A Harvard Egyetem hétfőn nyújtotta be a keresetet, miután múlt héten a Trump-kormányzat 2,2 milliárd dollár értékű szövetségi támogatást vont meg az intézménytől. Alan M. Garber, a Harvard elnöke szerint a kormány túlkapásainak súlyos és hosszan tartó következményei lesznek. A támogatás befagyasztása olyan kritikus területeket is érint, mint a gyermekrákról, az Alzheimer-kórról és a Parkinson-kórról szóló kutatások.
Erre a Fehér Ház hétfő este válaszolt. „A végéhez közeledik a Harvardhoz hasonló intézményeknek nyújtott szövetségi támogatások időszaka, amely alatt a súlyosan túlfizetett bürokratákat gazdagították az amerikai családok adódollárjai. Az adófizetők pénze kiváltság, és a Harvard nem teljesíti azokat a feltételeket, hogy ehhez hozzáférhessen”, mondta Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője.
A támogatások megvonása mellett a Trump-adminisztráció „példátlan” követeléseket is megfogalmazott az egyetemmel szemben, mint például az oktatók befolyásának csökkentése, vagy a szabálysértést elkövető külföldi hallgatók jelentése. Az egyetem ezeket egy dörgedelmes levélben utasította el, mondván „semmilyen kormánynak – függetlenül attól, hogy melyik párt van hatalmon – nem szabad megszabnia, hogy a magánegyetemek mit oktathatnak, kit vehetnek fel és alkalmazhatnak, és mely tanulmányi és kutatási területen tevékenykedhetnek”.
A Harvard azonban nem az egyetlen egyetem, amely a támogatások befagyasztásával szembesül: a Cornell Egyetemnél 1 milliárd dollárt, a Brown Egyetemnél pedig 510 millió dollár támogatást fagyasztott be a Trump-kormányzat. Van azonban olyan egyetem is, amely bizonyos követeléseknek eleget tett, a Columbia Egyetemet 400 millió dollárnyi támogatás befagyasztása fenyegette. Az intézmény tavaly a palesztinbarát tüntetések központja volt. (BBC)