Van valami különleges azokban az emberekben, akik még mindig a ’80-as és ’90-es évek slágereire buliznak – írja a Geediting.com weboldal.
A zenei ízlés gyakran utal néhány jellegzetes tulajdonságra is. Nem csupán nosztalgiáról vagy retró hangulatról van szó – ennél sokkal mélyebb a dolog. Ezek a régi slágerek sok mindent elárulhatnak egy emberről. Azok pedig, akik még ma is szívesen hallgatják ezeket a klasszikusokat – nos, ők valóban különlegesek – állítja a lap.
A Scientific Reports című folyóiratban megjelent kutatás szerint a dalszövegek az elmúlt négy évtizedben még dühösebbé és egyre inkább ismétlődőbbé váltak – a kutatók 12.000, 1980 és 2020 között megjelent angol nyelvű dal szövegét elemezték. Azt találták, hogy jelentősen megnőtt a düh és a negatív érzelmek aránya. Egy kutató szerint az utóbbi években azért lett több a dühöt kifejező szó a dalszövegekben, mert „a zene a társadalmi és kulturális változásokat tükrözi”. Ugyanakkor a szakértők azt is megfigyelték, hogy a dalszövegek egyszerűbbé váltak, több bennük a rím és a refrén – azaz könnyebben megjegyezhetők és fülbemászóbbak.
Egy másik kutatás során azt is megállapították, hogy a 80-as évek zenéje a legjobb műfaj a stressz csökkentésére, mivel képes a pozitív nosztalgia érzését előidézni.
A hajátültetésekre szakosodott, törökországi székhelyű Vera Clinic kozmetikai sebészeti központ tanulmánya szerint a vizsgálatban 1540 felnőtt önkéntes vett részt 18 és 65 év közötti korosztályból. Ezeket a résztvevőket mentális stresszvizsgálatok sorozatának vetették alá, amelynek során Spotify lejátszási listák változatos választékának voltak kitéve. Ezek a lejátszási listák különböző népszerű zenei műfajokat foglalnak magukban, köztük olyan klasszikusokat, mint a ’60-as évek „Golden Oldies”, energikus ’70-es évekbeli rockhimnuszok és sima ’90-es évekbeli R&B. Emellett a kísérlet olyan kevésbé mainstream stílusokat is tartalmazott, mint a dubstep, a jazz és a kortárs klasszikus kompozíciók.
A vizsgálat során kiderült, hogy a résztvevőkre a legmegnyugtatóbb hatást a ’80-as évek kedvelt nyálas slágereit tartalmazó lejátszási listák gyakorolták. A csoport 96%-a számolt be arról, hogy csökkent a vérnyomása, miközben ezeket a zenéket hallgatta, és 36%-uk a pulzusszám csökkenését is tapasztalta.
A lejátszási lista a korszak slágereinek eklektikus keverékét tartalmazta, többek között a Joy Division „Love Will Tear Us Apart”, a Blondie „Call Me”, a Wham! „Freedom”, Bette Midler „Wind Beneath My Wings” és a Pet Shop Boys „It’s a Sin” című dalát.
Ezzel szemben úgy tűnt, hogy a techno zene idegesítette leginkább a résztvevőket. A könyörtelen ütemek a résztvevők 78%-ánál jelentős vérnyomás-emelkedéshez vezettek. Érdekes módon a heavy metal, ami egyesek számára meglepő lehet, az egyik leghatékonyabb műfajnak bizonyult mind a pulzusszám, mind a vérnyomás csökkentése szempontjából. Körülbelül 18%-uk számolt be a pulzusszám csökkenéséről, míg 89%-uk a vérnyomás csökkenését jelezte.
Nézzük meg, milyen egyedi tulajdonságok jellemzik azokat, akik még mindig nem tudnak betelni a ’80-as és ’90-es évek zenéivel:
8 fotó
A zenei ízlés sokat elmond arról, kik is vagyunk. A ’80-as és ’90-es évek zenéje több mint múltidézés – ezek a dalok az érzelmeink, emlékeink és életleckéink hordozói. Ahogy Bob Marley mondta:
A zene egyik legjobb tulajdonsága, hogy amikor megérint, nem fáj.
Ha legközelebb valaki halkan dúdol egy régi dalt, jusson eszedbe: komoly, összetett történet futhat közben a fejében – egy dallamban, amit örökre a szívébe zárt.
(Fotók: Getty Images)
The post Azok az emberek, akik még mindig a ’80-as és ’90-es évek slágereit hallgatják, gyakran ezekkel a különleges tulajdonságokkal rendelkeznek first appeared on nlc.