Gurmai Zita (MSZP) egy HVG-cikk alapján tett fel írásbeli választ igénylő kérdést Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek arról, miként akadályozzák meg, hogy a munkáltatók az adómentességre hivatkozva befagyasszák a többgyermekes édesanyák bérét, hiszen az adómentesség önmagában fizetésnövekedést biztosít. Az ellenzéki politikus szerint a hetilap felvetése nem alaptalan annak logikája mentén, ahogy a Családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) is jelentős árfelhajtó hatást mutatott a hazai ingatlanáraknál. Amennyiben ezt a munkáltatók is megteszik, akkor az elkerülhetetlenül a nemek közötti bérolló szétnyílásához vezet, holott az esélyegyenlőségi törekvéseknek éppen ennek a szakadéknak a csökkentése az egyik legfontosabb célkitűzése.
Egy ilyen helyzetben feltétlenül állami beavatkozásra lesz szükség. Gurmai Zita ezért az alábbiakról kérdezte Nagy Mártont.
1. Ellenőrzik-e majd, hogy miként hat az édesanyák SZJA-mentessége a nemek közötti béregyenlőtlenség alakulására?
2. Hogyan akadályozza meg, hogy a munkáltatók az adómentességre hivatkozva befagyasszák a többgyermekes édesanyák bérét?
Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a felvetésre azt válaszolta, hogy az Orbán-kormány történelmi léptékű adócsökkentést hajt végre a családok támogatása érdekében. Felsorolta ezeket, majd azt írta: az intézkedéseknek köszönhetően 2026-ban csaknem 350 milliárd forint marad a családoknál, míg 2029-re ez az összeg már megközelíti az 1100 milliárdot, egymillió anyának biztosítva adómentességet.
A kormány jelenleg is számos adókedvezményt nyújt a családoknak, ám ezek bevezetését követően sem tapasztalták a bérek befagyasztását. Az államtitkár szerint az adómentességnek nem volt hatása a relatív bérekre,
a bevezetés előtti és utáni években is ugyanúgy mozogtak a bruttó bérek az érintett és a nem érintett munkavállalók esetében is. Sőt, gyakran a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresetének növekedését meghaladóan nőtt az átlagbér az érintett csoportokban.
Fónagy János szerint az egyedi kivételektől eltekintve az szja-mentesség alapvetően nem befolyásolja a bruttó bérek alakulását. A többgyermekes édesanyák személyijövedelemadó-mentességének bevezetése a kormány családpolitikai célkitűzéseit szolgálja.
A kormány elkötelezett a nemek közötti egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség előmozdítása mellett is. Az államtitkár emlékeztetett rá: alapvető munkaerőpiaci elvárás és jogi kötelezettség, hogy azonos értékű munkáért azonos bér járjon — ez az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elve, amelyet a munka törvénykönyve, az egyenlő bánásmódról szóló törvény, az uniós és nemzetközi jog is rögzít. A kormány követi a munkaerőpiaci folyamatokat, szükség esetén megteszi a megfelelő lépéseket a munkáltatók felé a családok védelme érdekében.
A HVG korábban azt írta: az szja-mentességgel kedvezményezett nők miatt bérfeszültségek lehetnek a munkahelyeken: egyrészt a több- és az egygyerekes vagy gyerektelen nők, másrészt a többgyerekes nők és férfiak között, ráadásul a bruttó keresetek szintjén az intézkedés még növelheti is a nemek közti bérszakadékot és erősen kétséges, hogy az szja-mentességnek lesz-e hatása a családpolitikai és demográfiai célkitűzések elérésére, hiszen a kormány korábbi adókedvezményeinek, támogatásainak nem volt ilyen hatása.
Arról, hogy az édesanyák összességében jobban járnak-e majd, korábban azt írtuk, hogy az függ a jövedelmüktől, illetve az általuk elméletileg igénybe vehető szja-kedvezményektől. Akinek alacsony a jövedelme és már eddig is le tudta nullázni az adóalapját az egyes szja-kedvezményekkel, az nem nyer az szja-mentességével. Akinek magasabb a jövedelme, és eddig maradt valamennyi adóalapja (vagy járulékalapja), azt most lenullázhatja, és jobban jár az szja-mentességgel.
A magasabb jövedelmű többgyerekes anyák elvileg a családi járulékkedvezményből is többet érvényesíthetnek. De igazán akkor nyerhet sokat a család, ha az anya és az apa is az átlag felett keres, még jogosultak a gyerekek (minél több) után családi kedvezményre, és azt is mind tudják érvényesíteni, az anya szja-mentessége mellett a járulékából, valamint az apa adójából és járulékából.
A kormány által meghirdetett adócsökkentési program komoly kiesést okozhat az államkasszának. A vállalati vezetők amiatt aggódnak, hogy az szja-mentesség és az áfa-visszatérítés okozta ezermilliárdos kiesés miatt a kormányzat már azon gondolkodik, honnan tudnak pénzt elvenni.
The post Anyák szja-mentessége: a kormány nem tart a bérek befagyasztásától first appeared on 24.hu.