Melyik tuti recept működik az elalváshoz a valóságban? A New York Times öt alvásspecialista orvossal együtt nézte át, hogy melyik nem kamu a közösségi médiában mostanában keringő rengeteg garantált csodarecept közül.
Hogy bele ne aludj a hosszú szövegbe, csináltam neked egy kivonatot a lényegből.
Bármilyen módszer, ami azonnali vagy percben, másodpercben megadott időn belüli elalvást ígér, természetesen hülyeség. Így sok más mellett az, amelyik szerint a fa kapargatásának vagy kopogtatásának megnyugtató hangja, esetleg a csukló bizonyos stratégia pontjainak nyomkodása úgy altat el, mint a kloroformos kendő.
Van viszont pár módszer, aminek annak ellenére van tudományosan igazolható alapja, hogy a közösségi médiában terjednek.
1.) Ne nézz kék fényt elalvás előtt!
Bár első talán ez tűnik az egyik legnagyobb kamunak, a tévéképernyők, mobiltelefon-kijelzők, laptopok és egyes izzók által kibocsátot kék fény a New York Times orvosi panelje szerint valóban képes becsapni az emberi agyat, elhitetve vele, hogy nappal van, amitől persze felélénkülsz. Abban eltértek a megkérdezett orvosok, hogy a tervezett elalvás előtt mennyi idővel nem érdemes telefont és tévét csesztetni, van, aki 1-3 órát mond, van, aki 30 percet. De abban egyetértenek, hogy VALAMENNIYVEL a tervezett durmolás alőtt már érdemes leállni és vagy szexelni, vagy horgászni, vagy papírkönyvet olvasni vagy a falat nézni vagy szőrös állatot vakargatni, de semmiképp se kijelzőt bámulni. Az is igazoltan segít, ha a kék fényt kibocsátó izzókat az alvóhelyiségben kicseréjük piros- vagy más meleg fényűre.
Fontos viszont, hogy semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá, hogy a kék fény kiszűrésével hirdetett szemüvegek elég kéket szűrnek ki ahhoz, hogy jól el tudj aludni. Hasonlóan az éjszakai módhoz, ami szintén nem elég ahhoz, hogy az agyad ne pörögjön fel az ágyban gépezéstől.
2. ) Szintén kapitális marhaságnak tűnnek az alvássegítő mentális játékok.
De a Times orvosszakértői szerint mégis működhetnek és van némi tudományos alapjuk. Az egyik ilyen egyfajta fejben ország-városozás: gondolj egy egyszerű szóra, legyen mondjuk borjúláb. Vedd az első betűjét, a B-t és gondolj olyan más szavakra, amik B-vel kezdődnek. Utána olyanokra, amik O-val, aztán R-rel, J-vel és így tovább, míg bele nem alszol. Egy másik módszer elképzelni egy családi házat, de akkor sem a sajátodat, ha rendelkezel ilyesmivel. Indulj el az előszobából és menj végig egyenként az összes helyiségen, miközben a lehető legtöbb apró részletet képzeled hozzá: a kilincseket, az ajtókat, a bútorzatot, a falborítást, a padlót. Ezek a gyakorlatok egyébként azáltal működnek, hogy ezekre koncentrálva egyszerűen kiszorítják az elalvást akadályozó, stresszel járó gondolataidat.
3.) Nyomasztásnapló haladó nemalvóknak
Kifejezetten eredményes lehet, ha egy e célra szolgáló naplóba vagy egy darab papírra röviden leírod, hogy éppen mi nyomaszt. Legyen az személyes konfliktus, elvégzendő iskolai-munkahelyi feladat vagy bármi más. Ha lehetőséget adsz az agyadnak, hogy röviden kiaggódja magát, akkor azt nem alvás helyett fogja csinálni.
Emiatt viszont fontos, hogy sose az ágyban írj nyomasztásnaplót, mert akkor a lefekvéshez fog rossz érzés kapcsolódni, hanem durván két órával lefekvés előtt írj és bárhol máshol a lakásban.
A cikk legkevésbé meglepő, pont emiatt legviccesebb meglepetése, hogy az bezzeg nem jó módszer, ha leukoplaszttal leragasztod a szádat lefekvés előtt, pedig ezt is rengetegen ajánlják!