Stonehenge rengeteg rejtélyt kínál. Amikor már azt hisszük, hogy megoldottunk egyet, máris jön egy újabb. Ez a helyzet az oltárkő eredetének történetével is. Ez egyike annak a több mint 80 kőnek, amelyek még mindig a helyszínen vannak Dél-Angliában. Stonehenge kövei különböző összetételűek, és számos lehetséges származási helyről származnak. A tudósok korábban úgy vélték, hogy az oltárkőről tudják a legtöbbet, a Curtin Egyetem egy csoportja által vezetett kutatás azonban most felforgathatja az eddigi ismereteket.
Kiderült, hogy az oltárkő nem Walesből, hanem Skóciából, az Orcadian-medencéből származik, ami megkérdőjelezi a korábbi feltételezéseket. A Curtin Egyetem kutatói kémiai ujjlenyomat-elemzéssel kimutatták, hogy a kő összetétele megegyezik az északkelet-skóciai kőzetekkel, és eltér a walesi kőzetektől.
„Elemzésünk szerint az oltárkőben található ásványszemcsék többnyire 1000 és 2000 millió év közötti korúak, míg más ásványok 450 millió év körüliek. Ez egy határozott kémiai ujjlenyomatot biztosít, amely arra utal, hogy a kő a skóciai Orcadian-medence kőzetéből származik, ami legalább 750 kilométer távolságra van Stonehenge-től” – mondta el a kutatást vezető Anthony Clarke.
Egy korábbi geológiai kutatás a kő forrását a délkelet-walesi Brecon Beacons területére lokalizálta. Az új tanulmány azonban cáfolja ezt a mostanáig uralkodó elméletet. Mivel a kémiai ujjlenyomat Skóciába vezette vissza az ikonikus kőzetet, mostantól „megkezdődik a vadászat” a pontos származási helyének felderítésére.
Clarke szerint a kő skóciai eredete izgalmas kérdést vet fel azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen hatalmas követ hogyan szállítottak ilyen messzire a nagyjából i.e. 2600-as neolitikus korszakban. Ez a felfedezés arra utal, hogy a neolitikus korban már léteztek fejlett szállítási módszerek és összetett társadalmi szerveződések, amelyek lehetővé tették a hatalmas kövek több száz kilométeres mozgatását.
A kutatás eredményei új megvilágításba helyezik a Stonehenge építésének történetét és a korabeli brit társadalom fejlettségét.
„Az oltárkő eredetének felfedezése rávilágít a neolitikum idején a társadalmi koordináció jelentős szintjére, és segít megrajzolni egy lenyűgöző képet az őskori Nagy-Britanniáról. Egy ilyen hatalmas rakományt szárazföldön Skóciából Dél-Angliába szállítani rendkívül nagy kihívást jelentett volna, ami valószínűsíti, hogy a tengeri szállítási útvonal Nagy-Britannia partjai mentén vezetett. Ez hosszútávú kereskedelmi hálózatokat és magasabb szintű társadalmi szervezettséget feltételez, mint amilyen a neolitikum idején Britanniában széles körben létezett” – magyarázta Chris Kirkland, a tanulmány társszerzője.
(via)
Kiemelt fotó: Getty Images
The post Meglepő dolog derült ki a Stonehenge-ről, minden eddigi elmélet bukhat first appeared on nlc.