérfilmje is: a sztori elején egy fiatal lányt este élve égetnek el egy békés hegyvidéki kisváros utcáján. Az ügyben nyomozó rendőr legfőbb gondja, hogy túl sok a lehetséges gyanúsított, és a nőgyűlölet valósággal fortyog a helyi férfiak körében. Az esettel nem könnyű haladni, hősünk pedig idővel valósággal a megszállottjává válik, amit az Akkor éjjel érdekfeszítő módon képes bemutatni. Egy nem hagyományos thriller.
Megbántottál
Ezt nézd meg, ha: nem romantikus filmre, inkább egy érett párkapcsolat reális bemutatására vágysz.
Nicole Holofcener író-rendező Hollywood egyik legjobban rejtegetett kincse, aki életszagú, párkapcsolatokra fókuszáló mozijaival régóta jelen van, mégis kevés figyelmet kap. A Megbántottálban egyik kedvenc alkotótársával, Julie Louis-Dreyfus-szal dolgozott ismét együtt. A komikus ezúttal egy írót alakít, aki véletlenül kihallgatja a férje őszinte, kendőzetlen véleményét a legújabb könyvéről, és mivel az nem túl kedvező, úgy érzi, hogy a házassága végét jelentheti. Kilencven percnyi intenzív, szomorkás, sokszor mégis vidám lelkizés, ahol a humor nem megy a dráma rovására.
Megbántottál (Fotó: Profimedia)
Vademberek hajszája
Ezt nézd meg, ha: nagyon nevetni akarsz.
Mielőtt Taika Waititi Hollywood kedvencévé vált, odahaza, Új-Zélandon forgatott kicsi, de vidám és szerethető filmeket. Ezek közül a Hétköznapi vámpírok a sorozat-verziónak hála ma már rendkívül népszerűvé vált, miközben Waititi életének mesterműve valójában a Vademberek hajszája, ahol a rendező egyedi humora teljes pompájában érvényesülhet, miközben az érzelmi faktor is a helyén van. Hajtóvadászat indul egy problémás tini és a mogorva nagybátyja után, akik a vadonban bujkálnak, és egymás vérét is szívják, méghozzá a lehető legszórakoztatóbb módon. Sam Neill mindig remek, de itt még annál is remekebb.
Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford
Ezt nézd meg, ha: látni szeretnéd a XXI. század talán legjobb westernjét.
Brad Pitt lehengerlő karizmáját sok film tudta már hasznosítani, de ha választani kell azok közül, ahol ezt a legjobban csinálták, Andrew Dominik westernjének ott a helye a legjobb három között. Dominik festményszerű, elegáns képekben mesél a vadnyugat legendájáról és a férfi nem túl dicsőséges haláláról, a kivégzője, Robert Ford szemén át láttatva a férfit. Elégikus, epikus mestermű, aminek minden képkockájára öröm ránézni.
Soha, néha, mindig
Ezt nézd meg, ha: tudni szeretnéd, mi a gond azzal, ha az abortuszhoz való jog veszélybe kerül.
A Soha, néha, mindig az első Trump-elnökség végének mozija, amikor az Egyesült Államokban elkezdték egyre inkább megnehezíteni a nők abortuszhoz való hozzáférését. Hőse két fiatal lány: egyikük várandós lesz, és mivel még csak gimis, nem szeretné megtartani a gyereket. Tudja, hogy a szülei nem engedélyeznék számára az abortuszt, a környéken amúgy sem talál helyet, ahol segítenének neki, így a barátnőjével New Yorkba buszozik, hogy ott essen túl rajta. A film szomorú látlelet arról, mennyire meg tudja nehezíteni a rendszer a nők dolgát abban, hogy rendelkezhessenek a saját testük és életük felett.
Előző életek
Ezt nézd meg, ha: te is szeretsz azon morfondírozni, hogy mi lett volna, ha…
Mézga Gézáné, azaz Paula visszatérő dumája a sorozatban, hogy amikor nehéz helyzetbe kerül, folyton azt mondja, hogy „A Hufnágel Pistihez kellett volna feleségül mennem”. A Koreából Amerikába emigrált Nora azonban ennél konkrétabb helyzetbe kerül: hosszú chatelések után a gyerekkori, csuda jóképű szerelme Koreából egyszer csak bejelentkezik, hogy szívesen meglátogatná a nőt Amerikában. Csakhogy ő akkor már férjnél van… Az Előző életek a kísértés és a múlttal való szembenézés tematikáját járja körbe csuda okosan, bölcsen és szórakoztatóan: nem csoda, hogy a filmfesztiválok nagy kedvence volt.
Előző életek (Fotó: Profimedia)
Kék Pelikan
Ezt nézd meg, ha: imádod a kilencvenes évek nosztalgiát.
Tudom, azt ígértem, hogy csak fikciós nagyjátékfilmek szerepelnek a listában, és a Kék Pelikan egy animált dokumentumfilm (!), az animáció segítségével mégis részben fikciónak hat, szóval vegyétek szabályt erősítő kivételnek. Csáki László sok éven át készülő mozija igazi kuriózum: a korszak vonatjegyhamisításainak históriáját dolgozza fel egyfajta heist movie-s (balhémozis) köntösbe öltöztetve a történteket, a sztorit pedig részben tényleg az egykori elkövetők hangján hallhatjuk. Tökéletes időutazás, rengeteg nevetéssel kísérve.
The post Ez most a 20 legjobb film a Maxon first appeared on nlc.