A brit Telegraph megírta, milyen követeléseket fogalmaztak meg az ukránok az Egyesült Államok béketerve kapcsán az április 23-án Londonban tartott tárgyalások során. Kijev 5 pontban foglalta össze a feltételeit.
A leginkább hangsúlyos feltétel szerint a Krímet nem ismerhetik el orosz területként. A lap szerint „Ukrajna abban reménykedik, hogy gyakorlatilag megfosztja Oroszországot a Krím vagy más megszállt területek feletti szuverenitásának hivatalos nemzetközi elismerésétől”.
Az első és a második pont is arra fókuszál, hogy bármilyen békemegállapodás „a nemzetközi jogon, ne pedig a kapituláción alapuljon”.
Emellett az Egyesült Államoknak átadott dokumentumban hangsúlyozzák az egyértelmű biztonsági garanciák fontosságát „bármely olyan leendő békemegállapodás áraként, amely értelmében Ukrajna területeket engedne át Oroszországnak, akár ideiglenesen is”.
A harmadik pont a lap értesülései szerint kimondja, hogy Ukrajnának vissza kell térnie „a békefolyamat középpontjába”.
A negyedik pontban arra hívják fel az USA és a NATO figyelmét, hogy Oroszország, miközben fenntartja az ellenőrzést a Krím felett, nemcsak Ukrajna, hanem más fekete-tengeri országok – Törökország, Románia és Bulgária – megtámadásával is fenyegetőzhet.
Az ötödik pont kimondja, hogy egy békemegállapodás keretében Oroszország nem korlátozhatja Ukrajna fegyveres erőinek és védelmi iparának méretét.
A Telegraph értesülései szerint Ukrajna nyugati szövetségesei jelenleg is lobbiznak a javasolt változtatásokért. Keir Starmer brit miniszterelnök a lapnak azt nyilatkozta, hogy a felek „intenzív tárgyalási szakaszban vannak”. Starmer hozzátette, hogy reméli, nyárra bejelenthetik a hosszú távú tűzszünetet.
Mindeközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a CBS Newsnak adott interjújában azt hangoztatta: Moszkva készen áll az ukrajnai helyzet megoldását célzó megállapodásra, ám vannak még olyan elemei ennek a megállapodásnak, amelyeket véglegesíteni kell.
„Az amerikai elnök úgy véli, és szerintem jogosan, hogy jó irányba haladunk. Az elnök nyilatkozata egy megállapodást említett, és mi készen állunk arra, hogy egyezségre jussunk. De vannak bizonyos pontok és elemek, amelyeket még finomítani kell. Ez az a folyamat, amiben részt veszünk” – magyarázta Lavrov, hozzátéve, hogy szerinte Donald Trump „valószínűleg az egyetlen olyan vezető a világon, aki megérti, hogy az ukrán válság gyökereit kezelni kell”.