Megszavazta a Richter Gedeon Nyrt. keddi éves közgyűlése az igazgatóság osztalékfizetési javaslatát: a 2024-es üzleti év eredménye után fizetendő osztalék mértéke az anyavállalat tulajdonosaira jutó, értékvesztéssel korrigált konszolidált adózott eredmény 38,61 százaléka, egy törzsrészvényre 509 forint – írta az MTI. A Richter a 2023-as év után részvényenként 423 forint osztalékot fizetett.
A közgyűlés elfogadta a Richter csoport 2024. évi gazdálkodásáról szóló, Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti konszolidált beszámolóját 1602,991 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 259,614 milliárd forint teljes átfogó eredménnyel, valamint egyedi beszámolóját 1545,883 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 243,242 milliárd forint teljes átfogó eredménnyel. Az éves rendes közgyűlés a 2024. évi eredmény után a törzsrészvényekre összesen 93 milliárd forint osztalék megállapítását és kifizetését jóváhagyta.
A törzsrészvényekre járó osztalék kifizetése 2025. június 12-én kezdődik. Az osztalékfizetés részletes rendjét az igazgatóság állapítja meg, és 2025. május 23-ig hirdetményben teszi közzé.
Az éves rendes közgyűlés felhatalmazta az igazgatóságot a 2025. évi rendes közgyűléstől számított 18 hónap időtartamra, hogy a társaság saját törzsrészvényt vásároljon tőzsdei, illetve tőzsdén kívüli forgalomban, legfeljebb a társaság mindenkori jegyzett tőkéjének 10 százalékáig, a tőzsdei ártól felfelé és lefelé egyaránt legfeljebb 10 százalékos eltérésű vételi áron. A saját részvények vásárlása a Richter stratégiai céljai megvalósítását segíti elő, így különösen felvásárlási ügyletekben a saját részvények fizetési eszközként való felhasználása és a Richter részvényalapú munkavállalói és vezetői ösztönzési rendszerei részvényszükségletét biztosítja.
Vizi E. Szilveszter, az igazgatóság elnöke köszöntőjében a Richter legfontosabb küldetésének az emberi egészség szolgálatát nevezte. Ismertette, hogy a vállalat árbevételének 93 százaléka külföldről érkezik, 2024-ben mintegy 2,1 milliárd euró volt. A 18 ezer munkavállaló több mint fele külföldről származik, a cég öt földrészen 100 országban van jelen. A Richter Magyarország legkiemelkedőbb k+f központja: tavaly nemzetgazdasági szinten a vállalati szabadalmi bejelentések több mint 50 százalékát adta. A Richter is részt vesz az európai gyógyszeripart érintő globális kereskedelmi rendszer átalakulásáról szóló diskurzusban – mondta.
Orbán Gábor vezérigazgató kiemelte: minden üzletág szintet tudott lépni tavaly, kiemelkedő teljesítményt nyújtott, két számjegyű árbevétel-növekedést értek el. A nőgyógyászat forgalma és üzemi eredménye egyaránt 12 százalékkal nőtt, a neuropszichiátria 18 százalékos növekedést ért el, a biotechnológia forgalomnövekedése 17 százalékos volt, a generikus gyógyszerágazat 10,5 százalékkal nőtt. A jogdíjak nélkül számolt teljes forgalom duplázását tűzték ki a 2035-ig szóló új stratégiában – ismertette. Az idén csaknem minden ágazatban kétszámjegyű növekedéssel terveznek, a gyógyszergyártás bevételei 10 százalékkal emelkedhetnek – jelezte.
A 2025–2035-ös pénzügyi kilátások alapján a Richter úgy látja, hogy a 200 millió euró éves alaposztalék a cariprazine szabadalmak lejáratát követően is fenntartható. A Richter a BÉT prémium kategóriás kibocsátója, részvényeinek árfolyama egy éven belül 8980 és 11 260 forint között változott. Legutóbbi záróára 10 980 forint volt.
Hogy milyen év várhat 2025-ben a BÉT-re, mire számíthatnak a befektetők, arról decemberben írtunk.
The post Részvényenként 509 forintos osztalékot fizet a Richter first appeared on 24.hu.