„A kormány olvasatában a háború végső mérlege mindig negatív, a békéé mindig pozitív, a békestratégia tehát a gazdasági prosperitás stratégiájaként is értelmezhető. (…) Ha végre sikerül lezárni a háborút – és a magyar kormány ezért dolgozik -, óriási lehetőségek nyílnak majd meg a ma még háborús piacokon. Ennek biztosan az OTP is nyertese lesz” – jelentette ki a miniszterelnök az OTP Bank rendes éves közgyűlésén pénteken. Az MTI beszámolója szerint Orbán Viktor párhuzamot talált a részvényesi közgyűlés és az ország működése közt:
szerinte a politika mutat hasonlóságokat, de „az ország nem részvénytársaság”, a részvényeket nem lehet eladni, ha nem tetszik az irány, az etikai kódex szerint „itt élned, halnod kell”. Az állam részvényesei tízmilliónyian vannak, ebből nyolcmillió szavazati joggal rendelkezik. Magyarországon „csak négyévente van részvényesi közgyűlés”, és hozzájuk képest az OTP részvényesei „nagyon is lágyszívűek”. ”Nálunk sokkal könnyebben repülhet az egész igazgatótanács”
– erőltette. Elmondta, van felügyelőbizottság is az ellenzék személyben, és reméli, hogy az OTP-nél ez a szerv jobban végzi a munkáját.
Orbán Viktor beszédében kitért arra, hogy az 1990-es, illetve még a kétezres években is népszerű volt az a gondolat, hogy a bankok tulajdonosainak nemzetisége közömbös.
„Azt mondták, hogy a pénznek nincs szaga, de aztán megtanultuk, hogy a pénznek nincs szaga, de a tulajdonosának van”
– 2008-ban ugyanis a külföldi tulajdonú bankok a lehető leggyorsabban hazavitték a pénzüket Magyarországról, megszüntették a hitelezést. Orbán leszögezte, hogy a kormány 2010 óta azon dolgozik, hogy a magyar bankszektor legalább ötven százalékban hazai kézben legyen, és ezt sikerült is elérni.
Végül üzent az őt kritizálóknak:
aki azt kifogásolja, hogy „én hozok szabályokat a bankokra, pedig soha nem voltam bankár, ezért nem is tudhatom, mi a csízió, annak csak azt tudom mondani, hogy Csányi Sándor is úgy vezeti az MLSZ-t, hogy soha nem focizott magasabb osztályban”, szerinte a lényeg, hogy az eredmények magukért beszélnek.