„Szomorúan és megdöbbenéssel értesültünk a 2025. április 24-én a Párbeszéd-Zöldek súlyosan dehonesztáló, stílusában és hangnemében újkori történelmünk legsötétebb időszakát és egyházüldöző diktatúráit idéző kampányáról” – kezdi közleményét a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága, majd azzal folytatják: „Sajnáljuk, hogy egy párt húsvét ünnepét és Ferenc pápa halálát politikai haszonszerzésre kívánja felhasználni és arra, hogy így hívja fel magára a figyelmet.”
Szerintük „jóakaratú ember számára nem indokolható egy ilyen magatartás különösen akkor, amikor a valódi és hiteles párbeszéd pápáját gyászoljuk és temetésére készülünk”. Közleményüket azzal zárták, hogy miután szerintük a kampány célja a „méltatlan provokáció”, ezért „ennél többet” nem kívánnak nyilatkozni.
A Párbeszéd a Széll Kálmán téren állított fel egyházkritikus plakátokat, installációkat, ezekről Vitézy Dávid is megemlékezett egy Insta-posztban, amiben azt írta, hogy „megjelentek a fővárosi tulajdonú közterületeken a Párbeszéd, Karácsony pártjának kitelepülései Barabás arcával, ahol Ferenc pápa halála után három nappal épp keresztényellenes uszítás a téma”. Vitézy azt írta, hogy bár ő nem vallásos, és bőven van kritikája az egyházak és a politika viszonyaival kapcsolatban, de ezt a kampányt „igencsak ízléstelennek” tartja.
A párbeszédes Barabás Richárd erre egy Facebook-posztban reagált, amiben azt írta, kampányukban „szó sincs uszításról”, az „a társadalmi párbeszéd igényéről szól”.
„Arról, hogy talán érdemes beszélni – például – az egyházakat érintő állami túlfinanszírozásról és politikai kitettségről, a szőnyeg alá söpört pedofil ügyekről és más szexuális visszaélésekről vagy éppen a misék alatti nyílt politikai uszításról, a társadalom más intézményeivel, nem hívő állampolgáraival szembeni diszkriminációról.”
Egy péntek reggeli videóban Barabás aztán jelezte, hogy az éjjel ellopták az installációikat a térről. Azt mondta, „egészen döbbenetes és aljas, hogy ilyen megtörténhet”, miközben „ez egy nagyon fontos témafelvetés egy korban, amikor a kormány átláthatatlan módon önt pénzt a magyar egyházakba, miközben pontosan tudjuk azt, hogy a magyarországi egyházak és a kormány mennyire korrupt és átláthatatlan módon van összefonódva, miközben kormánytagok védenek, védtek gyermekekkel szembeni bűnelkövetőket, emlékezzünk csak a kegyelmi botrányra”.
Barabás a videójában közölte, feljelentést tesznek, és jövő héten folytatják a kampányt, majd jelezte, hogy szombaton egyébként sem terveztek kint lenni, pont Ferenc pápa iránti tiszteletből”, aki Barabás szerint „pontosan ugyanilyen értékek mentén szólalt fel, hiszen elítélte a korrupciót, a fényűzést, a gyermekekkel szembeni erőszakot”.