Az Állami Számvevőszék feljelentése után hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség az MNB-alapítványok gazdálkodásával kapcsolatban. A Transparency International jogi igazgatója nem érti, hogy egy hónap alatt miért nem idézték még be az ügyről sokat tudó szereplőket, például Matolcsy Györgyöt és fiát, valamint utóbbi körét. Orbán Viktor úgy látja, Matolcsy támadható, és gyors vizsgálatot akar. Nem a mostani botrány az első: 2016-ban feljelentéscunami indult az MNB-s alapítványokból kiáramló pénz miatt, jellemzően hűtlen kezelés miatt. Azokból az ügyekből nem lett semmi, volt, amit 3 nap alatt zárt le a rendőrség. Kérdés, hogy most mire jutnak.
Lendületből támadja Matolcsy György és fia, Matolcsy Ádám a jegybank alapítványainál súlyos gazdálkodási hibákat megállapító ÁSZ-jelentést és a számvevőszék elnökét is.
A volt jegybankelnök szerint az ÁSZ durva szakmai hibákat követett el, etikátlan és módszertanilag megalapozatlan a jelentés, ami felveti az ÁSZ vezetőjének alkalmasságát is. Állítja: az alapítványi vagyon megvan.
Matolcsy az MNB-alapítványok 2016-os botránya alatt is mindent blöffnek és az ellenzék politikai támadásainak tudott be.
Matolcsy György 2013. március 4-én lett a jegybank elnöke, év végére pedig létrehozták a Pallas Athéné Alapítványokat. Ezek hosszú időn át átláthatatlanul működtek, pereskedésre és alkotmánybírósági döntésre volt szükség, hogy nyilvánosságra hozzák megkötött szerződéseiket. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a jegybanktól az alapítványokhoz kerülő pénz nem közpénz, így senkinek semmi köze ahhoz, hogy mire költik.
A 2016 tavaszán nyilvánosságra került szerződések alapján elmondható, hogy nem véletlenül akartak titkolózni.
Rengeteg pénz ment ki – de a legnagyobb botrányt az okozta, hogy Matolcsy György unokatestvérének érdekeltségei mennyit kaptak.
Jól járt Szemerey Tamás Növekedési és Hitel Bankja:
az alapítványok a jegybanki alapkamatnál alacsonyabb kamatra kötöttek ott le pénzt (Szemerey bankja Szemerey cégét is hitelezte, de 400 milliós hitelt kapott Matolcsy Ádám egyik cége is).
A cége:
a BanKonzulting havi 750 ezerért készített gazdasági elemzéseket az alapítványoknak. Egy későbbi körben kiderült ezek tartalma is, erősen vitatható, hogy volt-e bármi értelme az anyagoknak.
Az az érdekeltségébe tartozó cég is, ahol felbukkant Matolcsy Ádám egyik barátja, Száraz István:
ez váltotta ki a legnagyobb botrányt, ugyanis kiderült, hogy a Szemerey érdekeltségébe tartozó VS.hu-t kiadó New Wave több mint 500 millió forint pályázati pénzt kapott az alapítványoktól.
2016-ban kisebb figyelmet kapott, de elég lényeges elem, hogy a New Wave Matolcsy Ádám barátjáé, Száraz Istváné volt, és később ezzel „vették be” az Origót, illetve több milliárd forintból intézhették a jegybank kommunikációját.
Ehhez képest aprópénz volt az a 70 millió forint, amivel a Matolcsy Györgyről szóló könyv szerzőjét támogatták.
Amikor Bárándy Gergely MSZP-s képviselő 2016 májusában a Parlamentben szembesítette Matolcsy György jegybankelnököt a rokonoknak juttatott pénzzel, ő válaszul azt mondta, „blöff, blöff, blöff”.
3 nap elég volt eldönteni, hogy nem történt semmi
Az alapítványi pénzek kiosztása (elsősorban a VS-t illetően) miatt az akkori hírek szerint többen több jogcímen tettek feljelentést:
hűtlen kezelés gyanúja miatt az Együtt, az MSZP, a Transparency International – de ugyanezt ígérte a DK is;
hivatali visszaélés gyanúja miatt a Transparency.
A rendszeres feljelentéseiről ismertté vált Tényi István sem volt tétlen,
különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentést amiatt, mert az egyik alapítvány, a PAGEO 2015 februárjában 1,3 milliárdért megvett egy svábhegyi luxuskastélyt (amiben később Matolcsy Ádám lakott),
illetve miután különbségek voltak a kuratóriumi jegyzőkönyvekben és előterjesztésekben, hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt is.
A rendőrségen és az ügyészségen tett feljelentések után vagy elindult a nyomozás, vagy nem, de ha el is indult, érdemi eredményt nem hozott.
A svábhegyi luxusvilla megvásárlásának például két körben futott neki az V. kerületi rendőrkapitányság. Ott az alapállítás az volt, hogy a PAGEO legalább 100 milliót spórolt volna, ha egy másik cégen keresztül veszi meg az ingatlant. Tényi feljelentése után 2015 szeptemberében elkezdett nyomozni a rendőrség, majd egy hónappal később megszüntette az eljárást.
Egy 2016. májusi hír szerint a nyomozás újra elindult, arra hivatkozva, hogy „a nyomozó hatóság nem végezte el a tényállás lehető legteljesebb körű felderítése érdekében szükséges és lehetséges nyomozási cselekményeket, így az ügy érdemében megalapozottan döntést hozni nem lehet, annak érdekében további nyomozási cselekmények teljesítése szükséges”.
A nyomozás végéről nem találtunk beszámolókat, úgyhogy feltételezhetően nem jutottak semmire. (Különös színt adott az egésznek, hogy Polt Péter legfőbb ügyész felesége több alapítvány kuratóriumában is benne ült.)
Az okirat hamis felhasználásának gyanúját is vizsgálták, de nem állapítottak meg bűncselekményt.
Az Együtt hűtlen kezelés gyanúja miatt tett feljelentésére csak 3 napot szánt az ügyészség. Szigetvári Viktor pártelnök 2016. április 25-én tett feljelentést a VS-t kiadó New Wave-nek juttatott több mint félmilliárd, illetve a Matolcsyról szóló könyv kiadása miatt, amit a Fővárosi Főügyészség április 28-án már el is utasított.
Szigetvári fel volt háborodva. A Transparency International feljelentését sem vizsgálta az ügyészség. A nekik küldött válaszban azt írták, az ügyészség más, azonos tartalmú beadványok alapján már vizsgálta az ügyet, és megállapította, hogy nem történt bűncselekmény.
A Transparency nem tudta, kinek a feljelentésére hivatkoznak, és hiába tett ezek után feljelentést a rendőrségen, onnan is lepattant.
Egyvalami történt: az ügyészség a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult amiatt, hogy az alapítványok nem írtak ki közbeszerzési eljárást, és 63 szerződés vizsgálatát kérte.