Ferenc pápa április 21-i halálával a Katolikus Egyház új korszak küszöbére érkezett. Mint az első latin-amerikai pápa, Ferenc jelentős változásokat hozott, különös figyelmet szentelve a társadalmi igazságosságnak, a környezetvédelemnek és a befogadásnak.
Most a bíborosi kollégium konklávéra készül a Vatikánban, ahol a következő pápa megválasztása nemcsak vezető kijelölése, hanem az Egyház jövőbeli irányának meghatározása is lesz. A kérdés: folytatódnak-e Ferenc progresszív reformjai, netán visszatérnek a konzervatív irányhoz? A válasz akkor érkezik, amikor felszáll a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből.
Ferenc hatással lehet a választásra
Ferenc számos szerkezeti reformot hajtott végre és a legtöbb szavazásra jogosult bíborost ő nevezte ki. Ugyanakkor egyoldalú vezetési stílusa nehezítette a bíborosok közötti kapcsolatok kialakulását. Kormányzása alatt a szexuális visszaélések kezelése is vitát váltott ki.
Michelle Dillon, a New Hampshire-i Egyetem dékánja szerint Ferenc a Vatikán átláthatóságát és professzionalizmusát erősítette, de néhány bíboros aggódik, hogy ezzel az Egyház elveszítheti sajátos identitását.
A pápaválasztás menete
A konklávé során a 80 év alatti bíborosok titkos szavazással döntenek, kétharmados többséggel. Amíg nincs egyetértés, fekete füst jelzi a világ felé, hogy folytatódik a szavazás. A fehér füst az új pápa megválasztását jelenti. A gyászidőszak alatt a bíborosok informálisan is egyeztethetnek.
Ferenc pápa és Erdő Péter bíboros 2023-ban Magyarországon (fotó: Vatican Media Vatican Pool/Getty Images)
Több esélyes jelölt is felmerült, de az eredmény a zárt ajtók mögött dől el. A fogadóirodák és a szakértők szerint a legerősebb jelöltek között kapott helyet:
Luis Antonio Tagle (Fülöp-szigetek, 3:1 eséllyel), aki Ferenc progresszív programja folytatója lehet;
Pietro Parolin (Olaszország, 4:1), a Vatikán államtitkára;
Peter Turkson (Ghána, 5:1), akinek megválasztása afrikai pápaként forradalmi tett lenne;
Erdő Péter (Magyarország, 6:1), vezető konzervatív jelölt és elismert kánonjogi tudós;
valamint Angelo Scola (Olaszország, 8:1), az olasz jelölt már a 2013-as konklávén is esélyes volt.
Az új pápa egy kihívásokkal teli Egyházat örököl, amely Nyugaton hanyatló befolyással, a globális délen viszont növekvő jelenléttel és belső vitákkal néz szembe.
Februárban még így festett az esélyesek listája.
(forrás)
The post Ki lesz a következő pápa? Erdő Péter is az esélyesek között first appeared on nlc.