„Ukrajna de iure nem fogja elismerni a Krímet Oroszország részeként, ez nem felelne meg az alkotmányunkban foglaltaknak – tudósított a Volodimir Zelenszkij sajtókonferenciáján elhangzottakról az Ukrajinszka Pravda. – A Krím a mi területünk, az ukrán nép területe. Semmi ilyesmi nem lesz, úgy gondolom, ezt minden ideiglenesen megszállt területünkről elmondtuk. Ukrajna alkotmánya a maga formájában is egyértelművé teszi ezt.”
Az ukrán elnök így reagált azokra a sajtóhírekre – a Bloombergen, a Wall Street Journalban, a The Washington Postban írtak erről többek között –, amelyek szerint az orosz–ukrán háborút lezáró amerikai elképzelések része, hogy az Egyesült Államok elismerné az oroszok fennhatóságát a Krím fölött, és ezt javasolná Ukrajnának és európai szövetségeseinek is.
A Financial Times mindeközben arról írt, hogy Vlagyimir Putyin a békemegállapodás megkötése érdekében kész leállítani az inváziót a jelenlegi frontvonalak mentén. Az orosz elnök április elején azt mondta Steve Witkoffnak, Donald Trump különmegbízottjának, hogy Moszkva lemondhat a négy, részben megszállt ukrán régió teljes területére vonatkozó követeléseiről, amelyek továbbra is Kijev ellenőrzése alatt állnak.
Washington ezért cserébe ismerné el a Krím-félsziget orosz státusát, valamint elfogadná, hogy a Kreml de facto ellenőrzi a szóban forgó négy megye általa megszállt részeit. Az FT szerint ez az első jele annak, hogy Oroszország visszaléphet maximalista követeléseitől, annak ellenére, hogy Doneck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megyék annexióját már évekkel ezelőtt alkotmányba foglalta.
A hírek szerint április 23-án Londonban egyeztetnek egy lehetséges békemegállapodás tartalmáról az USA, Ukrajna, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia magas szintű küldöttségei.