Paul Joseph Goebbels 1897. október 29-én született egy német kisvárosban, Rheydtben, családja nem volt tehetős, apja kistisztviselő volt. Katolikus neveltetésben részesült, és már fiatal korában kitűnt írói és szónoki képességeivel, egy gyermekkori betegsége miatt azonban nem sportolhatott, nehezen tudott járni, élete végéig speciális lábbelit kellett hordania. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az első világháború idején katonai szolgálatra alkalmatlannak nyilvánították, így minden energiáját az olvasásra, tanulásra fordította. Egyetemi tanulmányait germanisztika, filozófia és történettudomány területén folytatta, és doktorátust is szerzett, fiatal felnőttként azonban beilleszkedési problémái voltak, és íróként sem ért el jelentős sikereket.
Bár korábban hívő katolikus volt, az életében jelentkező nehézségek miatt elvesztette hitét, az 1920-as évek Németországában nehezen találta meg boldogulását, doktori címe ellenére állást sem kapott. Emiatt egyre fogékonyabbá vált a korban népszerű „zsidó összeesküvés” tézisére, ezekben az években vált radikális antiszemitává. A marxizmust elvetette, mert azt a zsidósághoz kötötte, ellenben tisztelte a bolsevikokat, mert
Csodálta Hitlert
Az 1920-as évek közepén csatlakozott a Nemzetiszocialista Német Munkáspárthoz, és hamarosan felfigyeltek rá rendkívüli szónoki tehetsége miatt, bár eleinte a párt balszárnyához tartozott, mely a szocializmus nem egy elemével szimpatizált (például a magántulajdon elutasítása, osztályharc). Adolf Hitler is felismerte képességeit, és 1926-ban a párt berlini vezetőjévé nevezte ki. Goebbels ebben a pozícióban hatékonyan használta a modern tömegmédia eszközeit – plakátokat, újságokat, rádiót és később a filmet – a náci ideológia terjesztésére.
ullstein bild / Getty Images Goebbels és Hitler
A párt ismertségének növelésére utcai verekedéseket provokált ki a Német Kommunista Párt aktivistáival, később képviselő lett a Reichstagban, ahol oroszlánrésze volt az NSDAP hatalomra juttatásában. Kritikátlanul tisztelte a Führert, mint naplójában is megjegyezte:
Egy ilyen sziporkázó elme lehet a vezetőm. Meghajlok a nagyobbik, a politikai zseni előtt.
1933-ban, miután Hitler hatalomra került, Goebbels a frissen létrehozott Német Birodalmi Népfelvilágosítási és Propagandaminisztérium élére került. Ebben a pozícióban teljes kontrollt gyakorolt a sajtó, a rádió, a filmipar és az irodalom felett, célja az volt, hogy a náci ideológiát minden kommunikációs csatornán keresztül terjessze, és a német nép gondolkodását a rezsim érdekei szerint formálja. Goebbels rendkívüli ügyességgel szervezte meg a náci propagandagépezetet, létrehozta a híres tömegrendezvényeket, például a nürnbergi pártkongresszusokat, amelyeket grandiózus módon közvetítettek a médiában. A berlini 1936-os olimpiai játékok is propagandacélokat szolgáltak, hogy a világ előtt kedvező képet fessenek a náci Németországról.
Egy napig kancellár
A második világháború kitörése után Goebbels tovább fokozta a propagandát, hogy fenntartsa a lakosság harci szellemét és támogassa a háborús erőfeszítéseket. Beszédei és rádióüzenetei gyűlöletet szítottak a szövetségesek és a zsidóság ellen, miközben a német népet kitartásra akarta ösztönözni. Fiatalkori meggyőződésével szemben propagandaminiszterként erőteljes egyház- és vallásellenes propagandát is folytatott, a háború alatt több ezer katolikus pap vesztette életét náci koncentrációs táborokban. Goebbels tudatában volt a zsidóság sorsának is, a következőket jegyezte le 1942-ben:
Általánosságban valószínűleg megállapítható, hogy 60 százalékukat likvidálni kell, és csak 40 százalékukat lehet munkába állítani… Olyan ítéletet hajtanak végre a zsidókon, amely barbár, de alaposan megérdemelt.
A háborús veszteségek ellenére Goebbels mindvégig hű maradt Hitlerhez, 1945. április 30-án, a Führer öngyilkossága után egy napig Németország kancellárja lett. Egyetlen intézkedése kancellárként, hogy utasította Hans Krebs vezérkari főnököt, hogy kezdjen tárgyalásokat a szovjetekkel egy azonnali tűzszünetről (Krebs másnap öngyilkos lett). Május 1-jén feleségével, Magda Goebbelsszel együtt meggyilkolták hat gyermeküket a berlini Führerbunkerben, majd maguk is öngyilkosságot követtek el, maradványaikat a szovjetek Magdeburgban temették el. 1970-ben Jurij Andropov KGB-parancsnok utasítására a Goebbels család maradványait exhumálták, elégették és a Biederitz melletti folyóba szórták.
Goebbels a modern propaganda egyik legkegyetlenebb és leghatékonyabb alkalmazója volt. Technikáit – a dezinformációt, az ismétlést, az érzelmekre ható kommunikációt – sok későbbi diktatórikus rendszer vette át és alkalmazta, tanulmányozásuk így ma is fontos szerepet játszik a múlt megértésében és a manipuláció elleni védekezésben.
A cikk szerzője Kovács Szabolcs történész.
The post Először a gyerekeit ölte meg, majd magával is végzett Goebbels first appeared on 24.hu.