David Robert Joseph Beckham 1975. május 2-án született Londonban, a Robert nevet apja kedvenc focistája, Bobby Charlton tiszteletére kapta. Szülei fanatikus Manchester United-drukkerek voltak, akik rendszeresen több száz kilométert utaztak, hogy az Old Traffordon nézhessék a mérkőzéseket, nem csoda, hogy fiuk is a klub iránt rajongott.
19 fotó
Beckham kiskorától profi labdarúgó akart lenni, és mivel a tehetsége is megvolt hozzá, tizennegyedik születésnapján kötött előszerződést a Manchester Uniteddel – az ificsapatban olyan társai voltak, mint Ryan Giggs, Gary és Phil Neville, Paul Scholes. 1992-ben szerepelt először, csereként a felnőtt csapatban és 1993 januárjában kötötte meg profi szerződését.
A Manchester Unitednél szerzett góljai:
Hiába volt a csapat egyik legnépszerűbb játékosa, hiába voltak a sikerek, viszonya egyre feszültebbé vált Sir Alex Fergusonnal, aminek látható jelei is voltak: egy Arsenal ellen elveszített FA Kupa-meccsen a menedzser dühében belerúgott egy cipőbe, ami eltalálta Beckhamet és a szemöldöke fölött lett egy seb.
A spanyol klubnál eltöltött négy szezon alatt ő lett az első brit labdarúgó, aki százszor lépett pályára Bajnokok Ligája-mérkőzésen, spanyol bajnok és spanyol szuperkupa-győztes volt. 2007-től a Los Angeles Galaxy együttesében folytatta, ötéves szerződését 250 millió dollárért írta alá, ezzel ő lett a legjobban kereső labdarúgó. Az amerikai bajnokságot 2011-ben és 2012-ben is megnyerte, a bajnokság szünetei alatt, 2009-ben és 2010-ben kölcsönként az AC Milanban szerepelt, az olaszok színeiben a BL-ben a Manchester United ellen is pályára lépett. Az Amerikában töltött évek alatt többször megsérült, emiatt a 2010-es világbajnokságot is ki kellett hagynia, írja az MTI.
Beckham 2013 januárjában a szezon hátralévő részére a Paris Saint-Germain csapatához igazolt, fizetését egy gyermekeket segítő jótékonysági alapítványnak ajánlotta fel. A szezon végén megszerezte negyedik, ezúttal francia bajnoki címét is, és négy nappal később bejelentette visszavonulását, utolsó profi mérkőzését 2013. május 18-án játszotta a PSG csapatkapitányaként.
A könnyekig hatódott Beckham utolsó játékpercei labdarúgóként:
Az angol válogatottban 1996. szeptember 1-jén mutatkozott be. A nemzeti csapatban 115 alkalommal lépett pályára, ezzel Peter Shilton és Wayne Rooney mögött a harmadik helyen áll az örökranglistán, 2000-től 59 mérkőzésen át ő viselte a csapatkapitányi karszalagot, és összesen 17 gólt szerzett. Első nagy tornáján első számú közellenséggé vált Angliában, mert az 1998-as világbajnokság nyolcaddöntőjében kiállították az argentinok ellen, és a csapat a büntetőpárbaj végén kiesett. Ezt 2001-ben feledtette, amikor a vb-selejtezők utolsó percében fantasztikus szabadrúgásgólt csavart be a görögöknek, kijuttatva a válogatottat a világbajnokságra. Pályafutása során 19 nagyobb címet nyert, de az igazi nagy válogatott sikerek elmaradtak.
A görögök elleni szabadrúgásgól:
A rendkívüli rúgótechnikával rendelkező, hatalmas munkabírású középpályás kiválóan irányított, hajszálpontos passzai és keresztlabdái voltak. Őt tartják minden idők egyik legjobb szabadrúgás lövőjének.
Ismertségéhez és népszerűségéhez nagyban hozzájárult, hogy felesége, Victoria Beckham a rendkívül népszerű Spice Girls lánybanda egyik tagja volt. A ma már divattervezőként és üzletasszonyként sikeres Posh Spice és a labdarúgósztár 1997-ben ismerkedett meg, 1999-ben házasodtak össze, és négy gyermekük van. Kapcsolatukat nagy terjedelemben tárgyalta a bulvársajtó, ami elősegítette a házaspár üzleti vállalkozásainak sikerét. Beckham a fizetése mellett hatalmas összegeket kapott reklámszerződéseiért is, arcképével reklámoztak egyebek között Adidas sportcipőt, whiskyt, ruhákat és kólát, ő maga divatikonnak számít.
Bár filmszerepeket nem vállal, pillanatokra látható a Csavard be, mint Beckham című vígjátékban, a 2005-ös Gól! című filmben és barátja, Guy Ritchie két alkotásában is.
2003-ban II. Erzsébet királynő a Brit Birodalom Rendjének (OBE) tisztjévé nevezte ki. 2018-ban megkapta az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnöki különdíját, 2020-ban az észak-amerikai profi labdarúgóliga (MLS) történetének 25 legjobb játékosa közé választották. Tagja a Premier League Hírességek Csarnokának, 1999-ben a BL legjobb játékosa és Ezüstlabdás, 2000-ben Angliában az év labdarúgója, 2001-ben az év brit sportolója volt.
Vagyonát mintegy 450 millió dollárra becsülik, amelyből bőkezűen adakozik jótékony célokra. Az UNICEF jószolgálati nagyköveteként támogatja a szervezet AIDS-ellenes, malária elleni és veszélyeztetett gyermekeket segítő munkáját, az utóbbi célra létrehozott alap a 7 nevet kapta Beckham mezszáma után, amelyet az angol válogatott és a Manchester United játékosaként viselt.
The post Az alázatos világsztár, aki becsavarta bárhonnan – 50 éves David Beckham first appeared on 24.hu.