Új regionális égetőműveket kell a jövőben létesíteni, hogy ne kelljen Soltig szállítani az égetéshez a tetemeket – mondta Nagy István agrárminiszter a 24.hu-nak, amikor megemlítették neki, hogy Bábolnán tüntettek ellene e helyiek, miután ott ásták el a száj-és körömfájás miatt leölt marhákat. Gulyás Gergely sejtésére, miszerint a kórokozó mesterséges eredetű lehet, az agrárminiszter azt mondta, a járványügyi vizsgálat még nem tudta feltárni, hogyan került a vírus Magyarországra.
Szerinte a Németországban január 10-én egy bivalytelepen megjelent vírushoz képest a náluk március 6-án felbukkant kórokozó más, „sokkal harciasabb”. Bár a vírustörzs pakisztáni, abszolút ki lehet zárni, hogy a Kisbajcson dolgozó pakisztániak hozták be, mivel „a szerencsétlenek két éve nem voltak otthon, két éve nem kaptak csomagot, nem találkoztak senkivel”.
Nagy István a háttérbeszélgetésen elmondta, hogy öt telepen jelent meg a vírus, több mint 1500 telepen végeztek vizsgálatokat, 120 ezer vizsgálatnak lett negatív eredménye. Köztük 1000 vadon élő állatot is megvizsgáltak. Az állatokat ugyanúgy ölik le, mint a vágóhidakon, azaz homloklövéssel, ami a miniszter szerint fájdalommentes, szenvedést nem okoz.
Valamint ehetővé fogják tenni, hogy az érintett megyékből származó húst 60 százalékos áron vehessék meg a felvásárlók. Nemzetközi szinten pedig viszonossági alapon ellenszankciókat vezetnek be azon országokkal szemben, amelyek az uniós jogot megszegve a biztonságos húst sem hajlandók beengedni.
Bejelentette, hogy pályázatot írnak ki a telepek fejlesztésére, amire májusban már lehet jelentkezni. A cél az, hogy növeljék a telepek járványvédelmi szintjét. Így a most elesett telepek három év alatt elérnék a járvány előtti darabszámot. Konkrét összeget a támogatásokról nem mondott.