Svájci kutatók egy csoportja kifejlesztett egy olyan fenntartható és gazdaságos módszert, amellyel aranyat nyerhetünk ki az elektronikai eszközeinkből – írja a Startlap.
A háztartásokban keletkező hulladékot általában nemes egyszerűséggel kidobjuk, miközben gyakran a tönkrement eszközeinkkel együtt a bennük található nemes fémek is a kukában landolnak ilyenkor. A természetesen kinyerhető aranykészletek kezdenek kimerülni, azonban sok hétköznapi tárgyban továbbra is megtalálható ez a fém. Az arany nemcsak rendkívül jól vezeti az áramot, hanem korrózióálló és igen strapabíró, ezért számos elektronikai eszköz egyik alkotóeleme.
A Zürichi Műszaki Egyetem munkatársai által végzett kutatásban 450 milligramm 22 karátos aranyat sikerült visszanyerniük 20 darab régi alaplapból. Az eljárás során savval oldották fel az eszközök fémtartalmát, majd tejsavót és fehérjerostokat használtak az értékes anyag kivonásához, végül az így kapott aranyat összeolvasztották tiszta aranyrögökké.„A legjobb az egészben, hogy az élelmiszeripar melléktermékét használjuk fel az elektronikus hulladékból az arany kinyerésére – ennél fenntarthatóbb megoldás aligha létezik” – mondta a tanulmány társszerzője és az egyetem professzora, Raffaele Mezzenga, miután az innovatív eljáráshoz használt tejsavó a sajtgyártás mellékterméke.
A módszer mindemellett elég gazdaságos, miután minden ráköltött dollár ötvenszeres hasznot hoz, ráadásul környezetvédelmi szempontból is kifizetődő: megóvja a természeti erőforrásokat, nem okoz környezeti károkat a bányászattal és csökkenti a szemét mennyiségét. Kínában például nemrég megtalálták a világ legnagyobb ismert aranylelőhelyét, viszont nem olyan egyszerű hozzájutni a körülbelül 1000 tonnányi nemes fémhez, hiszen az 2-3 ezer méterrel a felszín alatt található.
The post Ezek a tárgyak a szemetesben landolnak, pedig 22 karátos arany található bennük first appeared on 24.hu.