A vízfogyasztás nem pusztán szomjunk oltása miatt fontos: egyben tudatos döntés is egészségünk és jólétünk érdekében. Legyen szó fizikai aktivitásról, munkahelyi koncentrációról vagy egyszerűen csak a mindennapi jóllétről, a víz a testünk legjobb barátja. Ne feledjük: a tudatos hidratációval hosszú távon is hozzájárulhatunk egészségünk megőrzéséhez és életminőségünk javításához.
Szépség és egészség egyensúlya
A megfelelő folyadékbevitel, vízfogyasztás elengedhetetlen a szervezet optimális működéséhez. Egy felnőtt ember testének körülbelül 60%-a vízből áll, az agyunknak pedig a 75%-a víz, így nem meglepő, hogy az elégtelen folyadékbevitel számos problémát okozhat. Az sem véletlen, hogy miközben az ember akár 3 hétig is képes étel nélkül élni, víz nélkül csupán 3 napig bírjuk ki.
Fotó: profimedia
Az optimális folyadékbevitel a bőr és szépség terén is előnyös. A dehidratált bőr fakóvá, ráncossá válhat, míg a megfelelő mennyiségű víz segít megőrizni annak rugalmasságát és üdeségét. Az emésztésben és méregtelenítésben a víz létfontosságú a méreganyagok kiválasztásához és a megfelelő emésztési folyamatok fenntartásához. Az elegendő folyadékfogyasztás csökkenti a kalóriabevitelt is: a szomjúságot gyakran összekeverjük az éhséggel, így ahelyett, hogy innánk, felesleges kalóriát viszünk be. Amikor azonban vizet iszunk, az teltségérzetet is okoz, ráadásul addig sem cukros üdítőt fogyasztunk. Fizikai és mentális teljesítmény? A megfelelő hidratáció csökkenti a fáradtságérzetet is, segíti a koncentrációt és támogatja az izmok megfelelő működését. A tiszta víz tehát érték, a tiszta vízhez való hozzájutás azonban a történelem során nem mindig volt könnyű, és sajnos a világ számos pontján ma sem magától értetődő.
Tudtad?
A középkorban vidéken a források és tisztább patakok vize még ihatóbb volt, de a városokban a folyók és kutak vize könnyen szennyeződhetett a szennyvíz vagy az állatok által, Víz helyett így gyakran alkoholos italokat fogyasztottak: a középkori sör és a hígított bor mindennapos ital volt, még a gyerekek számára is.
Korunk „superdrinkje”- az ásványvíz
Magyarország – Európa ásványvizekben egyik leggazdagabb országaként – különlegesen szerencsés helyzetben van: a védett vízadó rétegekben tárolt, hatóságilag ellenőrzött minőségű ásványvizeink nincsenek kitéve a változó klímának és a környezetszennyezésnek. Hatalmas kincs van a kezünkben: ez az ásványvízvagyon jelenti a jövő biztonságos és egészséges ivóvíz-utánpótlásának zálogát. Az ásványvizünk szennyeződésektől mentes: mivel eredendően tiszta, így sem fizikai, sem kémiai tisztításra nincs szükség, semmilyen vegyszer nem kerül bele. Emellett számos fontos ásványi anyagot tartalmaz, ami egyszerre hasznos és szükséges ahhoz, hogy szervezetünk egészségesen és fitten működjön. A kalcium és a magnézium támogatja az idegrendszer és az izmok működését. A nátrium segít fenntartani a test elektrolit-egyensúlyát. Ezen kívül az ásványvíz segíthet a sav-bázis egyensúly fenntartásában, és hozzájárulhat a fogyókúrához is azáltal, hogy csökkenti az éhségérzetet- így hosszú távon is az egyik legegészségesebb választás.
Fotó: profimedia
Szénsavas vagy szénsavmentes?
A szénsavas és szénsavmentes ásványvizek különböző előnyöket kínálnak, a választás egyéni preferenciáktól és egészségügyi szempontoktól is függhet. A szénsavmentes változat a legtermészetesebb formája az ásványvíznek, amely kíméletes a gyomorhoz, nem okoz puffadást, és bármikor fogyasztható. Ideális választás azok számára, akik érzékenyek a szénsavas italokra, vagy akik gyomorproblémákkal küzdenek, legyen az reflux vagy savtúltengés. Sportolás közben is jobban ajánlott, mivel gyorsabban felszívódik, és nem okoz teltségérzetet.
A szénsav frissítő, üdítő érzetet ad az italnak, segíthet az emésztés serkentésében, különösen nehezebb ételek elfogyasztása után. Egyes kutatások szerint enyhítheti a hányingert és serkentheti a nyáltermelést, ami hozzájárulhat a jobb emésztéshez. Ugyanakkor a szénsav fokozhatja a gyomorsav termelődését, ezért nem ajánlott azoknak, akik gyakran küzdenek gyomorégéssel vagy puffadással.
The post Te eleget iszol? Légy tudatos a hidratációban! first appeared on nlc.