Kedves olvasók – különösen ti, kisgyereket nevelő anyák –, tegyünk egy próbát! Olvassátok el a következő bekezdést és figyeljétek meg, mit éreztek közben! Felháborodtok? Elnéző mosollyal nyugtázzátok? Esetleg egyetértetek minden szavával? A válasznak utána rögtön lesz jelentősége.
Oké, hogy dívik a feminizmus és egyre több nő választja az önmegvalósítást a családalapítás helyett (mellett, után), de azért lássuk be, a nők szerepe klasszikusan mégiscsak az otthon melegének megteremtése, az ápolás, a nevelés, a család összetartása. A férfi nyilván kiveszi a részét, ha marad ereje és ideje, segít, de az ő küldetése az életben inkább az anyagi feltételek megteremtése, hogy a család biztonságban érezhesse magát. Stresszes feladat ez, elindulni és harcolni minden nap, nem csoda, hogy a nap végén már fáradt beszállni a háztartásvezetésbe, gyereknevelésbe; ez azonban nem kellene, hogy akkora tragédia legyen, hiszen a feleség mégiscsak otthon van egész nap, megoldja. Ennek egyébként evolúciós okai is vannak: már az ősközösségben is a férfiak dolga volt a vadászat és a védelem, míg a nők vigyáztak a gyerekekre és szó szerint őrizték a tüzet. Ma persze már mások a feladatok, máshonnan és máshogy érkezik a stressz, a fenyegetés, de ezt a berendezkedést ugyanúgy hordozzuk a génjeinkben. A férfi hozza a férfienergiát, a nő pedig a nőit.
Üdv a patriarchátusban!
Remélem, mindenkinek feltűnt a fenti bekezdésből kilógó lóláb, és senki nem gondolja, hogy komolyan írtuk le ezeket a mondatokat. Az ugyanis már rég világos – és nem a mi véleményünk, hanem alapos kutatások eredménye –, hogy mindaz, amit klasszikus és természetes férfi- és női szerepnek, feladatnak hiszünk – legyen szó női principiumról, az univerzum által formált férfi- és női energiákról, történelmi és evolúciós örökségről –, nem valamiféle Isten (sors, történelem, genetika) adta, megmásíthatatlan csomag, hanem egyszerű készségek, amiket a szocializáció során tanít nekünk a családunk, a barátaink, a média, a társadalom.
A nők tehát nem azért „őrzik az otthon melegét” és gondoskodnak a háztartásról, nevelik a gyereket, rohangálnak kisebb-nagyobb pragmatikus ügyeket intézni, és közben tartják meg mentálisan és érzelmileg a fáradt, elfoglalt férfit, mert „ez a dolguk”, hanem mert ezeket a készségeket (skilleket) kell elsajátítaniuk évszázadok óta. (Más kérdés, hogy ez a berendezkedés egészen véletlenül sokkal kényelmesebb nekik, hiszen így nem kell kivenniük a részüket, legfeljebb „besegíteni”.)
A szokás – és a társadalmat átszövő szexizmus – persze nagy úr, és a fentiektől függetlenül még mindig a fenti berendezkedés érvényesül: függetlenül attól, hogy tudnak-e róla a szülők, hogy lehetne másképp is, a családok nagy részében magától értetődik, hogy
a férfi dolgozik, amíg a nő otthon van.
A fenti mondat ráadásul azt is üzeni, hogy a nő ilyenkor nem dolgozik, az, ami otthon történik, nem munka, vagyis nem úgy munka, mint egy „rendes, igazi” állás, pláne nem olyan, amiért pénz járna.
Ezt a gondolatot nagyon sok nő is a magáévá teszi, illetve fel sem merül bennük, hogy másként is lehetne.
Fotó: Getty Images
Az én édesanyám is mindig tiltakozott a „főállású anya” kifejezés ellen, amikor a kilencvenes években ebbe a jogi kategóriába került; mindig mondogatta (miközben az egyik kezével a főzeléket kavargatta, a másikkal konyhapultot törölt), hogy az anyaság túl nemes és szép feladat ahhoz, hogy egy ilyen rideg kifejezéssel, mint a „főállás”, le lehessen írni.
A nők helyzetéért, jogaiért és lehetőségeiért küzdő szervezetek ezt úgy hívják: láthatatlan munka. Azaz pont olyan munka, mint bármi más, csak nem látjuk, vagy nem vagyunk hajlandóak látni. És az sem olyan ördögtől való gondolat, hogy igenis pénz járna érte.
Ebből az alapgondolatból indult a Certificate Mama nevű kampány, amely nem csak azt mondja ki, hogy az anyaság igenis munka, hanem azt is, hogy még az önéletrajzban is van helye: az ebben az élethelyzetben elsajátított készségek ugyanis felsorolhatók úgy, hogy a cégek is belássák, hogy értékes munkaerővel van dolguk, ha egy nő több év szünet után szeretne visszatérni a piacra. Amely, mint tudjuk, nem könnyű, hiszen a legtöbb vállalat első kérdése ilyenkor az, hogy
Mi ez a hosszú kihagyás a CV-ben?
Irány a bootcamp!
