Spanyolország környezetvédelmi minisztere arra figyelmeztetett, hogy ne próbálják a hétfői, példátlan áramszünetet az Ibériai-félszigeten a megújuló energiaforrások növekvő használatára fogni. Kiemelte az országos elektromos hálózat megbízhatóságát, és teljes körű vizsgálatot ígért az áramkimaradás okainak feltárására.
Szerda délután, amikor egy erre kijelölt különbizottság ülésezett a történtek kivizsgálására, Sara Aagesen visszautasította az ellenzéki pártok állításait, miszerint a szocialista vezetésű kormány megújuló energiaforrásokra való törekvése veszélyeztette volna a hálózat stabilitását. Azt mondta, Spanyolország hétfői áramellátása többféle forrásból származott: az összes termelés közel 55 százalékát a napenergia adta, ezt követte a szélenergia 10 százalékkal, az atomerőművek 10% százalékkal és a vízenergia is közel 10% százalékkal.
„A rendszer már korábban is tökéletesen működött hasonló energiaigény és hasonló energiamix mellett, ezért nem tűnik túl indokoltnak a megújulókat hibáztatni, amikor ugyanilyen körülmények között a rendszer kifogástalanul működött” – mondta.
Pedro Sánchez miniszterelnök ellenfelei az elmúlt napokban azt állították, hogy a kormányfő úgy erőltette a megújuló energiaforrások előtérbe helyezését az atomerőművekkel szemben, hogy nem gondolt a következményekre, és most a magánkézben lévő energiavállalatokat próbálja hibáztatni az áramszünetért.
A konzervatív Néppárt (PP) azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy „információs zárlatot” vezetett be az incidens kapcsán, míg Santiago Abascal, a szélsőjobboldali Vox párt vezetője Sánchez és „katasztrofális energiapolitikája” számlájára írta az áramkimaradást.
Egyesek előszedték a Red Eléctrica (az országos hálózatot működtető vállalat) anyacégének, a Redeiának a közelmúltbeli pénzügyi jelentését, ami szerint „a megújuló energiaforrások magas arányú jelenléte a zavarok kezeléséhez szükséges technikai kapacitás nélkül” akár „termeléscsökkentéshez is vezethet”. A jelentés szerint az áramszünetek „súlyosbodhatnak, akár a termelés és a kereslet közötti egyensúly felborulásához is vezethetnek, ami jelentős hatással lehet az áramellátásra”.
Aagesen szerint a megújuló energia elengedhetetlen ahhoz, hogy Spanyolország versenyképes és stratégiailag önálló energiatermelő ország maradjon. „Vannak az országunkban saját természeti erőforrásaink – a nap, a szél –, viszont nincsenek fosszilis energiahordozóink vagy uránkészleteink. Ami van: napfény és szél, és úgy gondolom, sok vállalat osztja az elkötelezettségünket az energiarendszer átalakítása és annak egyre inkább megújulóvá tétele iránt” – mondta.
Szerdán korábban Beatriz Corredor, a Red Eléctrica elnöke azt mondta, hogy a vállalat már tudja, mi okozta az áramszünetet, de még rengeteg adatot kell átnézniük. „Tudjuk az okot, és nagyjából be is azonosítottuk, de az a helyzet, hogy több millió információs adatunk van, mivel minden ezredmásodpercben jelek érkeznek” – mondta Corredor, aki nem kíván lemondani az incidens miatt. „A lemondás azt jelentené, hogy elismerem, nem a megfelelő intézkedéseket hoztuk meg, és ez nem így van” – mondta.
Visszautasította azt is, hogy az áramszünet a megújuló energiaforrások miatt lett volna: „A megújuló energiamix biztonságos, és részét képezi az elektromos rendszer összes biztonsági elemének. Nem helyes a hétfői eseményt a megújulókkal összekapcsolni. A megújulók stabilan működnek.”
Pedro Sánchez miniszterelnök ennél is egyértelműbben fogalmazott: „Akik ezt az eseményt az atomenergia hiányával hozzák összefüggésbe, azok vagy hazudnak, vagy tudatlanságukról tesznek tanúbizonyságot.” Azt mondta, az atomerőművek nem ellenállóbbak más energiaforrásoknál.
Sánchez kedd este rendkívüli megbeszélésre hívta össze Spanyolország magánkézben lévő energiacégeinek vezetőit (köztük Corredort és az Iberdrola, az Endesa, az EDP, az Acciona Energía és a Naturgy képviselőit), hogy megvitassák az áramszünetet. A miniszterelnök közölte, hogy a bizottság vizsgálja a magánvállalatok szerepét az eseményekben, és felszólította őket, hogy működjenek együtt a kormánnyal az okok gyors feltárásáért.
Aagesen szerint néhány szolgáltató már most is rengeteg adatot átadott, a fennmaradó információk pedig a következő napokban várhatók. „Amint megtudjuk, mi okozta ezt az eseményt, minden szükséges intézkedést meg fogunk hozni, hogy ilyesmi ne történhessen meg újra” – mondta.
A vizsgálatok középpontjában az áll, hogy mi történt hétfőn 12:33-kor, amikor 5 másodpercre eltűnt 15 gigawattnyi termelt energia, ami az adott időpontban felhasznált teljes mennyiség 60 százalékának felelt meg.
Spanyolország célja, hogy az évtized végére villamosenergia-termelésének 81 százalékát megújuló forrásokból fedezze. Tavaly rekordot döntve az ország áramellátásának 56 százaléka származott megújulókból. (Guardian)