Bár nincs rá közvetlen bizonyíték, de a szkopolamin (más néve burundanga) nemrég címlapokra is került Alessandro Coatti halálával kapcsolatban, aki a kolumbiai Santa Mariában vesztette életét. Bár nincs közvetlen bizonyíték a szer használatára, a gyanú szerint szerepet játszhatott a férfi halálában.
A szkopolamin Dél-Amerikában gyakori eszközzé vált a turisták elkábításában és kirablásában. Bár a gyógyszertárakban is kapható különféle célokra – például tengeribetegség kezelésére vagy bélgörcsök csillapítására –, a szkopolamin egy olyan hatóanyag, melyet olyan növényekből nyernek, mint a csattanó maszlag, ami a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartoznak.
Magas dózisban erőteljesen rontja a kognitív képességeket, és az embereket rendkívül befolyásolhatóvá, könnyen irányíthatóvá teszi.
Valójában egy olyan hatóanyagról van szó, amely erőteljesen hat a muszkarin receptorokra, amelyek a vegetatív funkciók szabályozásáért felelősek. Orazio Cantoni szerint ez azt jelenti, hogy számos különféle hatással rendelkezik, amelyeket gyógyszeresen is kihasználnak. Tapasz formájában például segíthet az utazási betegség ellen, vagy altatás előtti szerként csökkentheti a váladéktermelést. És természetesen ott vannak a kognitív hatások is, amelyeket a bűnözők örömmel kihasználnak.
Általában az anyagot az áldozat arcába fújják vagy italába keverik: miután a hatás kialakul, csökken az önrendelkezési képesség, az áldozatot ráveszik, hogy pénzt vegyen fel ATM-ből – ezt nevezik a bűnelkövetők „az egymillió dolláros utazásnak”.
Cantoni professzor szerint a szkopolamin jelentős mértékű retrográd amnéziát is okozhat. Klinikai felhasználásban ez akár pozitív is lehet: például műtétek során megakadályozhatja, hogy a páciens emlékezzen a kellemetlen élményekre. De egyértelmű, hogy a bűncselekmények szempontjából ez a hatás előnyös a tettesek számára, mivel megakadályozza, hogy az áldozat emlékezzen arra, mi történt vele, és főleg arra, hogy ki követte el a bűntényt.
Mivel íztelen és szagtalan anyagról van szó, különösen italokba keverve nagyon nehéz felismerni. Ismert mellékhatásai közé tartozik a szapora szívverés, a heves szívdobogás, a bőr kipirosodása, homályos látás és vizelet-visszatartás.
A hatása általában néhány órán belül elmúlik, és nincsenek hosszú távú következmények. Természetesen sok függ az elfogyasztott adag mennyiségétől és a beadás módjától
– mondja a professzor. Túladagolás esetén azonban a szkopolamin súlyos delíriumhoz, bénuláshoz, sőt akár halálhoz is vezethet. Nálunk leginkább a randidrogként ismert ginát használják a bűnözők hasonló célból.
(via)
The post Az arcodba fújják vagy az italodba keverik – A szkopolaminnal veszik rá a bűnözők a turistákat, hogy pénzt vegyenek fel nekik az ATM-nél first appeared on nlc.