Kiszolgáltatottság minden szinten
Ahogy nő az átlagéletkor, egyre inkább előtérbe kerül, hogyan élnek együtt a különböző generációk, milyen kihívásokkal küzdenek, és hogyan fordulnak egymás felé. A legfiatalabbak és a legidősebbek kiszolgáltottsága is lassan előtérbe kerül, még ha egyelőre leginkább csak egy-egy eset kapcsán beszélünk is róla. Pedig nemzetközi szinten már létezik World Elder Abuse Awarness Day, azaz idősekkel szembeni bántalmazás világnapja (június 15)., ami azt jelzi, hogy globális figyelmet igénylő problémáról van szó.
Köztudott, hogy az idős emberek gyakran csalók célpontjaivá válnak. A híradásokban redszeresen bukkannak fel azok a történetek, amikor telefonon vagy online csatornákon keresztül idegenek pénzt csalnak ki idősektől. Az „unokázós csaló” szakkifejezéssé vált: így nevezi a köznyelv azokat a szélhámosokat, akik felhívják az időseket, és arra hivatkoznak, hogy az unokájuk bajba került, és egy azonnal átutalt nagyobb pénzösszeggel lehet rajta segíteni.
Ezeket a trükköket ma már sokan ismerik, és igyekeznek felkészülni arra, hogy ne maradjanak védtelenek velük szemben.
Egyre több család körében dívik a módszer, hogy megbeszélnek egy titkos jelszót, amit olyankor kérhetnek, ha valaki egy családtag nevében vagy rá hivatkozva keresi a másikat.
Ezek a csalók olyan szituációkat teremtenek, amikor a behálózni kívánt idős embert kiszolgáltatott helyzetbe hozzák, és gyors döntésekre kényszerítik, sokszok olyanokra, amelyeket nyugalmi helyzetben, józan megfontolásból nem tenne meg. A használt trükkök és taktikák kihasználják az idős ember sebezhetőségét, fizikai vagy szellemi gyengeségét, érzelmi függőségét vagy elszigeteltségét. A cél az, hogy az idős embert olyan döntések meghozatalára kényszerítsék, amelyek a manipulátor javát szolgálják, gyakran más, jogos kedvezményezettek, vagy az áldozat rovására.
Jelenet a Fontos vagy nekem c. filmből (Fotó: profimedia)
A gyanús telefonhívásokra, e-mailekre és egyéb felkeresésekre talán fel lehet készíteni az idősebbeket. De van a befolyásolásnak egy olyan formája, amely ennél sokkal alattomosabb, lassan éri el a célját, és a külvilág számára sokáig észrevétlen marad.
Olyan módszer ez, amely szintén a pszichológiai kényszerítés eszközeivel él, de nem egyszeri, hirtelen döntést csikar ki az áldozatból, hanem fokozatosan növeli a nyomást, egyre emelve a téteket, míg a befolyás alá került illető elveszíti az ünálló döntések lehetőségét a saját életét illetően.
Könnyen megtörténhet, hogy van idősebb ismerősünk, aki kényszer vagy manipuláció hatása alatt éli a mindennapjait, és bár minden részlettel tisztában vagyunk, mégsem áll össze a teljes kép, hogy mi is történik.
Az ilyen esetek néha tragikusan végződnek, de leggyakrabban életformává merevednek, és mindenki megszokja, hogy az érintett így él.
Kényszerítő kontroll: a manipuláció mélyebb formája
A kényszerítő kontroll egy viselkedési minta, amelynek célja, hogy valaki egy másik személyt uraljon és irányítson. Az idősek bántalmazásával összefüggésben ez magában foglalhat fenyegetést, megfélemlítést és a pszichológiai manipuláció egyéb formáit.
A kényszerítő személy a legtöbbször az érintett személy bizalmasa: barát, szomszéd, kedves ismerős, és nagyon gyakran családtag.
A külvilág számára sokáig nehezen észrevehető, mi történik, mert a bántalmazó gondoskodónak tűnik: olyannak, aki aggódó figyelemmel veszi körül az idős embert, támogatja, segíti a döntéseiben. Eközben azonban lassan átveszi az irányítást az érintett felett, sokkal nagyobb mértékben, mint ahogyan az indokolt lenne. Ez megnyilvánulhat
a barátoktól és a családtól való fokozatos elszigetelésben,
a hétköznapi tevékenységek szigorú ellenőrzésében,
pénzügyi kizsákmányolásban
vagy olyan alapvető szükségletek koráltozásában, mint az élelem és az orvosi ellátás.
A bántalmazó eleinte kedves, majd amikor elnyeri a bántalmazott teljes bizalmát, egyre gyakrabban fordulhat elő, hogy fenyegetéssel, megfélemlítéssel vagy érzelmi manipulációval alakítja a kívánt irányba a kontroll alatt tartott személy viselkedését.
A bántalmazásnak ez a formája csorbítja az áldozat autonómiáját, méltóságát és biztonságérzetét, és gyakran maradandó pszichés és fizikai nyomokat hagy maga után. A fizikai bántalmazástól eltérően a kényszerítő kontroll alattomos és nehezen észlelhető, így hatékony eszköz (ha illik ilyet mondani) az idősek kizsákmányolására.
Míg a kényszerű kontroll hatása alatt áll, egy idős ember úgy érezheti, hogy nincs más választása, mint megváltoztatni akaratát, hogy megnyugtassa bántalmazóját. Vagy annyira összezavarodtak és kimerültek a bántalmazástól, hogy nem is tudják, hogy beleegyeztek a változtatásba.
