Az Európai Bizottságnak lenne egy lehetősége, amivel akár biztosíthatná, hogy idén is megtarthassák a Budapest Pride felvonulást, de úgy tűnik, haboznak a döntéssel – írja a Népszava.
A gyülekezési törvény módosítása – ami alapján betiltanák a Pride-ot – a gyermekvédelmi törvényre hivatkozva korlátozza a gyülekezés szabadságát. Ez az orosz típusú törvény az Európai Bizottság szerint nem felel meg az uniós előírásoknak, ezért beperelték Magyarországot még 2022 végén, amihez több tagállam is csatlakozott.
„A jogi helyzet egyszerű: egy olyan paragrafusra utal vissza a Pride betiltását elrendelő jogszabály, amiről a Bizottság és 15 tagállam egy, az Európai Unió Bírósága előtt folyamatban lévő perben azt képviseli, hogy uniós jogba ütközik” – mondta a lapnak Léderer András, a Magyar Helsinki Bizottság főmunkatársa.
Bár az ítéletre még várni kell, az Európai Bizottság kérheti az EU Bíróságát, hogy függesszék fel egy törvénynek vagy egy részének az alkalmazását az ítéletig. A Bíróság akkor függesztheti föl egy tagállami törvény alkalmazását ideiglenesen, ha ennek sürgőssége, illetve a lehetséges károkozás miatt erre szükség lenne.
Magyar és nemzetközi civil szervezetek szerint a tüntetések korlátozása, így a Pride felvonulás betiltása és a részvevők esetleges megbüntetése csorbítja a jogokat, azaz a későbbi bírósági döntés már nem elégséges önmagában.
Amennyiben az ideiglenes intézkedést kérvényezné a Bizottság, a Bíróság néhány nap alatt dönthetne. Magyar civil szervezetek szerint ha a Bíróság május 27-ig, vagyis 30 nappal a rendezvény előttig hozna ilyen felfüggesztő határozatot, akkor a magyar rendőrség nem tudná betiltani a felvonulást.
Az Európai Bizottság a lapnak azt írta, hogy mivel magával a gyülekezési törvénnyel kapcsolatban még nem indult eljárás, nem tudnak felfüggesztő határozatot kérni. Vagyis szerintük a gyermekvédelmi törvényre utaló módosítás nem kapcsolódik az eredeti gyermekvédelmi törvényhez. Még vizsgálják az új törvényt, de ha a Bizottság hivatalosan megtámadná a gyülekezési törvényt, jó esetben is akár egy évbe telhet, míg az bírósági szakaszba érne.
„Az Európai Bizottság feladatai közé tartozik az uniós alapjogok védelme. Ha ezt a feladatát komolyan veszi, akkor hatékonyan kell fellépnie a Pride betiltása ellen: nem évek múlva, hanem most van aktualitása ennek a fellépésnek. Ha a Bizottság politikai kalkulációból óvatoskodik, kivár, halogat, akkor a kormány jogsértő akciói mellé áll, nem a jogvédelemre szoruló emberek mellé” – mondta Léderer.