Az anyaság rutinja – és itt nem csak az etetésre, pelenkázásra és általában arra gondolunk, hogy életben kell tartani egy vagy több gyereket, na nem mintha ezek elhanyagolható készségek lennének – azt jelenti, hogy a nők „kiképezik magukat a nevelési trendekből, intézik a családi logisztikát, összehangolják a naptárakat, sőt gyakran ők gazdálkodnak a család havi büdzséjéből is” – fogalmaznak Certificate Mama alapítói.
Azaz csupa olyan skillről van szó, amely alkalmazottként is nagyon jól jöhet.
Szomorú tény, hogy nem csak a társuk és a közvetlen környezetük nem látja ezt az óriási erőfeszítést, hanem gyakran még maguk az anyukák sincsenek tisztában vele, hogy milyen új skillekre kényszerítette őket ez a szerep.
A munkaerőpiacon tehát az anyaságot – bármilyen furcsán hangzik is ez – tekinthetjük „komoly kiképzésnek, olyan, akár egy kemény vezetői bootcamp”. Ehhez képest abszurd helyzet, hogy ebből nem hogy előnyük nem származik, amikor újra munkába állnának, hanem még le is maradnak a férfiakhoz képest: egyszerűen túl erős a HR-esek és menedzserek körében az anyákkal szembeni (akár öntudatlan) előítélet. Ezt az adatok is igazolják: a KSH két évvel ezelőtti felmérése szerint a munkakereső anyák kevesebb, mint a fele tér vissza eredeti munkahelyére, ha úgy érzik, eljött az ideje (jellemzően 2-3 év után), a legtöbben tehát kénytelenek új (jellemzően alacsonyabb beosztású, kevesebbet fizető) állás után nézni.
A Certificate Mama kampány, amelyet GroupM médiavállalat kezdeményezett, és amelyet kiadónk, a Central Médiacsoport is támogat, tulajdonképpen egy CV-, illetve oklevélkészítő szolgáltatás, amely AI segítségével generál a munkáltatók számára meggyőző szöveget, amely felsorolja, miért szuper lehetőség nekik is egy harcedzett anyát alkalmazni. Minderről pedig elismerést is ad, mintha egy kemény felnőttképzést végeztél volna el.
Az ingyenesen használható oldalon pár kérdést kell megválaszolnod csupán, és már el is készül az a rész, amely egyébként üresen maradna az önéletrajzodban: a nagyszerű és pótolhatatlan „anyaskilljeid” felsorolása. Az előzetes beszámolók alapján magukat a nőket is meglepi, hogy mit „dob ki nekik a gép”: többségüknek fel sem tűnt, hogy milyen képességekre tettek szert. Ezzel együtt is minden szót igaznak éreztek magukkal kapcsolatban.
Certificate Mama tanúsítvány
A módszer egyszerű: leírod, hogy néz ki a konfliktusok, dilemmák, bosszúságok, megoldandó feladatok egy-egy tipikus napon (panaszkodj bátran, itt nem ítélkezik senki!), a rendszer pedig „lefordítja” ezeket munkahelyi skillekre. Így lesz a spontán különórára furikázásból „logisztikai koordináció”, vagy abból, hogy az anyának egyszerre kell versenyjelentkezést szerveznie, terapeutaként jelen lennie és a gyerek kedvenc videojátékát is ismerni, „irodavezetői munka”.
Lássunk egy példát! A Certificate Mama, miután kikérdezett, például ilyeneket javasol az önéletrajzodba a 2020-2023 közti időszakra, amely egyébként üresen maradna:
Családi Rendszerintegrátor;
Komplex, 4 fős háztartás teljes körű működtetése és fejlesztése;
150+ párhuzamos projekt egyidejű menedzselése;
Költséghatékony erőforrás-gazdálkodás 15M+ éves költségvetéssel;
Agilis módszertanok gyakorlati alkalmazása változó környezetben;
Krízismenedzsment és konfliktuskezelés multikulturális környezetben.
És így tovább; a lényeg, hogy kiderüljön, hogy – mint minden anya, aki sikeresen életben tartott egy vagy több gyereket éveken keresztül – zseniális projektmenedzser és kommunikátor vagy.
A lista laikus szemmel viccesnek is hathat, és tulajdonképpen az is, de ettől még egészen nyugodtan beszúrhatod a CV-be. Vesztenivalód nincs: így a leendő munkáltatód figyelmét is felkeltheted – és, ki tudja, talán el is gondolkodnak azon, hogy cégük a probléma vagy a megoldás része-e –, másrészt egyre több helyen végzik eleve AI segítségével a kiválasztást, és ezek a kulcsszavak segítenek, hogy fennakadj az automatikus szűrőn.
Ezt az ötletgazdák és fejlesztők annyira komolyan gondolják, hogy hamarosan az ország egyik legnagyobb álláskereső portálján, a Profession.hu-n is elindul a Certificate Mama szolgáltatása, azaz közvetlenül az ő felületükön lístázhatod a szuperképességeidet.
Ha elegen tudnak róla és elég anya kezdi használni, előbb-utóbb elérik a kritikus tömeget, erre pedig a vállalatoknak is lépniük kell. Ha pedig ez megtörténik, előbb-utóbb az egész társadalom is velük változik majd.
The post Üresen tátong a CV-d, mert gyereket neveltél? Ezzel a trükkel kapkodnak majd utánad a cégek first appeared on nlc.