Ez soha többé nem történhet meg – mondta a spanyol miniszterelnök az óriás áramszünetről, aminek egyelőre nem ismerjük a pontos okát. 50 millió ember kapott ízelítőt abból, hogy mivel járhat egy valódi blackout. A megújuló energia túl gyorsnak mondott előretörése is közrejátszhatott.
Azt már hivatalosan is cáfolták, hogy kibertámadás okozta volna a teljes Ibériai-félszigetre kiterjedő hétfői áramszünetet, ami után csak kedd reggelre állt több-kevésbé helyre az áramszolgáltatás.
„Megállapítottuk, hogy valóban nem történt behatolás a Red Eléctrica vezérlőrendszerébe”
– közölte a spanyol energiaszolgáltató üzemeltetési igazgatója. Azt az állítást, hogy rendkívüli időjárási jelenség, extrém magas hőingadozás állt volna a háttérben, keddre a spanyol meteorológiai szolgálat szintén megcáfolta. Arra ugyanakkor már több mint 24 órája nincs válasz, hogy akkor mi okozta az elmúlt évtizedek legnagyobb európai leállását.
Hétfőn 12 óra 33 perckor a spanyol energiahálózat 15 gigawattnyi kapacitást vesztett el alig öt másodperc alatt, ez az ország teljes energiaigényének 60 százalékát jelentette.
Sokan, akik otthonról dolgoztak, először azt vették észre, hogy elment a net, majd a lakásból kilépve kiderült, hogy az egész épületben sincs áram, sőt, telefonálni sem tudnak. Az emberek egymást kérdezgették az utcán, hogy mi történt, hiszen internet sem volt, a hírekhez alig lehetett hozzájutni – újra előkerültek az elemes rádiók, a boltokban pedig pánikszerűen kezdték felvásárolni a gyertyákat azok, akik készpénzzel is tudtak fizetni, hiszen a bankautomaták és a bankkártya terminálok sem működtek.
Az áramkimaradás megbénította a közlekedést, leállította a metrókat, megszakította a mobilhálózatokat és befuccsoltak az ATM-ek. Sok ezren ragadthattak a liftekben, a hűtők elkezdtek felolvadni, sok bolt pedig nem tudott bezárni, mert nem tudták leereszteni az elektromos redőnyöket. A hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy mindenki a lehető leggyorsabban menjen haza. Éjszaka több lakóparkban betörő- és autófeltörő bandák jelentek meg.