Az almás rétes és persze mindenféle rétes legnagyobb nehézsége a nyújtásra váró rétestésztában rejlik. Mióta elérhető a boltokban készen megvásárolható réteslap, immár semmi okunk rá, hogy ne készítsünk almás rétest akármikor, amikor csak megkívánjuk.
Ausztriában persze könnyű dolgunk lenne, ott bármelyik étteremben magától értődő desszert az almás rétes (és persze a császármorzsa). Itthon már kissé nagyobb kihívás hipp-hopp almás réteshez jutni. Megint csak Zorgot tudom idézni az Ötödik elemből: „Ha azt akarod, hogy valami el legyen végezve, magadnak kell megcsinálni.”
A dolog tészta részét ki is pipálhatjuk azzal, hogy megvásároljuk a boltban a kész réteslapot. Megfigyelésem szerint a két német diszkontáruház sajátmárkás réteslapja kiváló, nem tapadnak össze, így nem azzal telik el a rétessütésre szánt idő, hogy próbáljuk leimádkozni egymásról a lapokat. Könnyű velük dolgozni, ami már fél siker.
Ennél fontosabb kérdés azonban a töltelék. Ízlés kérdése, de a savanykás, például Idared fajtájú alma éppen tökéletes az almás rétesbe is. Az elkészítéséhez a legegyszerűbb megoldás az, ha az almát egészben meghámozzuk, majd két ujjunk közé fogjuk a csutkája két végét és egyszerűen körbe reszeljük a nagy lyukú reszelővel. Haladunk is, az ujjunk is épen marad, mi kell még, ha rétes is jár a végén?
Almás rétes recept
Most, hogy így felvérteződtünk minden fontos alaptudással, kezdhetjük is az almás rétes készítését. A többi apróságot a receptben pontosítjuk. A hozzávalókat pedig az egyszerűség és biztonság kedvéért réteslap-rudanként adjuk meg.
Almás rétes – csakis sok porcukorral! (Fotó: Brazziela Bursuc, Getty Images)
Hozzávalók:
1 csomag réteslap
rudanként 1 kg alma
rudanként 3 evőkanál cukor
rudanként 1 mokkáskanál őrölt fahéj
rudanként 2 evőkanál búzadara vagy panírmorzsa
olvasztott vaj, margarin vagy olaj a réteslapok kenéséhez
Elkészítés:
Először előkészítjük az almát: megmossuk, majd anélkül, hogy felvágnánk, körbe hámozzuk. Fogunk egy nagy lyukú reszelőt és körbe reszeljük a csutkát. Ha van robotgépünk, akkor hámozás után négyfelé vágjuk az almát, kivágjuk a magházat és áttoljuk a megfelelő adapterrel felszerelt robotgépen. Kivéve, ha osztrák típusú Apfelstrudelt sütünk, mert akkor késsel vágjuk falatnyi darabokra az almát. Félre tesszük.
Most jön a réteslap. A német multikban 9 darab van egy csomagban, az három rúd réteshez ideális. Kiterítünk a pultra egy tiszta konyharuhát. A réteslapokat kihajtogatjuk, majd az első lapot rátesszük a konyharuhára és egy ecset segítségével megkenjük olvasztott vajjal. Margarin vagy olaj is jó, ha vigyázunk a koleszterinszintünkre. Kenés után rátesszük a második réteslapot, ezt is megkenjük, majd jöhet a harmadik.
Megszórjuk búzadarával vagy panírmorzsával, ez fogja felszívni a nedvességet. Az előkészített almából a markunkban jól kinyomjuk a levét, majd a réteslap aljától kb. 5 cm távolságban, vízszintesen egy csíkban elrendezzük az almát, jó púposan. Kétoldalt kihagyunk 2-2 centimétert. Megszórjuk a cukorral és a fahéjjal, majd a konyharuha segítségével ráhajtjuk az almára az alul kihagyott réteslap csíkot.
Most, szintén a konyharuha segítségével, az oldalt kihagyott réteslap csíkot hajtjuk fel, így lezártuk a rétes oldalát is. Végül pedig a konyharuha segítségével, alulról felfelé feltekerjük a rétest.
Sütőpapírral kibélelt sütőlapra helyezzük, megkenjük a tetejét is vajjal, majd jöhet a többi rétesrúd is ugyanígy.
Végül betoljuk a 180 fokos sütőbe és addig sütjük, amíg szép színt nem kap.
Szeletelés előtt hagyjuk kicsit hűlni, majd vágjuk kb. 10 centiméter széles szeletekre, és kezdődhet a lakoma. Haladók vaníliafagyit is kínálhatnak hozzá!
The post Almás rétes szupergyorsan: így lesz tökéletes a tészta-töltelék arány first appeared on nlc.