2010 óta a kormány nagyjából megőrzi a nyugdíjak reálértékét, tehát inflációkövető emeléseket alkalmaz, azonban a bérek jellemzően gyorsabban nőnek az inflációnál, szerencsére. Ez pedig azzal jár, hogy már hosszú évek óta a nyugdíjak értéke sokkal kevésbé nő, mint a bérek értéke – idézi a portál Zsiday Viktort, a Citadella befektetési alap portfóliómenedzserét.
Egyébként ez nagyon jó a kormányzat számára, mert ilyen módon a költségvetésen belül csökkenteni tudja a nyugdíjkiadásokat – mondta a műsorban a gazdasági szakember.
Zsiday egy példaszámítást is bemutatott: ha egy gazdaságban van tartósan 3 százalék infláció és 2 százalék reálnövekedés, akkor hosszú távon a költségvetés bevételei nagyjából 5 százalékkal nőnek. De egy inflációkövető nyugdíjemelési rend következtében a nyugdíjkiadások csak évi 3 százalékkal fognak nőni.
Tehát a kormány valójában folyamatosan mérsékli a nyugdíjra fordítandó összegeket, miközben azt kommunikálja a nyugdíjasoknak, hogy megvédi őket.
Ez egy nagyon nagy dilemma az összes fejlett országban, így Magyarországon is, hiszen a társadalom egyre öregszik.
Hogy fogjuk tudni kifizetni ezeket a nyugdíjakat? Nem fogjuk tudni, nem árulunk zsákbamacskát – vélekedett a közgazdász.
Úgy látja, nem biztos, hogy ez rossz megoldás, de azzal jár, hogy a nyugdíjasok jövedelme a bérből élők jövedelméhez képest folyamatosan csökken. Ez egy szándékos dolog, valószínűleg csak így lehet megoldani a helyzetet, hiszen valahogyan el kell tartani az egyre több nyugdíjast. Sőt, nyilvánvalóan emelni kell majd a nyugdíjkorhatárt is, és lehetséges, hogy 10–20 év múlva még ekkora nyugdíjemeléseket sem lehet majd fizetni. Ez egy nagyon nagy probléma lesz a jövőben – zárta a gondolatait Zsiday.
The post Zsiday: szándékosan fogja vissza a nyugdíjkiadásokat a kormány first appeared on 24.hu.