Orosz propagandának nevezte, és az orosz-ukrán háborút megalapozó, Vlagyimir Putyin által írt 2021-es esszéhez hasonlította a litván külügyminiszter azt a könyvet, amely az országa történetét mutatja be az orosz külügy értelmezésében, és amelyhez az orosz külügyminiszter írt előszót.
A „Litvánia Történelme” című könyvet egy orosz állami szervezet adta ki, és a meduza cikke szerint lényegében a teljes modern litván állam létezését vonja kétségbe. A könyv előszavát jegyző Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Litvánia „hamis történelmi narratívákkal próbál oroszellenes és oroszgyűlölő érzelmeket szítani”. A könyv Lavrov szerint ezzel a tendenciával kíván szembemenni.
„Ez a szomszédos országok elleni ellenséges tevékenységek egyik eszköze: az államiság, a történelem, az értékek, a szimbólumok megkérdőjelezése, egyben az orosz imperializmus igazolása is” – mondta Kestutis Budrys litván külügyminiszter.
A kötet szerzői között található Maxim Grigojev, a Kreml-közeli Demokráciaproblémák Tanulmányozásáért Alapítvány vezetője, aki korábban egy olyan törvényszéket elnökölt, amely az „ukrán neonácik bűneit” kivizsgálásával foglalatoskodott.
A könyv azon része, amely Litvánia Szovjetuniótól való leválásával foglalkozik, azt állítja, hogy az ország ma hivatalosan egy nácibarát diktatúra utódjának tekinti magát. Arról is írnak, hogy a mai litván vezetés „nácibarát” ideológiát vall, és rendőri elnyomással hallgattatja el a másként gondolkodókat.