Az előző években leginkább – az élmény-szórakozás-pihenés – szemlélet volt, amely meghatározta az utazók igényeit, az utazási trendeket, de idén egyre hangsúlyosabbá váltak/válnak olyan szempontok, mint
a fenntarthatóság,
az ökoturizmus,
a túlturizmus kikerülése.
Járatlan utak
Megszületett a „túlturizmus” ellenszere: idén egyre nagyobb teret nyer a „Restricted Travel” trend, azaz a klasszikus turistaközpontok mellett kevésbé ismert úti célok kerülnek az utazók figyelmének középpontjába.
„Vannak az állandóan népszerű, „örökzöld” desztinációk, ilyen például az USA vagy Európán belül Izland, vannak a hullámzó népszerűséggel bíró, trendszerű utak. Ezeknél sokszor nehéz megállapítani, hogy pontosan mi alapján nő meg rájuk az érdeklődés. Vannak köztük olyanok (főként Dél-Kelet Ázsia), amelyek pár éve még nagyon felkapott úti célok voltak, de mostanra jóval megközelíthetőbbé váltak, így az emberek bátrabban vágnak bele egyedül az utazásba. Erre a jelenségre közelebbi példa az európai szigetek esete (például Ciprus, Málta, Madeira, Szicília, Azori-szigetek), melyek évente változtatják népszerűségüket” – mondta Böröczky Csongor, a Qalandar Élménytúrák utazási iroda ügyvezetője.
Kosártolók Madeirán (Fotó: Profimedia)
A BBC jelentése szerint a sarki fény 2025-ben is vonzó az utazók számára, de szintén sokan érdeklődnek vulkánok, gejzírek és más természeti kincsek iránt. 2025-ben a legkeresettebb természeti látványosságok közé tartozik a seregélyrajzás a dán Watt-tengeri Nemzeti Parkban, vagy Izland lávamezői.
A fenntarthatóság ma már nem szimpla trend
Egyre jobban teret nyer az a szemlélet, miszerint nem zsákmányolhatjuk ki sem a bolygót, sem a kulturális értékeket, így nem csoda, hogy az átalakuló utazási irányzatokban 2025-ben még erőteljesebben van jelen a „ne hagyjunk nyomot” filozófia:
lehetőleg minél kisebb ökológiai lábnyom mellett utazzunk, akár távoli célállomásokra is. Az utazók egyre inkább előnyben részesítik a helyi termékeket, a közösségi élményeket, és kerülik a túlzsúfolt látványosságokat.
Fotó: Profimedia
Pihenés aktívan
„Az igények változásánál fontos kiemelni, hogy tapasztalatunk szerint egy új ország megismerése mellett, megnőtt az érdeklődés az aktív programokra is, így igyekszünk raftinggal, jégmászással, kutyaszánozással, kenuzással, canyoninggal feldobni útjainkat (már ahol adottak ezekhez a környezeti feltételek). Ezeken túl mi is azt tapasztaljuk, hogy kiemelt hangsúlyt kap a fenntartható utazás, mely nekünk is az egyik legkedvesebb szívügyünk, hiszen itthon az egyik első úttörői voltunk a fenntartható utazás szemléletének. Külön igény mutatkozik azokra az utakra, amelyek olyan időpontban vannak, hogy nem kell sok szabadságot kivenni az utasoknak” – mondta a szakember.
Egyre többen fókuszálnak a személyes fejlődésre utazásuk során
Egyre felkapottabbak azok az úti célok, ahol az egészségmegőrzés és a személyes fejlődés áll a középpontban. A transzformációs utazások során az utazók konkrét egészségügyi célokkal indulnak útnak – akár orvosi kezelések, személyre szabott táplálkozási tanácsadás, alternatív terápiák, a mentális tisztaságot vagy a józanságot elősegítő programok révén.
Hova utazzunk?
„Annak, aki még nem döntötte el, hogy idén merre utazzon, annak figyelmébe ajánlom Európa szigeteit, különösen az Azori-szigeteket, Madeirát, Izlandot és Írországot, hiszen ezen szigetek bár egymástól látványosan eltérnek, nyugalmuk és sajátos, különálló világuk lehetővé teszik a mindennapokból való kiszakadást, mely oly ritkán adatik meg az embereknek” – tanácsolja Böröczky Csongor.
És ha már Izland: nézd meg galériánk erről a lélegzetelállító országról:
The post 2025 utazási trendjei új ablakot nyitnak valódi vágyainknak first appeared on nlc.