Vajon mitől érzünk bizonyos emberek felé az első pillanattól kezdve szimpátiát, míg másoknál már a bemutatkozásnál eldől, hogy sosem leszünk legjobb barátok? A Harvard Egyetem pszichológusa, Amy Cuddy szerint ez nem csak a véletlenen múlik – írja a Kiskegyed.
A szakember arról ír a Your Body Speaks for You (magyarul A tested a te nevedben beszél) című könyvében, hogy két nagyon egyszerű, ám kulcsfontosságú kérdést teszünk fel magunknak tudat alatt, amikor először találkozunk valakivel:
Megbízhatok benne?
Tudom őt tisztelni?
A pszichológus szerint csak arra az emberre nézünk fel, aki megbízható és hozzáértő, így a két kérdésre adott válaszunk megalapozza egy új emberrel való ismeretségünk.
Ezek sorrendje sem mindegy, az első lépés a bizalom megteremtése. Ha a másik irányából melegséget érzünk, valamint őszintén és korrektül viselkedik, ösztönösen elkezdünk bízni benne, a második kérdéssel pedig azt vizsgáljuk, vajon felnézhetünk-e az illetőre és kompetensnek tartjuk-e őt. Azonban, ha valakit csak tisztelünk, viszont nem tűnik megbízhatónak, az szimpátia helyett akár félelmet is kiválthat belőlünk. Ennek a gyors megérzésnek evolúciós szempontból is fontos szerepe van, hiszen segített a túlélésben, ahogyan ma sem árt, ha valamiképp eligazodunk a többi ember között.Ugyanez az első benyomás a munkaerőpiacon is döntő jelentőséggel bír Cuddy szerint, aki korábban az önbizalom növelésének egy meglepő, de annál egyszerűbb módját is kutatta. Hiába elképesztően tehetséges valaki, ha nem megbízható és nem lesz jó vele együtt dolgozni, tehát a szakértelem csak akkor kerül előtérbe, ha már kialakult a bizalom. A pszichológus azt tanácsolja a pályakezdőknek, hogy ne csak a profizmusra koncentráljanak, mert legalább ennyire fontos, hogy barátságosak és nyitottak legyenek.
The post Két kérdést teszünk fel magunknak, amikor új emberrel találkozunk a pszichológus szerint first appeared on 24.hu.