Lehet, hogy fogmosáskor jelentkezik a nyilalló érzet, vagy hideg, meleg, édes esetleg savanyú ételek, italok fogyasztásakor, de az is előfordulhat, hogy akkor érzed a fájdalmat, amikor hideg levegőt lélegzel be. A fogérzékenységnek sokféle oka lehet, ám ami közös bennük, hogy a fogaival kapcsolatos óvatosságra intik azt, aki ettől szenved. Kíméletesebben mosol fogat, speciális fogkrémet használsz – és a fehérítésről emiatt inkább leteszel. Pedig nem kell, hogy a fogérzékenység útjába álljon a fehérebb fogaknak és a csillogóbb fogsornak.
Miért érzékeny?
A fenti okok kiváltotta érzékenység hátterében az áll, hogy szabaddá válik a zománc és az íny alatt elhelyezkedő dentin. Ez a fog belső, puhább része, amelyen mikroszkopikus csatornák futnak a fog belseje felé. És ha ez elérhetővé válik a forró vagy épp hideg folyadékok számára, például mert elvékonyodik a fogzománc vagy visszahúzódik az íny, azok hatnak a fogban lévő idegekre – és jelentkezik a rövid, éles, nyilalló fájdalom. Fontos, hogy bármilyen fájdalom esetén konzultálj a fogorvosoddal – ugyanis ez a típusú fájdalom jelentkezhet fogszuvasodás miatt is. Ha meggyőződtetek arról, hogy nem szuvasodás vagy egyéb fogászati beavatkozást igénylő probléma áll a háttérben, hanem érzékenységről van szó, akkor fel is tudsz készülni arra, hogy úgy ápold a fogaidat, hogy az érzékenység a lehető legkevésbé legyen zavaró számodra.
Fotó: Getty images
Hogyan óvd az érzékeny fogadat?
Az alábbi dolgokra figyelj oda, hogy ne károsítsd tovább a fogzománcot, és csökkentsd a fájdalom jelentkezésének gyakoriságát, intenzitását.
Mosd alaposan, de óvatosan a fogadat, finom mozdulatokkal, megfelelő technikával (gyengéd körkörös és söprögető mozdulatokkal).
Használj puha sörtéjű fogkefét.
Étkezés után várj 30 percet a fogmosással.
Ne fogyassz túl gyakran savas ételeket, legfőképp italokat: a gyümölcslevek, szénsavas üdítő helyett jobb választás a víz.
Ha savas ételt-italt, citrusféléket, savanyúságot, bort, szénsavas italt fogyasztasz, utána öblítsd ki vízzel a szádat.
Figyelj oda az óvatos fogköztisztításra, ne hanyagold el.
Válassz speciális, érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrémet, szájvizet.
És rendszeresen járj fogorvoshoz!
Lehet fehéríteni az érzékeny fogakat?
Ha ennyire óvatosan kell bánni az érzékeny fogakkal, akkor vajon a fehérítés szóba jöhet? Nem kell lemondanod róla, de legyél óvatos. Olyan módszert válassz, amely minimalizálja a kellemetlenségeket, és nem fokozza az érzékenységet, nem károsítja tovább a fogzománcot.
Az otthoni fogfehérítés legegyszerűbb módja a speciális fehérítő fogkrém használata – ezek közül válassz olyat, amelyet kimondottan érzékeny fogakra fejlesztettek ki. A Sensodyne Clinical White fogkrém használatával klinikailag bizonyítottan 2 árnyalattal fehérebb fogak érhetők el (8 héten át tartó, napi kétszeri, két perces fogmosás esetén). Hatékonyan távolítja el az elszíneződéseket, és közben fogérzékenység elleni védelmet is biztosít. Miközben rendszeres használattal láthatóan fehérít, védi a fogakat és a fogzománcot. Persze azt ne feledd, hogy a hosszas, erőteljes dörzsölés nem tesz jót az érzékeny fogaknak – nem lesz tőle hatékonyabb a fehérítés, viszont fokozhatod az érzékenység kellemetlen tüneteit. Szóval használd jól a speciális fogkrémet.
A fehérítő csíkok és tollak is népszerű eszközök otthoni, vény nélkül elérhető fogfehérítésre. Olyan verziót keress, ami érzékeny fogakra is használható – legjobb, ha megkérdezed róluk a fogorvosodat.
Ha professzionális otthoni verziót szeretnél, kérj a fogorvosodtól egyedi készítésű sínt speciális, alacsony koncentrációjú fehérítő géllel. Érzékenységcsökkentő fogkrém használatával érdemes kombinálni, a szakember javaslatai szerint.
Ha a fogorvosi rendelőben végeztetsz fehérítést, a fogorvosod a fogérzékenység figyelembe vételével fogja meghatározni a szóba jöhető kezelést – tájékoztasd részletesen a problémáról, a fogápolási szokásaidról. A szakember érzékenységcsökkentő gélekkel vagy lakkokkal segítheti, hogy kevésbé legyen kellemetlen az eljárás.
Bármilyen módszert is választasz fehérítésre, az elsődleges szempont mindig a fogaid egészsége legyen. Járj rendszeres fogorvosi ellenőrzésre, ne mulaszd el a fogkő-eltávolítást, gondoskodj az esetleg szuvas fogak rendbe tételéről – ez alapfeltétele a ragyogó mosolynak.
The post Érzékeny fogak: hogyan ápoljuk és fehérítsük őket? first appeared on nlc.