Ha azt tervezed, hogy ellátogatsz az olasz Riviérára, jól kell idomulnod a helyi szabályokhoz, különben több ezer euród bánja.
Vonzzák a turistákat az olaszországi Liguria északnyugati régiójában található Cinque Terre túraútvonalai, ám az odalátogatóknak tisztában kell lenniük a biztonsági intézkedésekkel is. A Cinque Terre Nemzeti Park hatóságai olyan szabályt vezettek be, amely megtiltja a látogatók számára, hogy bizonyos, nem biztonságosnak ítélt lábbeliket viseljenek. Mint az Express írja, 2019 óta tilos nyitott cipőben (szandálban) és sima talpú cipőben, például strandpapucsban túrizni.
A nem megfelelőnek tartott cipők miatt komoly pénzbüntetésre számíthatnak a turisták, ennek az összege 50 eurótól kezdve (körülbelül 20 ezer forinttól) akár 2500 euróra (átszámítva mintegy 1 millió forintra) is rúghat.
Az olasz Riviéraként számon tartott Cinque Terre felkapott üdülőhely. Míg Toscana és Szicília romantikája hol fellobban, hol kihuny, a Cinque Terre reklám nélkül is mindig zsúfolt. A csipkézett tengerparton 5, sziklára tapasztott falu követi egymást: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza és Monterosso. Riomaggiore Cinque Terre legdélebbi települése, innen indul az 5 falut összekötő gyalogösvény, a Sentiero Azzurro (Kék-ösvény), melynek első – Riomaggiore és Manarola közötti – szakasza a Via dell’Amore (Szerelem ösvénye). Az útvonalat nem lehet eltéveszteni, nyáron csak hömpölyögni kell a turistákkal, szezonon kívül pedig a helyiek szívesen segítenek.
Turistákra vonatkozó szabályok nyaraláskor
Akár 55 ezer forintnyi bírságot is kaphatnak azok, akik a horvátországi Split és Dubrovnik városaiban nem megfelelő öltözetben (azaz fürdőruhában vagy fehérneműben) korzóznak bizonyos utcákon.
Róma 2019 óta 400 eurós bírságot oszt azért, ha valaki leül a műemlékként számon tartott Spanyol lépcsőre. Szintén büntetésre számíthat az, aki megfürdik a Trevi-kútban, este 10 után az utcán alkoholt iszik vagy bármi olyat csinál, ami „nem egyeztethető össze Róma központjának történelmi és művészeti illemszabályaival”.
Firenzében a nasizással kell vigyázni: a történelmi belvárosban jobb nem az utcán, lépcsőkön vagy kapuk mellett ülve enni, ugyanis akár 500 eurós bírság is járhat érte.
Görögországban szintén tilos a műemlékek közelében enni, de ott még egy másik furcsa szabály is társul hozzá: 2009 óta nem szabad magassarkúban belépni bizonyos ókori épületekben, így például az athéni amfiteátrumba se.
Szardínián büntetés jár a homoklopásért, az elcsaklizott mennyiségtől függően akár 3 ezer euró is lehet.
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images
The post Súlyosan megbírságolnak, ha nem megfelelő lábbeliben túrázol itt first appeared on nlc.