Elküldte Brüsszelbe az igazságügyi reformra vonatkozó javaslatát a lengyel kormány, hogy az Európai Unió jogi szakértői megvizsgálják – írja a Reuters.
A Donald Tusk vezette lengyel kormány azért kénytelen hozzányúlni az lengyel igazságszolgáltatás rendszeréhez, mert a korábban Orbán Viktor populista szövetségeseként számon tartott Jog és Igazságosság (PiS) által irányított előző kormány olyan változtatásokat vezetett be, amelyek csorbították az igazságügy függetlenségét.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök korábbi reformkísérleteit a PiS szövetségeseként működő államfő Andrzej Duda megfúrta. Lengyelországon azonban májusban elnökválasztást tartanak, és Duda egy újabb, harmadik ciklusra már nem kerülhetett a jelöltek közé. A közvélemény-kutatások mérései szerint egyébként is a Donald Tusk számára elfogadható elnökjelölt vezet.
A javasolt megoldások az előző kormány által létrehozott hibás rendszerre reagálnak
– idézték a Brüsszelbe küldött javaslat ügyében kiadott közleményben Dariusz Mazur igazságügyiminiszter-helyettest, aki szerint a cél az, hogy helyrehozzák és visszaállítsák a „normalitást” ezen a területen.
Az előző lengyel kormány igazságügyi reformja úgy változtatta meg a bírák kinevezési rendszerét, nagyobb beleszólást engedett a parlamentnek, és létrehozott egy olyan rendszert is, amely a bírák megfenyítésére szolgált. Ezek a módosítások a reform bírálói szerint ellentétesek voltak a jogállamiság elvével, a populista jobboldali kormánypárt ugyanakkor tagadta, hogy aláásták volna a bírói függetlenséget.
Donald Tusk konzervatív kormánya számára az igazságügyi reform azért is fontos, mert így igyekeznek visszaszerezni az EU-s támogatásokat, amelyektől Lengyelország a PiS-kormány jogsértései miatt estek el.
The post Egy lépéssel közelebb került Lengyelország a felfüggesztett EU-s támogatások feloldásához first appeared on 24.hu.