A császármorzsa a tökéletes bizonyíték arra, hogy a magyar és az osztrák konyhában mennyi közös van. Az átfedéseket, a hosszú évszázadokig tartó közös történelmünknek köszönhetően, nemigen kell keresni, látjuk azokat magunktól is: a rántott hús, az almás rétes, a sült kolbász, a palacsinta mind-mind olyan ételek, amit mindkét nemzet lelkesen fogyaszt. Ha gasztronómiai kalandorságunknak szeretnénk hódolni, akkor tehát ne Ausztriát keressük fel, csalódni viszont semmiképp sem fogunk a minőségben.
A császármorzsa, úgy is, mint kaiserschmarrn, szintén mindkét nemzet közös eledele, és ugyanúgy, ahogy a többi fentebb felsorolt étel, egy kicsit mindkét országban más. Ausztriában darából készítik, Magyarországon lisztből, ám a végeredmény jellegén és ízén mindez nem sokat változtat. Egy aranyszínű, finom vaníliás-rumos mazsolás morzsa kerül a tányérunkra, amit porcukorral és sárgabaracklekvárral tálalnak.
Császármorzsa: tunkoljunk bátran! (Fotó: Westend61, Getty Images)
Nehezen lehet eldönteni, hogy desszertről vagy főételről beszélünk, annál is inkább, mert a császármorzsa tipikusan olyan étel, amit pénteken kaptunk a menzán, egy jó nagy leves után. Igen, egész életemben hatalmas szerencsém volt a menzákkal, bizonyos ételeket, mint például a császármorzsa, még mindig visszasírok.
Mindazonáltal a császármorzsát otthon is elkészíthetjük, akár egy átlagos szerda délután is, viszonylag energiatakarékos ételről van szó ugyanis. Hozzávalókból sem igényel semmi különlegeset, csupa olyasmi kell hozzá, ami egy áltagosan felszerelt háztartásban mindig van otthon. Liszt, tojás, cukor, tej – tulajdonképpen egy palacsintatésztáról van szó, csak egy kicsit másképp elkészítve, és sokkal, sokkal finomabbra ízesítve. Lássunk hozzá bátran, nem fogunk csalódni!
Császármorzsa recept
A császármorzsa titka, hogy addig kell sütni a tésztát, amíg szép, aranyszínű nem lesz. Így kívül kicsit kemény, pirult, belül lágy morzsákat fogunk kapni, ízlés szerint sok-sok mazsolával.
Császármorzsa (Fotó: kabVisio, Getty Images)
Hozzávalók:
4 tojás
2,3 dl tej
12 dkg liszt
3 evőkanál cukor
2 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál mazsola
2 evőkanál rumaroma vagy rum
vaj a sütéshez
Elkészítés:
A mazsolát beáztatjuk a rumba (kis vizet adhatunk hozzá, hogy ellepje).
A tojásokat szétválasztjuk, a sárgákat kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót is. A lecsepegtetett mazsoláról sem feledkezünk meg.
A tojásfehérjéket nem túl kemény habbá verjük, végül hozzáforgatjuk a másik masszához.
Fogunk egy serpenyőt, felforrósítjuk rajta a vajat és ezt a masszát (vagy a felét, ha nem túl nagy a serpenyőnk) beleöntjük. Amikor nagyjából megsült az alja, ügyesen megfordítjuk, picit sütjük, majd a fakanállal előbb galuskákra, majd morzsákra vágjuk és addig forgatjuk, kevergetjük, sütjük a serpenyőben, míg morzsáira nem esik és szép, aranyszínt nem kap.
Majd ugyanezt megcsináljuk a massza másik felével is.
A tányéron szórunk rá porcukrot és kanalazunk rá sárgabaracklekvárt bőségesen. Jó étvágyat hozzá!
The post Közös kincsünk Ausztriával: így készül a kívül pirult, belül puha császármorzsa first appeared on nlc.