Ha nagyon kötekedni akarok, azzal kezdem, hogy ki megy első randizni egy már ránézésre is méregdrága fine dining étterembe? A logikus válasz az, hogy a nagyon gazdag emberek, de a Gyilkos randi férfi főhőse, a randit fizető Henry nem egy Mészáros Lőrincbe oltott Tiborcz István, csak egy fotós. Ráadásul nem a legnagyobb divatlapoknak lő fényképeket, hanem a polgármesteri hivatalnak.
Szóval nem tudom, miből telik neki méregdrága vörösborra, wagyu marhasteakre és lenyűgöző kilátásra a város tetején, de a Gyilkos randi amúgy sem a pengeéles logika filmje. Ez az a fajta thriller, ami a sodrásával és a csavaros, izgalmas cselekményével magával ragad, hogy aztán csak a moziból kifelé jövet eszmélj rá arra, hogy valójában semmi értelme nem volt az egésznek.
Gyilkos randi (Fotó:UIP-Duna Film)
A nagy átverés
Nincs ezzel nagy baj, úgy hívják a dolgot, hogy mozivarázslat. Persze a legeslegjobb filmek mindig azok, amik a moziban ülve is működnek, és azután sem kérdőjelezzük meg a logikájukat, miután kijöttünk a sötét teremből, de ne legyünk telhetetlenek. Nem lehet minden film ilyen. A Gyilkos randi úgynevezett high concept thriller, vagyis olyan mozi, aminek egyetlen mondatban jól elmesélhető, figyelemfelhívó, különleges sztorija van. Jelen esetben az, hogy:
Az özvegy, gyermekét egyedül nevelő Violet öt év után végre randizni megy. A pasi ideális, okos és jóképű, az étterem menő, de van egy bökkenő: a randi elején Violet üzenetet kap: vacsora közben meg kell mérgeznie a randipartnerét, különben odahaza a kisfiával és a babysitterrel végez egy maszkos, rejtélyes fickó, aki már a házában van.
A Gyilkos randi felveti a kérdést: ha el akarsz tetetni láb alól valakit, miért akarod ezt egy számodra tök ismeretlen nő megzsarolásán keresztül tenni ahelyett, hogy egyszerűen ráküldenéd a célpontra a bérgyilkosodat, ha már úgyis felfogadtál egyet? Igen, azt, aki Violet házában tartja sakkban a gyereket és a bébiszittert. A film ugyan próbál erre valamiféle válasszal szolgálni, de nem túl meggyőzően.
Távol az észérvek világától
A Gyilkos randi egy iszonyatosan és feleslegesen túlbonyolított, épp ezért egyáltalán nem valóságszagú bűntettet vázol fel, ami pont a túlbonyolítása miatt annyi helyen csúszhat el, hogy a sikeres megvalósítására nagyjából annyi esély van, minthogy Nagy Márton pénzügyminiszter legalább egyszer az életben eltalálja a magyar gazdaság rövid- és középtávú trendjeit.
A film nagy trükkje azonban az, hogy miközben nézzük, ezek a bakik nem nagyon jutnak el a tudatunkig, vagy ha igen, gyorsan elhessegetjük a gondolatot, mert megint jön egy újabb izgalmas pont a fordulatos cselekményben, ami leköti a figyelmünket.
A Gyilkos randi kétségtelenül egy buta mozi, ami a high concept ötlete kedvéért örömmel dobja sutba a logikát. Ugyanakkor pont az a lenyűgöző ebben a filmben, hogy nézőként egyáltalán nem zavarnak ezek a logikai bakugrások. A film ugyanis inkább tűnik egy nagy, túlpörgetett felnőtt játszótérnek, mint valódi karakterek valódi drámájának.
Meghann Fahy a Gyilkos randi c. filmben (Fotó:UIP-Duna Film)
A filmet kiválóan működteti a főhőse félelme. Violet úgy érzi, bármit is csinál az étteremben, minden lépését figyelik. A telefonját klónozták, valahogy minden szavát hallják és hiába próbálkozik bármilyen trükkel, nem tud rájönni arra, hogy kicsoda a beépített ember az étteremben, aki minden lépését figyeli. Az ebből adódó feszültség a nézőre is átragad, köszönhetően a főszerepet játszó, a Fehér Lótusz 2. évadából ismert Meghann Fahy meggyőző játékának – aki feltűnően emlékeztet a fiatal Nicole Kidmanre – , mivel kellően átéléssel játssza a szerepét ahhoz, hogy nézőként végig vele/érte izguljunk másfél órán át.
Ahogy haladunk előre a játékidőben, a film cselekménye úgy távolodik el egyre látványosabban az észérvek világától, de mindezt olyan szabad játékossággal teszi, hogy nem lehet rá haragudni érte. A Boldog halálnapot! rendezője, Christopher Landon kiváló abban, hogy az őrület határáig tolja ki a főhősét, és jó hír, hogy miközben ezt teszi, még humora is van. Izgalmak ide vagy oda, a Gyilkos randi időnként a rekeszizmainkat is megdolgoztatja, a szinkronizált változat szójátékai (rendeléskor: „Mivel mérgezzük magunkat?”) például extra szellemesek. Ideális randifilm egy cseppet sem ideális randiról, barátian takarékos játékidővel.
A Gyilkos randi már látható a magyar mozik műsorán.
The post Buta mozi, de élvezni fogod: Gyilkos randi kritika first appeared on nlc.