A szívférgesség az egyik legsúlyosabb, szúnyogok által terjesztett betegség, amely hazánkban is egyre nagyobb veszélyt jelent, elsősorban a kutyákra. A dirofilaria immitis nevű parazita fonálféreg szúnyogcsípéssel terjed, és sok esetben hosszú ideig észrevétlen marad, miközben komoly károkat okoz a kutyák szívében és tüdejében – írja közleményében az Elanco állatgyógyszergyártó cég, amely május 5–10. között országszerte 42 helyszínen 1000 kutya ingyenes szűrővizsgálatát biztosítja.
A 2024-ben elvégzett 1000 tesztből 931 negatív és 69 pozitív eredmény született, azaz országos szinten a kutyák 7 százaléka volt fertőzött.
A pozitív teszttel rendelkező kutyák 90 százaléka legalább részben vagy teljes egészében kerti tartásmódban élt, és csupán 20 százalékuk részesült szúnyogok távoltartására irányuló védelemben. A tulajdonosok elmondása alapján a pozitív teszteredményt adó ebek körülbelül 30 százalékának környezetében található valamilyen vízfelület (például tó, patak, folyó), további 10 százalékuk pedig rendszeresen jár ilyen helyekre.
Mire figyeljünk?
A szívféreg lárvák (mikrofiláriák) a fertőzött állat vérében élnek, és szúnyogcsípéskor jutnak a rovar testébe. Ott két hét alatt fejlődnek tovább olyan állapotba, amelyben már képesek új gazdatestet megfertőzni. Amikor a szúnyog ismét vért szív, a lárvák átkerülnek egy másik kutya szervezetébe. A kutya testében ezek a lárvák hónapok alatt fejlődnek ki teljesen, és a szívben, illetve a tüdőartériákban telepszenek meg.
A kifejlett férgek akár 7 évig is élhetnek és folyamatosan újabb lárvákat termelnek, amelyek a véráramban keringenek és szúnyogcsípéssel újabb kutyákba kerülhetnek. A fertőzés hosszú ideig észrevétlen maradhat, így gyakran, mire kiderül, már súlyos vagy visszafordíthatatlan károsodást okoz a kutya szervezetében és akár halálos kimenetelű is lehet.
Emellett rendszeres szűrővizsgálat javasolt: minden hathónaposnál idősebb kutyát rendszeresen vizsgáltassunk szívférgességre az állatorvosunknál. A korai felismerés segít megelőzni a betegség súlyos szövődményeinek kialakulását. Végül pedig alkalmazzunk szívféreg-megelőző készítményeket, amelyek segítenek megakadályozni a szívférgesség kialakulását.
The post Így védhetjük meg a kutyánkat a halálos szívférgességtől first appeared on 24.hu.