Ha odafigyelsz az egészséges étrendre, akkor valószínűleg gyakran eszel különböző salátákat, nyáron pedig még jobban esnek a friss zöldségeket tartalmazó fogások. A tápláló, de alacsony kalóriatartalmú salátákat rengeteg helyen kínálják, a munkahelyi menzáktól kezdve a szupermarketeken át a hotelek svédasztalos reggelijéig, és általában magad válogathatod össze, hogy milyen hozzávalókból szeretnél egy ízletes salátát.
A gond csak az, hogy a salátabárok gyakran jó táptalajt biztosítanak a baktériumok számára, és előfordulhat, hogy a kényesebb összetevők vagy a helytelen tárolás miatt ételmérgezést okoznak. Persze nem kell ezért száműzni a nem otthon készített salátákat az étrendedből, de van néhány olyan alkotóelem, amelyeket jobb elkerülni, valamint érdemes figyelni pár intő jelre. A Huffpost élelmiszerbiztonsági szakértők segítségével gyűjtötte össze ezeket.
Fotó: Getty Images
Hús, hal, tejtermékek?
Az aggályos összetevők egyik csoportjába a magas fehérjetartalmú élelmiszerek tartoznak, mint például a hús, a hal, a tejtermékek és a tojás. Ezeknek jellemzően semleges a pH-értékük, magas a nedvességtartalmuk, emiatt ha kiteszik őket a salátabárba, a baktériumok gyorsan elszaporodnak rajtuk. Tovább ezek a termékek nagyobb valószínűséggel tartalmazhatnak ételmérgezést okozó mikroorganizmusokat, mert könnyebben előfordulhat, hogy kórokozókkal érintkeztek a feldolgozás során.
Érdemes kerülni a csírákat is, mert a növekedésükhöz párás és meleg környezet szükséges, ami kedvez egyes baktériumoknak, például a súlyos ételmérgezést okozó szalmonellának és E. coli baktériumnak. Utóbbi meg tud tapadni a csírák felszínén, és hónapokig képes alvó állapotban maradni. Sőt, bizonyos esetekben a baktériumok nemcsak a csíra felszínén, hanem a belsejében is megtalálhatók, vagyis előfordulhat, hogy a mosás is hatástalan.
Az önkiszolgáló salátabároknál nemcsak bizonyos alapanyagok, hanem egy további tényező is veszélyforrás lehet:
maguk a fogyasztók.
Arra sajnos nincs nincs ráhatásunk, hogy ki mennyire tartja fontosnak az élelmiszer-higiéniát, amikor szed magának. Ebből a szempontból az előre elkészített és kisebb dobozokba kiporciózott, hűtőben tárolt saláta biztonságosabb választás lehet, hiszen ellenőrzöttebb környezetben készül, és nem a vásárló állítja össze magának az ételt.
Visszatérve a salátabárokhoz: vannak olyan szempontok és figyelmeztető jelek, amelyekre érdemes figyelni. A legfontosabb, hogy olyan helyet válasszunk, ahol az összetevők láthatóan frissek, gyakran pótolják őket, és tisztán tartják a salátabárt, akkor is, ha nagy a forgalom. Minden egyes alapanyagot külön edényben, elkülönítve kell tárolni, különösen az állati eredetű termékeket a zöldségektől, valamint a húsokat, tejtermékeket és zöldségeket csoportosítva. Legyen minden összetevőhöz külön szedő, és fontos a salátabár tetején lévő üvegből vagy plexiből készült úgynevezett leheletvédő, ami megakadályozza, hogy az emberekről kórokozó vagy más szennyeződés (például hajszál) kerüljön az ételre.
Ha pedig nem bízol az önkiszolgáló megoldásban, rakj össze magadnak egy ízletes salátát, íme néhány tuti recept:
The post Kórház is lehet a vége: Ez az apró hiba a salátádban akár ételmérgezéshez is vezethet first appeared on nlc.