A Vatikán gazdasági működése több forrásból származik, beleértve a magánadományokat, a Szent Péter-filléreket (azok az adományok, amelyek évente Szent Péter és Szent Pál június 29-i ünnepnapján érkeznek a Vatikánba), a vallási turizmust, az emlékbélyegek és érmék eladását, valamint pénzügyi befektetések hozamát. Emellett a Szentszék költségvetést is kezel, amely tartalmazza az alkalmazottak, köztük a bíborosok, püspökök és más világi dolgozók költségeit. A Vatikánon belüli fizetések és pénzügyi juttatások részletei azonban nem mindig nyilvánosak, ami a források elosztásával kapcsolatos kíváncsiságot és spekulációkat táplálja.
A pápa után a legmagasabb pozíciót a bíborosok töltik be az egyházi hierarchiában, a fizetésük 4 ezer és 5 ezer euró (átszámítva mintegy 1,6-2 millió forint) között mozog – írja az infobae. Emellett számos juttatásban részesülnek, például kedvezményes áron biztosított lakhatás a Vatikán területén, alacsonyabb árakat kínáló belső üzletekhez való hozzáférés, valamint teljesen ingyenes egészségügyi ellátás.
A világi alkalmazottak, például az adminisztratív, biztonsági vagy logisztikai területeken dolgozók, havi 1300 és 3 ezer euró (átszámítva körülbelül 530 ezer – 1,2 millió forint) közötti fizetést kapnak, míg a püspökök bére általában 1500 és 2500 euró (mintegy 613 ezer – 1 millió forint) között mozog.
Fotók Ferenc pápa ravataláról:
2021-ben, a COVID-járvány okozta gazdasági válság következtében, Ferenc pápa 10 százalékkal csökkentette a Vatikánban dolgozók fizetését, majd 2024-ben ismét mérsékelte a bónuszokat és a kiegészítő juttatásokat.
Mint arról korábban írtunk, Ferenc pápa nem kapott fizetést, akárcsak az elődei. Alapvető szükségleteit, például a megélhetési költségeit, az élelmet, a ruházatot és az utazásait a Vatikán fizette. A 88 évesen elhunyt egyházfő nettó vagyona a halálakor körülbelül 100 dollárra becsülhető. Az öröksége nem anyagi javakban mérhető, hanem abban a spirituális és erkölcsi hatásban, amelyet a katolikus egyházra és a világra gyakorolt.
2021-ben amúgy a Vatikán bruttó vagyonát körülbelül 3,8 milliárd euróra tették, de más számítás szerint akár 12 milliárd eurónyi vagyon is lehet ott, minden elképzelhető befektetési formában. Luxusingatlanok, aranytartalék, részvények és sok-sok értékpapír. Mindez biztosítja a Vatikánnak, Földünk legkisebb független államának pénzügyi stabilitását és függetlenségét. A Vatikán a jövedelmeiből világméretű missziókat finanszíroz, támogatja az egyházakat támogatja, valamint kulturális kincsek megőrzésére (mint például a Sixtus-kápolna helyreállítása) is költ. A Szentszék jótékonysági projektje például a Caritas Internationalis, ami világszerte humanitárius segélyt és segélyt nyújt vészhelyzetekben.
Kiemelt fotó: illusztráció, Mario Tama/Getty Images
The post Kiderült, mennyit keres egy vatikáni bíboros first appeared on nlc.