Ah shit, here we go again.
Nem véletlen, hogy videojáték-mémmel indítunk: ez a mondat, amely magyarul nagyjából annyit tesz, „basszus, kezdődik…”, a 2004-es GTA: San Andreasból származik, a fekete főhős mondja, amikor rendőröktől nyüzsgő környékre keveredik. Azóta minden létező helyzetben használják az interneten, amikor borítékolhatóan parttalan vita kezdődik. Például most, hogy a Last of Us című kétrészes videojáték „rajongói” (egyébként ugyanazok, akik annak idején a játékokat is ekézték) kiborultak, amiért a Max rendkívül sikeres és valóban jól sikerült adaptációjában a színészek nem úgy néznek ki és nem is pont azokat a mondatokat és úgy mondják, mint a játékokban.
A baj nem csak az, hogy ez nem tetszik nekik, hanem az, hogy ebből akkora gyűlöletkampányt kerekítettek, hogy az már a színészek és a sorozat alkotóinak mentális egészségét is kikezdte.
Nehéz értelmesen összefoglalni ezt a hervasztó sztorit, de azért akad egy érzékletes párhuzam. A késő negyvenes és idősebb olvasóink talán még emlékeznek a Rabszolgasors körüli őrületre, a fiatalabbak meg kérdezzék meg a szüleiket: elmondják majd, hogy ez volt a rendszerváltás felé araszoló Magyarország első Igazi Külföldi Sorozata, amelynek hőse, Isaura, a rabszolgalány annyira belopta magát a nézők szívébe, hogy tömeges gyűjtéseket szerveztek, hogy kiszabadítsák. Függetlenül attól, hogy ez így, ebben a formában sosem történt meg, a sztori hihető: sokak számára ez volt az első igazi sorozat, amibe beleélhette magát az ember, és voltak, akik nem tudták, vagy nem akarták tudni, hogy ez mind csak kitaláció.
Most hasonló történik: játékosok milliói szembesülnek vele, hogy kedvenc hőseik élő emberek módjára mászkálnak, beszélnek (és halnak meg) a tévé képernyőjén, és annyira erős az érzelmi kötődés az eredeti karakterek iránt, hogy ezt bizony nehéz kezelni. Isaura, csak fordítva: itt most nem az empátia vezérli a közönség reakcióit, hanem a gyűlölet.
Az előző részek tartalmából
2023-ban, a Last of Us első évadának bemutatója után is elszabadult a pokol: akkor az volt a baj, hogy Bella Ramsey nem hasonlít arra az Ellie-re, akit a játékban megszoktak. (Az azonos című játék első része 2013-ban jelent meg, a közönséget végletekig megosztó folytatás 2020-ban.) Emiatt most is elővették (erre visszatérünk), de a második évad leggyűlöltebb karaktere természetesen nem ő, hanem Abby, akit Kaitlyn Dever alakít, és aki a szerepe szerint – ez rögtön az első részben kiderül – a Joel által az első évad végén megölt orvos lánya.
A gyűlölet abból a szempontból érthető, hogy a lány elköveti a legszörnyűbb bűntettet, amit emberi lény a tévé képernyőjén 2025-ben elkövethet. (A második részt még nem mutatták be olyan régen, szóval a spoilertől eltekintünk, bár mára úgyis mindenki tudja, miről van szó.) A baj csak az, hogy az utálkozás nem csak a fiktív karakterre, hanem az azt játszó színésznőre irányul, akinek a legnagyobb bűne, hogy
nem gyúrta ki magát, mint a játékbeli Abby.
Kaitlyn Dever és a játékbeli Abby (Fotó: Getty Images)
Neki ugyanis az egyik fő tulajdonsága a játékban, hogy úgy néz ki, mint egy kolosszus, és ránézésre is elbír az útjába akadó férfiakkal. (Hogy tényleg elbírt-e, az inkább a játékoson múlt, hiszen a második részben nagyrészt Abby volt az irányítható szereplő – ebből is volt nagy botrány, hiszen akkor már annak a bizonyos szereplőnek a vére tapadt a kezéhez.) Dever arcra egy kicsit hasonlít rá – örültek is a rajongók, és remélték, hogy a színésznő kigyúrja magát, pontosabban melegen ajánlották neki ezt –, ám ő törékeny nőként jelent meg a sorozatban, és a jelek szerint az is marad.
