Régóta él az a tévhit, hogy dohos szag az idős emberek otthonának tipikus velejárója. Ez messze nem igaz, bárkinél jelentkezhet a probléma, akinél túl magas a páratartalom, ugyanis a jellegzetes szag akkor keletkezik, amikor a nedvesedés olyan mértékűvé válik, hogy megjelenik a penész a falakon.
Az tehát, hogy pusztán elnyomd ezt a szagot, nem a legjobb megoldás, hiszen a penész köztudottan rengeteg egészségügyi kockázatot rejt magában – például hosszútávon allergiát, súlyos köhögést vagy tüdőkárosodást okozhat. Sokkal inkább az a fontos, hogy feltárd a probléma okát, és egyúttal megszüntesd a penészképződést, hiszen a költözés nem biztos, hogy opció.
Lokalizáld a forrást
Első körben térképezd fel a lakást, honnan eredhet a probléma. A szivárgások jellemzően a falakon belül terjednek. Például nem ritka, hogy víz szivárog a padláson a régi tetőnél, majd lefolyik a falon, és átszivárog a mennyezeten és az ablakkereteken keresztül, így elsősorban ezeket érdemes megnézni. Ha lakásban élsz, akkor a ház nem megfelelő szigetelése, és az ablakok rossz illesztése okozhat problémát, célszerű ezeket csekkolni. Ha úgy látod, nem innen ered a probléma, akkor érdemes körbe nézni, hogy nincs-e penészgomba a vizes blokkok körül a fürdőben és a konyhában is, mert egy megrepedt, törött cső is lehet ludas.
Ugyanakkor a magas páratartalom hátterében az is állhat, hogy túl sokat mosol és teregetsz a lakásban, és nincs megfelelően szellőztetve. Az ideális páratartalom 40-60% között van – ezt egy pár ezer forintos páraszintmérővel csekkolni tudod.
Így szabadulj meg a dohos szagtól
Szódabikarbóna: tölts meg egy kis tálat szódabikarbónával, majd tedd a lakásnak arra a pontjára, ahol csökkenteni szeretnéd a páratartalmat. A szódabikarbóna magába szívja a nedvességet a levegőből, fokozatosan keményedik. Ha túl kemény lesz, dobd ki, és töltsd fel a tálat frissel. Ez nemcsak a nedvességet csökkenti a helységben, hanem a szagokat is magába szívja.
Faszénbrikett: kis helyiségekben – például kamrában – az is működhet, ha szénbrikettet teszel egy kosárba, mert ez is kiszívja a nedvességet a levegőből. Nem annyira esztétikus, de cserébe hatásos.
Ózonos fertőtlenítés: ha a páratartalom optimalizálódik, érdemes egy ózonos fertőtlenítés keretében megszabadulni az összes penésztől, mert elsősorban ez okozza az elviselhetetlen szagot. Ezt mindenképp bízd szakemberre, hiszen amíg a gép működik, addig semmilyen élő szervezet nem tartózkodhat az adott helyiségben.
Macskaalom: ha a tárgyak, például könyvek is átvették a dohos szagot, akkor szórj macskaalmot egy papírdobozba, tedd be az érintett tárgyakat, majd egy hétre fedd le az egészet. Az alom magába szívja az orrfacsaró bűzt.
Ecet: sokan nem rajonganak az ecetért csípős szaga miatt, de inkább ez, mint a dohszag. Egyenlő arányban keverj össze vizet és ecetet, csepegtess bele teafa illóolajat és permetezd a falra, ahol a penész nyomait találod. Mind az ecet, mind a teafa hatékony fertőtlenítő és könnyűszerrel felveszi a harcot a penészfoltok ellen.
Szellőztess: nem világmegváltó trükk, de a szellőztetés lesz az egyik legjobb barátod. Nemcsak azért, mert a szag így hamarabb felszívódik, hanem azért is, mert a levegő cirkulálása az egyik leghatékonyabb módszer a páratartalom csökkentésére.
The post Így szabadulj meg a dohos szagtól a lakásban! first appeared on nlc.