De melyek azok a figyelmeztető jelek, amelyekből az érintett vagy a környezete felismerheti, hogy baj van?
1. Elszigetelődés a barátoktól és a családtól
Az érintett szépkorú egyre inkább elszigetelődik, társas kapcsolatai elszegényednek, miközben egyvalakivel nagyon szorossá válik a kapcsolata.
2. Megváloztatott hivatalos döntések
Az érintett hirtelen úgy dönt, hogy megváltoztatja korábbi döntéseit, és ennek jogi kövekezményei is vannak. Ez jelenheti azt, hogy átírja a korábban már elkészült végrendeletét, vagy módosítja a rendelkezésére álló ingatlan, esetleg a bankszámlája vagy a megtakarításai feletti rendelkezést.
3. Viselkedésbeli változások
Az idős személy szokatlan vagy az alaptermészetétől eltérő viselkedést tanúsít. Ez megyilvánulhat bizalmatlanság, szorongás vagy depresszió formájában, és a manipulátorhoz való erős, korábban nem jellemző kötődésben.
4. A függetlenség elvesztése
Figyelmeztető jel lehet, ha egy korábban aktív, nyitott, érdeklődő idős ember egyre több döntési helyzetben kéri ki ugyanannak a személynek a tanácsát, és egy idő után nem is hoz már nélküle döntéseket. a mozgástér beszűkülése, a „nem merem már egyedül”-érzésének hirtelen és indokolotlannak tűnő megjenesése jelezheti, hogy egy manipulátor áll a háttérben.
Jelenet a Fontos vagy nekem c. filmből (Fotó: profimedia)
5. Titkolózás, elzárkózás
A korábban nyíltan kommunikáló idős ember hirtelen titkolózni kezd, elhallgat bizonyos dolgokat, és nem kéri ki mások tanácsait akkor sem, ha ez korábban jellemző volt rá.
6. Szokatlan pénzügyi tranzakciók
Váratlan és indokolalan kiadások, új bankszámla nyitása, kockázatos befektetések, korábban lekötött betétek felszabadítása – ez csak néhány példa arra, hogy mi történhet, ha valakinek az életében egy látszólag jóindulató manipulátor egyre ngyobb szerepet kap.
7. A befolyásoló jelenléte a fontos döntések során
A manipulátor mindig jelen van az ügyvédekkel, orvosokkal vagy pénzügyi tanácsadókkal folytatott megbeszéléseken, ő irányítja a beszélgetést és aktív résztvevője a meghozott döntéseknek.
Felmérhetetlen, mennyi érintett van
Magyarországon jelenleg nincs átfogó jogszabály az idősek elleni visszaélések megelőzésére és kezelésére. Sőt: még azt is szinte lehetetlen feltérképezni, hányan érintettek. Az AGE Platform Europe szerint a legfrissebb adatok erre vonatkozóan 2010-ből származnak: ez azt jelenti, hogy praktikusan fogalmunk sincs, hányan élnek másoknak kiszolgáltatva pillanatnyilag hazánkbn, és ha valakiről ki is derül, hogy ilyen helyzetben van, nagyon nehéz hivatalos úton érvényt szerezni a jogainak.
Ami viszonylag nagy biztonsággal kutatható, azok a kockázati tényezők. A 2022-es népszámlálás adatai szerint Magyarországon a 65 év felettiek száma közel kétmillió fő, ami a teljes népesség 20,8 százalékát teszi ki. Közülük több, mint félmillióan élnek egyedül,ezen belül 40 százalék a nők, 17 százalék férfiak aránya. Ők azok, akik a leginkább kiszolgáltatottak és befolyásolhatók, és eközben a legkevesebb társadalmi figyelem fordul feléjük.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a manipulátor sokszor gondoskodónak tűnik, és a környezet számára megnyugtató lehet, hogy leveszi az idős emberrel való törődés terhét a közösség válláról. A magyarországi szociális ellátórendszer annyira túlterhelt, hogy még kapóra is jön, ha bizonyos feladatok alól mentesül. Ez egy szélesre tárt, hívogató kapu azok számára, akik vélt vagy valós haszonszerzés céljából szeretnének befolyást szerezni idős ismerőseik élete felett.
Az elkövetők ráadásul sokszor családtagok: olyan felnőtt gyermekek, unokák vagy távolabbi rokonok, akik anyagi hasznot húznak a legidősebbekből.
A legveszélyezetetebbek az özvegy nők, mivel ők tudnak legkevésbé ellenállni az ilyen típusú visszaéléseknek. A kényszerítő kontroll sokszor nem áll meg a pszichés manipulációnál, hanem érzelmi vagy fizikai bántalmazással is párosulhat.
Az idősek növekvő aránya és az elmagányosodás együttesen fokozhatja a manipuláció kockázatát. Ezért különösen fontos lenne a társadalmi tudatosság növelése és megelőző intézkedések bevezetése az idősek védelme érdekében. Nagyon hiányzik a jogszabályi háttér, amely lehetővé tenné az esetek alapos feltárását és az emberi méltóság visszaadását az érintetteknek, cselekvőképes felnőtt állampolgárokként kezelve őket. És ha a most fiatal-középkorú generáció már tudatosabban áll a kérdéshez, akkor, mire ők lesznek idősek, talán kevésbé válnak manipuláció áldozatává.
The post Így ejtik csapdába az időseket a manipulátorok – Aljasabbak a módszerek, mint az unokázás first appeared on nlc.