Még szép, hogy felrobbant az internet: 2020-ban, a játék folytatásának megjelenésekor az volt a botrány oka, hogy Abby nem képviseli a hagyományos női szépséget, most, a sorozat idején pedig az, hogy túl nőies. Ilyenkor a rengeteg incelgyanús poszton túl beindul az internet kedvenc fedettpályás sportja: „konstruktív” kritikaként megfejtik, hogy az alkotónak kit kellene (kellett volna) választani a színésznő helyett.
Annak idején Ellie szerepére is érkezett számtalan „javaslat” (ezek mindegyike ugyanarról szólt: mindegy, csak ne Bella Ramsey!), Abby szerepére pedig korábban vagy Ronda Rousey harcművész-pankrátort, vagy Shannon Berry ausztrál sorozatszínésznőt nézte ki a TikTok népe, függetlenül attól, hogy képesek lennének-e eljátszani ezt az elképesztően összetett szerepet, amely arról szól, hogy hogyan változik meg és találja meg a helyét a világban egy nő a traumák hatására. (Abby ugyanis messze nem csak egy mezei bosszúálló, az egész évad legalább fele részben arról szól majd, mi történik vele a hírhedt golfütős jelenet után.)
„Még csak nem is valódi ember”
A játék megjelenése utáni gyűlöletcunami nem csak a fejlesztőkhöz ért el, hanem Laura Baileyhez is; a veterán szinkronszínész adta Abby hangját és részben a mozgását is a Last of Us Part II-ben, megjelenésében, testalkatában egyébként semmi köze a karakterhez. A közösségi médiában mégis ellehetetlenítették az életét, és olyan súlyos halálos fenyegetéseket kapott (többek között azt üzenték neki, hogy őt és újszülött gyerekét is elteszik láb alól), hogy a rendőrséghez fordult, egy ideig járőrök védték a családot.
Érthető, ha a sorozat alkotói – például Craig Mazin író, akit a legtöbben a Csernobil kapcsán ismernek, illetve Neil Druckmann, aki a játékok kreatív rendezője és írója is – nem szerették volna, ha megismétlődik mindez, és az Abbyt alakító Kaitlyn Devert is megtalálják a zaklatók. Ezért szigorúan őrizték a díszletek között, külön biztonsági csapat gondoskodott arról, hogy ne juthasson a közelébe senki.
Kaitlyn Dever rajongókkal találkozik a Last of Us 2. évadának amerikai premierje előtt (Fotó: Profimedia)
Erről a sorozatban Dinát alakító Isabela Merced mesélt a Happy Sad Confused podcastben. „Rengeteg ijesztő arc mászkál, például, akik őszintén gyűlölik Abbyt, aki még csak nem is valódi ember. Még egyszer: nem létezik. Kaitlyn mellé külön biztonsági őröket vettek fel, amíg a forgatás tartott. Ő egyébként nagyszerű, nem billenti ki mindez, végig jelen volt, koncentrált, úgy is, hogy éppen nagyon nehéz neki.” (A golfütős jelenetet édesanyja temetése után pár nappal vették fel.)
Az ehhez képest tényleg mellékes, hogy Druckmann szerint Dever volt a tökéletes választás. „Jelezte, hogy szeretne velünk dolgozni, mi pedig eleve szerettünk volna vele dolgozni. Nem lett volna értelme passzolni a lehetőséget és keresni tovább, úgy, hogy lehet, hogy sosem találjuk meg a tökéletes Abbyt, legfeljebb egy hozzá fizikailag jobban hasonlító színésznőt.” A Variety magazinnak Mazinnel közösen elmesélték, hogy nem is kerestek kigyúrt színésznőt, hiszen míg a játék lényege, hogy a karakter folyamatosan küzd, harcol, a sorozatban ez kisebb hangsúlyt kap. Lélekben viszont legalább olyan erős – sőt, még erősebb is, mint a játékban.
