Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Walter Rosenkranzot, az osztrák parlament elnökét. A miniszterelnök azt írta az X-en, hogy az osztrák-magyar kétoldalú kapcsolatok mellett az Ukrajna EU-csatlakozásával járó veszélyekről tárgyaltak.
Rosenkranz a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) politikusa, akit pártja tavaly októberi választási győzelme után választottak meg az osztrák parlament elnökének. Hivatalba lépése után elsőként Orbánt fogadta Bécsben.
Rosenkranz régóta kötődik a szélsőjobboldalhoz. Az 1980-as években a Libertas elnevezésű, német nacionalizmust hirdető szervezet tagja volt. A Libertas volt az egyik első szervezet, ami kizárta tagjai közül a zsidókat. Rozenkranz a nemzetiszocialista ügyészt, Johann Karl Stichet pedig az 1918 és 1938 közötti Ausztria egyik „legjobban teljesítőjeként” méltatta. Stich főügyészként még 1945 áprilisában is aláírt halálos ítéleteket, amiket a második világháború utolsó napjaiban hajtottak végre a foglyokon.
Rosenkranz házelnöki kinevezése ellen több zsidó szervezet is tiltakozott. Oskar Deutsch, a bécsi zsidó közösség vezetője nyílt levélben adott hangot felháborodásának, Rosenkranzot a „revizionista tábor náci bűnözők előtt tisztelgő” képviselőjének nevezte.