„A szívférgesség egy alattomos betegség, amely hosszú ideig rejtve maradhat, de korai felismerésével megelőzhetők a súlyos szövődmények. Kampányunk keretében szeretnénk minél több gazdit elérni, hogy felelősségteljes döntésekkel védjék kedvenceik egészségét” – mondta Dr. Aladics Balázs, az Elanco ügyvezető igazgatója.
Fotó: Getty Images
Riasztó adatok a tavalyi évből
A 2024-ben elvégzett 1000 tesztből 931 negatív és 69 pozitív eredmény született, azaz országos szinten a kutyák 7%-a volt fertőzött.
Az eredmények alapján Délkelet-Magyarországon különösen magas, helyenként akár 35%-os volt fertőzöttség, ezen belül egyes településeken, például Mezőkovácsházán és Hevesen kiemelkedően súlyos volt a helyzet.
A pozitív teszttel rendelkező kutyák túlnyomó többsége (90%-a) legalább részben vagy teljes egészében kerti tartásmódban élt, és csupán 20 százalékuk részesült szúnyogok távoltartására irányuló védelemben. A tulajdonosok elmondása alapján a pozitív teszteredményt adó ebek körülbelül 30 százalékának környezetében található valamilyen vízfelület (például tó, patak, folyó), további 10 százalékuk pedig rendszeresen jár ilyen helyekre.
A szívférgesség kórfolyamata
A szívféreg lárvák (mikrofiláriák) a fertőzött állat vérében élnek, és szúnyogcsípéskor jutnak a rovar testébe. Ott két hét alatt fejlődnek tovább olyan állapotba, amely már képes új gazdatestet megfertőzni. Amikor a szúnyog ismét vért szív, a lárvák átkerülnek egy másik kutya szervezetébe. A kutya testében ezek a lárvák hónapok alatt fejlődnek ki teljesen, és a szívben, illetve a tüdőartériákban telepszenek meg. A kifejlett férgek akár 7 évig is élhetnek és folyamatosan újabb lárvákat termelnek, amelyek a véráramban keringenek és szúnyogcsípéssel újabb kutyákba kerülhetnek. A fertőzés hosszú ideig észrevétlen maradhat, így gyakran mire kiderül, már súlyos vagy visszafordíthatatlan károsodást okoz a kutya szervezetében és akár halálos kimenetelű is lehet.
Hogyan óvjuk meg kutyánkat a szívférgességtől?
· Szúnyogcsípés elleni védekezés: használjunk megfelelő szúnyogriasztó készítményeket és ajánlott elkerülni a pangó és az állóvizek melletti sétákat hajnalban, illetve szürkületkor, mivel a szúnyogok olyankor a legaktívabbak.
· Rendszeres szűrővizsgálatok: minden hat hónaposnál idősebb kutyát rendszeresen vizsgáltassunk szívférgességre az állatorvosunknál. A korai felismerés segít megelőzni a betegség súlyos szövődményeinek kialakulását.
· Prevenciós kezelés: Alkalmazzunk szívféreg megelőző készítményeket, amelyek segítenek megakadályozni a szívférgesség kialakulását.
A május 10-i szívférgesség napja alkalmából az Elanco állatgyógyszergyártó idén immár 9. alkalommal indítja el edukációs kampányát és szervez ingyenes szűrővizsgálatokat az állatorvos kollégákkal együttműködve. A kampány célja, hogy rávilágítson a megelőzés fontosságára és segítséget nyújtson a gazdiknak kedvenceik egészségének megóvásában.
Az országos szűrőkampány keretében a vállalat kiemelt figyelmet fordít az edukációra is. Ennek részeként az Eszkuláp Állatvédő Egyesülettel és az Akela Kutyaiskolával együtt közösségi média felületeiken edukációs tartalmakkal hívják fel a figyelmet a prevenció fontosságára. A kampány célja, hogy minél több felelős kutyatartót ösztönözzenek arra, hogy elvégeztessék kedvenceik szűrővizsgálatát, ezzel is hozzájárulva a betegség korai felismeréséhez.
Az Eszkuláp Állatvédő Egyesület elsődlegesen gyepmesteri telepekről ment kutyákat az ország egész területéről. Alakulása óta minden bekerülő kutya és macska szívféregszűrésen esik át, és a korábbi, főleg a déli országrészből érkezőknél volt jellemző a fertőzöttség, de az elmúlt években már bárhol előfordul. „Emiatt tartjuk kiemelten fontosnak, hogy minden gazda odafigyeljen erre a valós kockázatra, s biztosítsa kedvence védelmét, rendszeres szűrését” – mondta Németh Réka, az egyesület vezetője.
The post Rejtett gyilkos tizedeli a kutyákat ezeken a magyar településeken – sok gazdi nem is sejti first appeared on nlc.