Az ezredforduló környékén aligha lehetett megnézni úgy egy filmet moziban, vagy otthon, hogy ne ment volna le előtt a mára ikonikussá vált „Nem lopnál autót” felszólítással kezdődő, kalózkodás elleni kisfilm. A kampány üzenete lényegében az volt, hogy a filmek, zenék és szoftverek illegális letöltése épp olyan súlyos bűncselekmény, mint egy autó, egy táska vagy TV ellopása.
Csakhogy egy oknyomozó újságíró, Melissa Lewis munkája nemrégiben fényt derített arra, hogy az alkotók ehhez nem az eredeti – FF Confidential nevű – betűtípust, hanem annak egy illegális klónját, az Xband Rough-ot használták fel az üzenetek nyomatékosítására – írja a Futurism.
A klip esetében ezt természetesen nehéz lenne bizonyítani, de az ahhoz kiadott PDF-dokumentumból egyértelműen kiderül, hogy a lopott betűtípust alkalmazták. Az eredeti betűtípust 1992-ben Just van Rossum, a Python programozási nyelvet feltaláló férfi testvére alkotta meg, és bár tudta, hogy az ő betűtípusa lett a kampány főszereplője, nem tudta hogy találmánya lopott másolatát használták.
Tudtam, hogy a kampányhoz az enyémhez hasonló betűtípust használták, és azt is, hogy létezik egy XBand-Rough nevű kalóz klón. Azt viszont nem tudtam, hogy a kampány ez utóbbit használta, és nem az FF Confidentialt. Ez számomra is új információ, és nagyon viccesnek találom
– mondta van Rossum.
The post Nagyon vicces dolog derült ki a „Nem lopnál autót” kampányról first appeared on 24.hu.