Az alkotók sem immunisak
A Last of Us körüli botrányban semmi meglepő nincs, ha valaki ismeri az internetet, illetve a közösségi médián tomboló bullyingot. Ez azonban az első eset, hogy magukra az alkotókkal is komoly hatással van mindez, annyira, hogy egy-egy pillanatra még a sorozat léte is veszélybe került. Az ember ugyanis mondogathatja magának egy ideig, hogy nem érdemes az ilyesmivel foglalkoznia, de ha elég kitartóan és intenzíven zúdítják rá a szörnyűségeket, egy idő után mindenki megtörik. „Nem voltam túl jól” – mesélte Druckmann a Varietynak. „Monomániás vagyok, amikor egyedül maradok, vagy még rosszabb, még scrollozok is, akkor a legveszélyesebb. Ilyenkor kételkedni kezdek magamban.”
Mi van, ha tényleg elrontottam? Mi van, ha tényleg egy kalap szar lett miattam az egész?
Craig Mazin gyorsan „lekeverte” Druckmannt azzal, hogy erről szó sincs. Elmesélte azt is, hogy sikerült megakadályozni, hogy Deverhez eljusson bármilyen fenyegetés, pedig számítottak rá, hogy Pedro Pascal „rajongói” bosszút akarnak majd állni.
Beszélnünk kell Ellie-ről
Természetesen az Ellie-t alakító Bella Ramsey sem úszta meg a gyűlöletcunamit, úgy sem, hogy ő már megjárta ezt a kört az első évad idején. Akkor ráadásul úgy kritizálták, hogy a karaktere 14 éves volt; a gyűlölködőknek az volt a baja, hogy a játékbeli Ellie „szebb”, mint a sorozatbeli (bármit is jelentsen ez). Többeknek az volt a bajuk, hogy Ramsey egyszerűen nem elég szexi. Egyébként is ismert jelenség, hogy a játékosok szeretik, ha kiélhetik a fantáziájukat, tiltakoznak is, hogy a játékok hősei egyre inkább úgy néznek ki, mint a valódi emberek, de most ez különösen súlyos, hiszen egy gyerekről van szó.
Bella Ramsey a Last of Us második évadában (Fotó: Profimedia)
Bella Ramsey a második évadban közelebb került a saját korához: 21 évesen alakítja a már 19 éves Ellie-t. Hiába az Emmy-díjak, a kritikai elismerések, és „mellesleg” az, hogy a nézők többsége imádja a sorozatot, az internet egy kicsi, de hangos része még mindig nem tud leakadni arról, hogy teljesen másképp néz ki és viselkedik, mint a játékban. Cikizik az arcát, a testalkatát, nem tartják tiszteletben, hogy a színész nemrég nonbinárisként bújt elő, teljes fórumok szólnak arról, hogy szétszedjék őt és magánéletét, és az Instagram-posztjai alatti kommentek is nagyrészt erről szóltak.
Ugyanúgy megtelt a Reddit és az X, mint az első évad idején, és (már megint) terjednek a rajongói poszterek a közösségi médiában, amelyeken kicserélték Ramsey arcát olyan színésznőkére, akik szerintük jobban megfelelnének. Az elégedetlenkedők titkos favoritja a legutóbbi Alien-film főszerepében feltűnt Cailee Spaeny, és egy időben előkerült maga Kaitlyn Dever is mint lehetséges Ellie; a sors (és a készítők) iróniája, hogy ő végül a lány ősellensége lett.
Cailee Spaeny és a játékbeli Ellie (Forrás: The Nerds District)
Ramsey nem kommentálja mindezt, és általában is laza, vagány embernek tűnik, amikor megszólal, igaz, a coming outot, mint mondta, részben megbánta, hiszen így most csak erről van szó. Pár nappal ezelőtt pedig megszüntette az Instagram-fiókját, rákeresve csak egy rajongói oldal és egy névrokona bukkan fel. Bár egyértelmű, hogy az utálkozó kommentekből lett elege, nem szólalt meg az ügyben. Az mindenesetre nyilvánvaló, hogy az internetes gyűlöletkultúra az ő lelkére is egészen konkrét hatással van.
The post Az egyik nem kigyúrt, a másik nem elég szép: így tette tönkre a gyűlöletkultúra a The Last of Us sorozatot first appeared on nlc.