Az ételrendelés kétségkívül az egyik leghasznosabb kényelmi szolgáltatás. Azonban az olykor kifejezetten borsos szállítási díjak mellett is előfordulhat, hogy az étel kihűl, mire a futár eljut vele a kapunkig. A szakemberek pedig arra figyelmeztetnek, hogy ez bizony élelmiszerbiztonsági kockázatot is jelent. A „veszélyzóna” a 4°C és 60°C közötti hőmérsékleti tartományba esik.
„Ebben a tartományban a mikroorganizmusok gyorsan szaporodnak, és egyesek akár 20 percenként megduplázódhatnak – magyarázta Bryan Quoc Le élelmiszertudományi tanácsadó a Huffpost riportjában. – Ha az élelmiszerek mégis bekerülnek ebbe a veszélyzónába, fontos, hogy ne maradjanak két óránál tovább ebben a hőmérsékleti tartományban.”
„Egy olyan brutálisan forró nyáron, mint amilyeneket az utóbbi években tapasztalunk, ez a zóna tovább szűkül – figyelmeztetett Matt Taylor, az NSF élelmiszer-tanácsadásért felelős globális vezetője. – Melegebb hőmérsékleten, például egy 32 fokos forró napon a biztonságos időszak két óráról egy órára csökken. Minél tovább van az élelmiszer a veszélyzónában, annál nagyobb az egészségügyi kockázat.
Illusztráció: Getty Images
A szakértők azt javasolják, hogy szerezzünk be egy konyhai hőmérőt, amivel ellenőrizhetjük a kiszállított étel hőmérsékletét.
„Valóban nem lehet megmondani, hogy egy élelmiszer mennyi ideig volt adott hőmérsékleten, de ha már a veszélyzónán belül van, akkor a legjobb közelítő becslés az, hogy a szállítási idő alapján megnézzük, mennyi ideig lehetett esetleg a tartományon belül” – magyarázta Le. A szakember hozzátette: „Nem gyakran veszek igénybe ételfutár-szolgáltatást, de amikor igen, igyekszem elkerülni a legnagyobb kockázatot jelentő ételek, például a rizs, a sült rizs és a saláták rendelését.”
Taylor arra is figyelmeztetett: „Győződj meg arról, hogy az élelmiszer csomagolása sértetlen, és nincs nyoma hamisításnak vagy sérülésnek. Ha az étel nem úgy néz ki vagy szaga van, dobd ki, és vedd fel a kapcsolatot az étteremmel!”
„Mindig a lehető leghamarabb elfogyasztom az ételt, mivel nem tudom, mennyi idő telt el azóta, hogy elhagyta az éttermet” – tette hozzá Le.
Dennis D’Amico, a Connecticuti Egyetem docense azt javasolja, ha teljesen biztosra mennénk, inkább mindig melegítsük meg a rendelt ételeket, mielőtt elfogyasztanánk. „A hús- és baromfihúsételeket 74°C belső hőmérsékletűre melegítem. Ha folyékony mártást vagy levest melegítünk, akkor forraljuk fel őket. Ha sütőben melegíted, akkor azt 160°C-ra kell beállítani. A mikrohullámú sütőben történő újramelegítés az egyenetlen melegítés miatt trükkös lehet, ezért az ételeket le kell fedni, meg kell forgatni, és hagyni kell állni egy percig, mielőtt ellenőriznéd a belső hőmérsékletet.”
The post Ezért melegítsd meg a rendelt ételt, ha langyosan érkezik – Csúnya következménye lehet, ha nem teszed first appeared on nlc.