A fejfájás gyakori, sokszor kimondottan váratlanul érkező kellemetlen és gyötrő tünet. Vannak, akik a frontokra érzékenyek, mások minden látszólagos ok nélkül szenvednek a migréntől, és azt is sokan megtapasztaljuk, hogy hosszas koncentrálás, gondolkozás, tanulás vagy munka után érezzük úgy, széthasad a fejünk. Ha utóbbit már te is kénytelen voltál átélni, akkor mutatjuk, mi a jelenség oka. Sőt azt is, hogyan kerülheted el és előzheted meg legközelebb.
A hosszas koncentráció és a szellemi kimerültség következtében könnyen kialakulhat fejfájás (Fotó: GettyImages)
Ezért fáj a fejed, ha sokáig koncentrálsz és gondolkozol
1. A túlzott szellemi aktivitás hatása
A hosszú időn át tartó szellemi munka, koncentrálás vagy tanulás kimeríti tudatunkat. Ahogy testünk fizikailag elfárad egy kirándulás, edzés vagy hosszas gyaloglás után, úgy az agyunk is kimerül, ha folyamatosan megterheljük. Ezt a jelenséget kognitív kimerültségnek hívják. A kognitív kimerültség következményeként agyunk nem képes ugyanazon a szinten működni, mint kezdetben. Ez pedig koncentrációs problémákhoz, elkalandozó és kusza gondolatokhoz, gyakran pedig fejfájáshoz vezet.
A kognitív kimerültség a koncentráció csökkenésével és a mentális kapacitás beszűkülésével jár, ami miatt sokan érzik úgy, hogy „túltolták” szellemi határaikat. A hosszú tanulási vagy munkaidőszakok alatt az agy különféle neurotranszmittereket és energiát használ fel, amelynek hatásai akkor válnak észrevehetővé, amikor a test és az elme már nem képesek megfelelően pihenni. Az agy kimerültsége a fejfájás és a fáradtság letaglózó tüneteivel társul egy-egy ilyen alkalom során.
2. A feszültség okozta fejfájás
Amikor hosszú időn át folyamatos szükséges koncentrálnunk, az gyakran stresszel is társul. A stressz pedig még tovább növeli a fejfájás kialakulásának valószínűségét. A szorongás, amely a tanulás vagy munka során felhalmozódik, feszültséghez vezethet, erre pedig testünk többnyire az izmok megfeszítésével reagál. Ezt általában különösen a nyak és a váll környékén érezzük meg, és erősíti a fejfájás érzését, fokozva a szellemi erőfeszítés okozta kimerültséget.
A feszültség és stressz okozta fejfájás gyakran egyfajta szorító érzéssel párosul, mintha egy szoros pánt venné körbe fejünket, halántékunkat. Az érzést pedig nem csupán egy-egy extrémebb alkalom, hanem akár a napi rutinként végzett szellemi tevékenység is kiválthatja.
Így előzhető meg a szellemi aktivitás miatt kialakuló fejfájás
1. Rendszeres szünetek a megfelelő technikával
A legfontosabb tényező a pihenés és a szellemi frissesség visszanyerése. Ha feladataink közé szüneteket itatunk be, az segíthet megelőzni a kognitív kimerültséget, mely gyakran a fejfájás egyik fő kiváltó oka. Jó megoldás erre például az úgynevezett Pomodoro-technika, mely tagolja és szakaszokra bontja a koncentráció és a pihenés fázisait. Így tudod alkalmazni ezt a gyakorlatban.
Válassz egy feladatot, amelyet el szeretnél végezni.
Állíts be egy időzítőt 25 percre (ez lesz az első “pomodoro”).
Dolgozz koncentráltan a feladaton, amíg az időzítő le nem jár.
Tarts egy 5 perces szünetet.
Ismételd meg a folyamatot 3-szor, majd a negyedik pomodoro után tarts egy hosszabb, 15-30 perces szünetet.
2. Stresszoldás
Fontos az is, hogy a stressz kezelésére is figyelmet fordítsunk. A bizonyítottan hatásos stresszoldó technikák, mint a mély légzés, a meditáció, vagy a nyújtás segíthetnek enyhíteni a feszültséget, ezáltal csökkentve a fejfájás kialakulásának esélyét. Szintén nagyon jót tesz a fizikai aktivitás, akár csupán néhány perces rövid séta a friss levegőn két meeting vagy feladat között. Ez hatékony módszer a mentális felüdüléshez és tisztuláshoz, valamint a stressz mérsékléséhez is.
The post Belefájdult a fejed a munkába? Ez áll a jelenség hátterében first appeared on nlc.